×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Publicisztika

Elégedettnek lenni, vagy élvezni az életet?

2020.09.02 - 17:55
Megosztás:
Elégedettnek lenni, vagy élvezni az életet?
Erik másodéves, filozófia szakon tanul Debrecenben. A karantén bevezetése óta itthon van, márciustól a tanév végéig online oktatásban vett részt, így tette le a vizsgáit is, sokkal nagyobb erőfeszítéssel, mint első évben.

Ő is — mint sokan — a minőségi oktatás lehetőségeit keresi, hogy majd a jólétet is kiérdemelje próbálkozásai és küzdelmei eredményeképpen. Néhány napja visszament, azt remélve, hogy normális körülmények között folytathatja tanulmányait. Előtte egy kávézó teraszán mesélt az életéről, és párhuzamot vontunk az itteni és a debreceni lehetőségek között.

— Barry Schwartz írja: „Megtanulni elégedettnek lenni fontos lépés lehet nemcsak abban, hogy megbirkózzunk a világban lévő választási lehetőségekkel, de abban is, hogy élvezzük az életet” — mondta el Erik az idézetet anélkül, hogy komolyabb koncentrációra lett volna szüksége. — Az életünk lényege, hogy megtanuljunk választani egy, két vagy akár több dolog között. Minden választás célja az, hogy annak következményeképpen élvezzük majd az életet. A nagy kérdés mindig az, hogy mennyi idő alatt, mennyi küzdelem után jutunk el addig, hogy valóban élvezni tudjuk az életet. Ezért van nagy jelentősége a választásnak. Az egyik tanárom mondta, hogy eddig a fejlettnek nevezett országokban nem volt szükség mélyebb és különösebb gondolkodásra ahhoz, hogy az emberek olyan irányba induljanak el, ahol a jólét biztosított volt. Ekkor nálunk is sok volt a választási lehetőség, nem volt viszont garantált az, hogy bármelyik választásból adódott a jólét. Az sem jó, ha kevés választási lehetőségünk van, de az sem, ha sok, mindkét lehetőség megnehezítheti a hétköznapjainkat. 

Erik szavaiban valami rejtettség lapul. Úgy mondja el a gondolatait, hogy nem lehet azokat egyértelműen felfogni, nyitott a lehetőség az értelmezésre. Nem világos, hogy most is ugyanúgy hiszi-e, mint ahogy tette az első év elkezdésekor, hogy jól választott, megvan a lehetőség, hogy élvezze az életet. Nagyon sok emberrel előfordul, hogy utólag döbben rá, más irányba kellett volna indulnia; az az út, amit választott, nem oda vezet, ahova indulni akart. 

— Én abban látom a hibát — magyarázza Erik —, hogy a fiatalokban közös az, hogy szeretnének jól élni, mégis kevesekben van meg az a szándék, hogy a jólétért meg is küzdjenek. Emlékszem, a középiskolában alig volt néhány olyan osztálytársam vagy ismerősöm, akik tudták, hogy milyen pályát választanak, és arra készültek. Sok esetben azt tapasztaltam, hogy a diákok elvárták azt, hogy mások döntsenek helyettük. Van egy Nyugatról beáramló módszer, hogy érettségiig nem kell eldönteni, hogy hol és mit szeretne a diák tanulni. Valahol elkezdi, és bármikor válthat, nem kell azt a főiskolát négy-öt év alatt elvégezni. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a nehezen vagy későn döntőknek, a választani nem igazán tudóknak csak kevés százaléka ér célt. Hosszan keresik a jólét útját, lehet, hogy meg is találják azt, de addigra megváltoznak az elvárásaik. Nem ugyanolyan életformára vágyik egy húszéves, mint egy negyvenéves. A húszéves talán még nem gondolkodik családban, a negyvenéves viszont szeretne egyfajta biztonságot maga körül, ehhez pedig nagy segítség a házastárs és a gyerek. Szóval nem egyszerű a választás, és mindenfajta választásnak megvan a maga ideje.

Erik már nincs meggyőződve arról, hogy Debrecen adhat számára otthont, vagy csak egy jó ugródeszkának számít. Amikor ezt az utat választotta, nem gyakorolt rá senki nyomást, de — most kezdi megérteni — sokszor elmondták körülötte, hogy nincs értelme itt maradni, arra viszont nem emlékszik, hogy konkrét esetet tudott volna megemlíteni, hogy X vagy Y számára véget ért a küzdelem, s most élvezi az életet. Mindig csak azzal biztatták, hogy valakinek a barátja, rokona, ismerőse… Hogy mondta Barry Schwartz? „Megtanulni elégedettnek lenni fontos lépés lehet…” Akkor el kell dönteni, hogy megtanulunk elégedettnek lenni, vagy élvezzük az életet. A kettő nem ugyanaz. Erről a kettősségről senki nem beszél. Ha lehetne választani a két lehetőség közül, egyértelmű lenne a választás, de nem lehet. Arról esett szó csupán, hogy a határon túl minden jobb és szebb. Mindezt azok mondták és mondják, akik keresik a jobbat és a szebbet, de még nem találkoztak vele.

Elek György