×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Építkezések időszaka a sárközújlaki eklézsiában

2021.04.19 - 14:12
Megosztás:
Építkezések időszaka a sárközújlaki eklézsiában
Nagy Erika lelkipásztornő az elmúlt másfél évtizedben töretlen lendülettel végzi a sárközújlaki református gyülekezet pasztorálását, ugyanakkor rendkívül jó sáfára az egyházközség értékeinek, írja a refszatmar.eu, bemutatva a másfél évtizedes megvalósításokat.

Király Lajos esperes és Rácz Ervin egyházmegyei sajtóreferens újabb nem hivatalos egyházlátogatást tartott. A Szamosköz egyik legjelentősebb településére indultak, a 2006-ban városi rangra emelt Sárközújlakra. Ebben az évben lett lelkipásztora a város református gyülekezetének Nagy Erika lelkipásztornő, aki az elmúlt másfél évtizedben töretlen lendülettel végzi a gyülekezet pasztorálását, ugyanakkor rendkívül jó sáfára az egyházközség értékeinek. A Sárközújlaki Református Egyházközség újlaki parókiája 1844-ben épült. A régi épület salétromos, átalakítani nagyon sokba került volna, így már 15 évvel ezelőtt döntés született arról, hogy új parókiát fognak építeni. 2016-ban kezdődött el a tervezés, az azt követő évben kezdődött el az építkezés, tehát a reformáció 500. évében az alsó szint már állt, így akkor Csűry István püspök áldást is mondott a munkálatokra. Tavaly nem sikerült a parókiába befektetni, ugyanis az 1935-ben épült imaház — ami a város sárközi részén található — megrongálódott, és ide irányozták át erőforrásaikat. Kiderült, hogy ki kell cserélni az egész tetőszerkezetet. Valószínű, hogy amikor építették, régi gerendákat használtak fel erre a régi templomból, amit 1911-ben lebontottak. Mostanra teljesen új tetőszerkezete van ennek a kicsinek nem mondható épületnek. Az új parókia tervezését Nagy Szilárd, a tiszteletes férje végezte, aki ezt megelőzően 2007-ben, amikor a templom tetőszerkezetét lecserélték, akkor is magára vállalta a tervezési munkálatokat. A parókia a tervek szerint kb. három év múlva lesz teljesen kész, ugyanis a belső munkálatok kivitelezése hosszadalmas idő. Az egyházközségnek hét ingatlanja van, ami nagy felelősséggel is együtt jár. A parókia és az imaház építését a gyülekezet önerőből valósítja meg.

Tizenöt éves építő tevékenység

A lelkipásztor 2006-ban, pályázati választás útján került a gyülekezetbe. A gyülekezet ekkor 6 ingatlannal rendelkezett: az 1457-ben épített műemléktemplom, 2 parókia: az egyik az 1844-ben épített, Újlakon található, a másik az 1890-ben épített, Sárközön található; az 1935-ben épített gyülekezeti kultúrház, mely jelenleg imaházként működik; valamint 2 harangláb, melyek közül az 1811-ben épített, Újlakon lévő műemléknek számít, míg a másik Sárközön található. Az azt megelőző időszakban egyházi ingatlan felújítására 1988-ban került sor Sárközújlakon, ám a parókiára való beköltözés előtt, 2006 őszén már felújítási munkálatokba kezdett a lelkipásztor: padlócserét, ajtócserét, falfestést foglaltak magukban a munkálatok 15 000 lej értékben, majd azóta folyamatosan zajlanak az építkezési, korszerűsítési munkálatok. 2007-ben az 1457-ben épült műemléktemplom tetőszerkezetének 90%-át újították fel önerőből, aminek a költsége 80 000 lej volt. A munkálat keretében a templom csatornaszerkezetét, illetve a lefolyókat is kicserélték. Műemléképületről lévén szó a szükséges dokumentáció összeállítása több hónapot igényelt, és ezt is a gyülekezet készíttette el. 2007 őszén adott hálát a gyülekezet a lelkipásztor beiktatásakor, mely alkalomból ft. Tőkés László hirdetett igét. 2008-ban a sárközi parókián végeztek kisebb felújítási munkálatokat: tetőjavítás, a bejárati ajtó cseréje, mennyezetek felújítása. 2009-ben a lelkészi lakásba központi fűtést szereltettek ugyancsak önerőből, ami nagyon fontos volt a vizes, salétromos falak miatt. A kazánházat a pincelejárat kiépítésével hozták létre, és külön kéményt is kellett kívülről építeni, ez a beruházás akkor 20 000 lejbe került.

