×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
7 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Drágulási hullám következik

2021.11.11 - 07:44
Megosztás:
Drágulási hullám következik
Fotó: freepik.com
Egy év alatt az elektromos áram mellett a földgáz és az üzemanyagok drágultak jelentősen, ami azt eredményezi, hogy a termelők több pénzt kérnek majd a jövőben a kenyérért, a tejért.

A termelők arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban a kenyér, a hús és a tej drágulni fog a kereskedelemben, amit az energiaárak növekedése idéz elő, hiszen az energia drágulásával minden többe kerül, még a csomagolóanyagok is. Ezeket figyelembe véve nem tudnak áremelés nélkül a piacon maradni, s a termelők úgy vélik, a vásárlók, a lakosság lesz az, aki erőteljesen megérzi majd az árak elszabadulását.

Szatmár megyében is érezhető, hogy a kenyér, a tej ára folyamatosan növekszik. A kenyér esetében például a kilogrammonkénti ára jelentősen megnőtt egy év alatt, igaz, nem egyik napról a másikra. Egy konkrét példával is tudunk szolgálni, hiszen egy pékségben a kenyér ára néhány hónapja változatlanul 5 lej maradt, azonban az addigi egy kilogrammos kenyeret 80 dekagrammosra csökkentették, most pedig a 80 dkg-os kenyérért már 6 lejt kell kifizetni. Ugyanezen kilós kenyér ára 2020 elején még 4 lej volt. A tej ára is folyamatosan növekedett, igaz, baninként, de mostanra egy nagybevásárlás már jelentősen többe kerül, mint nyár elején. A malom- és a pékipari munkáltatók szövetségének (ROMPAN) elnöke, Aurel Popescu a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy az alapanyag és az energia drágulása miatt a pékipari termékek a továbbiakban is drágulni fognak.

„Van olyan kollégánk az országban, aki a gáz árának 6–8-szoros növekedéséről számol be, míg az elektromos áram esetén 3–4-szeres növekedést tapasztaltak. Az alapanyagok ára is kb. 50 százalékkal nőtt, a kenyér ára pedig eddig átlagosan 5–6 százalékkal” — fogalmazott Popescu. Az alapanyagok drágulása a húsipari vállalatoknak is többletkiadást jelent, ami a tej és a hús drágulásához vezet, és minden jel arra mutat, hogy a drágulási hullám nem áll meg, hiszen még azon csomagolóanyagok ára is megnőtt, amikbe a kenyeret, tejet, hústerméket csomagolják az üzletbe szállítás előtt. Dorin Cojocaru, a romániai tejfeldolgozókat tömörítő szövetség (APRIL) elnöke arról számolt be, hogy vannak olyan termelők, akik 700 százalékos drágulást jeleztek a villanyszámla esetén, míg a csomagolóanyagok esetén 44 százalékos drágulás érzékelhető, tehát a tej és a tejtermékek előállítási költsége tavalyhoz képest 23–25 százalékkal nőtt. Ezek okán a tejfeldolgozók úgy vélik, hogy a jövőben a fogyasztók 2,5–15 százalékos drágulással kell hogy számoljanak a tej és tejtermékek tekintetében.

Nem csökkentek az árak

Az áram, a földgáz és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben. Október az első hónap idén, amikor egyetlen termék és szolgáltatás ára sem csökkent a múlt év azonos hónapjához képest — derül ki az Országos Statisztikai Intézet szerdán közzétett adataiból. Ezek szerint 2020 októbere és 2021 októbere között a villamos energia 24,65, a földgáz 46,07, az üzemanyagok 23,51, az étolaj pedig 26,29 százalékkal drágult, írja az Agerpres. Múlt év októberéhez képest az élelmiszerek közül az étolajon kívül a legnagyobb mértékben a burgonya drágult, 18,04 százalékkal, és egyetlen termék ára sem csökkent. Az év elejétől a citrusfélék 19,98 százalékkal, az étolaj pedig 22,63 százalékkal drágult.

Múlt év októberéhez képest a nem élelmiszer jellegű termékek közül az elektromos áram mellett a földgáz és az üzemanyagok drágultak a legjelentősebben, 46,07, illetve 23,51 százalékkal, s egyetlen termék ára sem csökkent. Az év eleje óta az áram 23,15, a földgáz 46,07, az üzemanyagok pedig 21,38 százalékkal drágultak.

Egy év alatt a víz- és csatornázási díj 6,51 százalékkal, az orvosi szolgáltatások ára 5,58 százalékkal nőtt. Az év elejétől a víz- és csatornázási díj 6,98 százalékkal, a postai szolgáltatások pedig 5,53 százalékkal drágultak. A repülőjegyek ára 16,2 százalékkal csökkent. A szeptemberi 6,3 százalékról októberben 7,9 százalékra nőtt az éves inflációs ráta, amihez főként a nem élelmiszer jellegű termékek 11,39 százalékos drágulása járult hozzá. Az élelmiszerek ára 5,25 százalékkal nőtt, a szolgáltatások díja pedig 3,96 százalékkal emelkedett. S.B.

 

Előbb-utóbb mégiscsak meg lesz adóztatva a napfény
A napkollektorosok érdekvédelmi szervezete szerint a termelés méréséhez szükséges berendezések máris megvannak, viszont a kormány szerint csak 2026-tól lesz lehetőségük megadóztatni a napfényből termelt villamosenergiát.
Itt a Bálint nap, drágult a rózsa, a praliné, a bor és a pezsgő is
A statisztikai intézet adatai szerint a rózsa 10,7 százalékkal, a csokoládé 17,2 százalékkal, a kávé 7,5 százalékkal, a bor 8,9 százalékkal, a pezsgő pedig 11,8 százalékkal drágult.
Helyi adók terén is drágult az élet
Egyik Szatmár megyei településen sem emelték az adókat, mégis többet kell fizetnünk. Az adótörvénykönyv mondja ki, hogy annyival kell emelni minden évben automatikusan a helyi adókat, mint amennyi az infláció.