A templom restaurálása

2009-ben aztán önerőből templombelsőt szerettek volna felújítani, el is kezdték a hivatalos dokumentáció elkészítését, ám ekkor a gyülekezet az egyházkerület vezetőségének döntéseként belekerült A középkori templomok útja elnevezésű restaurálási programba, melyet a Romániai Kultuszminisztérium kezdeményezett. Először arra vonatkozott, hogy finanszírozni fogják a dokumentáció elkészítését, amelyik 35 000 lejbe került. Ez meg is történt. 2010-ben a gyülekezet önerőből belső felújítási munkálatokba kezdett a templomban. Leverették a vakolatot 4 méter magasan, és elkezdték a falak újravakolását. Így elkészült a mennyezet és a templom 2 hosszanti fala. Nem megfelelő kivitelezés miatt a tervező mérnöknő feljelentésére a hosszanti falakon le kellett verni a vakolatot a műemlékvédelmi hatóság rendeletére. Így a pénzben ki nem fejezhető sérelem miatt a munkálatok értéke mindössze 20 000 lej volt. Ekkor új villámhárítót szereltek a templomra. Ebben az évben folytatódott a kultuszminisztérium restaurálási programja, s teljes külső és belső felújításra került sor: leverték a vakolatot, újravakolták a falakat, kicserélték az aljzatot, és téglát tettek le, új padokat készíttettek, és újra cserélték a villanyhálózatot is, ugyanakkor padfűtés került a padok ülőkéje alá. A templom körüli járdát feltörték, kövekkel helyettesítették, a támpillérek bádogtetőit kicserélték. A munkálatok ideje alatt, 2 éven keresztül nem lehetett istentiszteletet tartani a templomban, addig a gyülekezeti házban rendezték be a termet a régi templompadokkal, és ott tartották az istentiszteleti alkalmaikat. Az építkezés folyamán újra minőségi kifogások adódtak a felújítás végrehajtásában, a munkálatokat többször leállították, és visszaélés történt anyagilag is, melyet a minisztérium orvosolt, kötelezve a vállalkozót a tervben meghatározott munkálatok elvégzésére. A munkálatok összértéke 730 000 lej volt, melyet a minisztérium közvetlenül a vállalkozónak utalt. 2013-ban került sor a restaurálási munkálatok befejezésére. 2013-ban hálaadó ünnepet tartottak, amely alkalomból ft. Csüry István püspök áldotta meg a felújított templomot. Áldatlan időszak volt ez, de mégis minden nehézség ellenére mintegy 10 éves megtakarított költségébe került volna a gyülekezetnek ez a nagy méretű építkezés.

További fejlesztések, beruházások

Már 2010-ben felmerült a presbitériumban egy új parókia építése a rendkívüli salétromosodás, az épület hasadásai, alapjának a süllyedése miatt. A lelkészi lakás 1844-ben épült. A templomrenoválásra gyűjtött pénzből új parókia építésébe akartak kezdeni. 2014-ben azonban a gyülekezeti kultúrház nádas belső mennyezete leszakadt. Ezért 2015-ben a mennyezet felújításába kezdtek, melyből a végén nagy, teljes körű felújítás lett: mennyezet- és aljzatcsere, járólapot raktak le, a falakat behálózták, glettelték, festették, díszkövekkel díszítették, a régi ablakokat korszerű nyílászárókra cserélték, kiépítették a víz- és szennyvízrendszert, a villanyhálózat cseréje is megtörtént, mellékhelyiséget alakítottak ki, felújították a konyhákat és raktárhelyiségeket, a fél eresz átfedésére is sor került, ugyanakkor a falak átalakítása is megtörtént, központi fűtést szereltek be, s a ház külső színezése és a kerítés festése is megvalósult. Ezzel párhuzamosan a lelkészi lakás belső felújítása is megtörtént: falak hálózása, glettelése, villanyvezeték cseréje, festés, ablakok és ajtók felújítása. Ugyancsak ekkor történt a sárközi harangláb lebontása és egy új építése. Villamosították az ottani harangot. Mindez önerőből valósult meg, 120 000 lej értékben. 2015-ben hálaadó ünnepélyre került sor, amely alkalomból Csűry István püspök áldotta meg a felújított ingatlanokat. 2016-ban elkészíttették a műemlék harangláb restaurálásához szükséges dokumentációt. 2016-ban a vallásügyi minisztériumtól pályázat útján 50 000 lejt nyert a gyülekezet, melyből a műemlék harangláb 80%-ának felújítására került sor 2017 elején. Ugyanebben az évben villamosították a harangokat. A kultúrház körül új kerítést építettek, kivágták az elöregedett gyümölcsfákat, és tujafákat ültettek, valamint parkosították a 20 ár területű udvart. Ahol egykor templom állt, sétányokat készítettek, öntözőrendszert szereltek a földbe, gyermekeknek játszótér kialakításához eszközöket vásároltak. A régi templom gerendájából kopjafát készíttettek a Reformáció 500 alkalmából. A lelkészi lakás kerítése is felújításra került. Mindezek fedezésére 10 000 euró hollandiai támogatást nyertek Kovács Sándor akkori esperes segítségével. 2017-ben elkészült az új, építendő parókia tervrajza, maga az építkezési munkálat pedig 2017. július 2-án kezdődött.

Pezsgő lelki élet

2017 decemberében a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Pro Ecclesia kitüntetést adományozott a gyülekezetnek.

A gyülekezet lelki élete is pezseg. Minden évben megrendezésre kerül az ünnepi alkalmakon kívül az imahét, a vakációs bibliahét, a házasság hetének alkalmai, anyák napja, apák napja, március 8-án köszöntik a gyülekezet nőtagjait, gyülekezeti kirándulás, testvérgyülekezeti találkozó, kiskonfirmáció, idősek vasárnapja, hegyi prédikáció, Mikulás-ünnepély, hazatérés napja. 2019 őszén Egyházkerületi Nőszövetségi Vezetőségi Találkozót szerveztek Sárközújlakon. A gyülekezet az évek folyamán helyet adott több egyházmegyei rendezvénynek: presbiteri találkozónak, kórustalálkozónak, 2 egyházkerületi nőszövetségi találkozónak, egyházmegyei ifjúsági istentiszteleteknek. Megünnepelték a templom fennállásának 550. és 560. évfordulóit. SZFÚ

 

 

Áramszünetek kedden, Sárközújlakon
Átfogó hálózatfejlesztési munkálatokat végez Sárközújlakon az Electrica Distribuţie, sok címen lesz ott nyolc órás áramkimaradás június 6-án.
A karácsony a Jézusnak szállást keresők ünnepe
A karácsonykor megszületett Jézus Krisztust a világ nem fogadta be, pedig Ő az élet forrása. De akik befogadták szívükbe Isten Fiát, azoknak nem kell félniük attól, hogy véget ér a karácsony, mert Jézus örök ünneppé teszi az életüket — szólt az igehirdetés.
Emléktábla-avatás a Németiben
Az I. Németi napok fő eseményeként került felavatásra a Szatmár és Németi egyesülésének 300. évfordulójára, illetve a templom építésének a 220. évfordulójára készült emléktábla.