×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Étkezési támogatás a tébécéseknek

2021.01.05 - 15:31
Megosztás:
Étkezési támogatás a tébécéseknek
Fotó: Shutterstock
A kihirdetése után két évvel alkalmazhatóvá válik a tuberkulózistörvény: a betegek először kaphatnak étkezési támogatást, de csak akkor, ha részt vesznek a gyógykezelésen.

A tuberkulózissal diagnosztizált és ambulánsan kezelt betegek első alkalommal kapnak havi étkezési támogatást az Egészségügyi Minisztérium és a Munkaügyi Minisztérium közös rendelete alapján. A tuberkulózisos betegek védelmére hozott törvényt, amelyet Paula Rusu újságíró, egykori tuberkulózisos beteg kezdeményezett, két évvel a kihirdetése után, a hónap második felétől alkalmazni lehet.

A jogszabály a tbc megelőzésére és kezelésére vonatkozó legfőbb gondokra kínál megoldásokat: az ideiglenes munkaképtelenség miatti szabadsághoz és járandósághoz való jog a kezelés teljes időszakára, az ambulancián töltött kezelés teljes időtartamára havi élelemjárandóság, a lakosság folyamatos tájékoztatása és nevelése, valamint higiéniai tanácsadás a pácienseknek a fertőzés terjedésének megelőzésére. Mindez pedig azért fontos, mert a statisztikák alapján Romániában még mindig ezrek kapják el a kórt évente. 2020 első fél évében például összesen 14 585 tébécés beteg volt az országban, ezek közül 3453 esetet az első hat hónapban regisztráltak. Százezer lakosra a tavalyi első fél év adatai alapján 35,7 új megbetegedés jutott. Szatmár megyében 42 új beteget regisztráltak, ami azt jelenti, hogy százezer lakosra 25,3 új fertőzés jutott.
A tuberkulózisról szóló törvény pénzügyi támogatással jár, legfeljebb napi 16 lejt kapnak élelmiszerre a felnőttek és napi 15 lejt a gyermekek a járóbeteg-kezelés során, amely a legtöbb esetben nem haladja meg a 6 hónapot, de rendkívül súlyos esetekben elérheti a 18 vagy 24 hónapot.

Ennek a juttatásnak az a fő szerepe, hogy a beteg betartsa a kezelést, rendszeresen részt vegyen a járóbeteg-rendelésen, szedje a gyógyszereit, így jó eséllyel minimálisra csökken a kezelés megszakításának vagy abbahagyásának esélye, a páciens pedig meggyógyulva folytathatja korábbi, már megszokott, normális életét. Az élelmiszer-támogatást a megyei szociális és kifizetési ügynökség fizeti ki a betegeknek, kérésre, miután a tuberkulózissal diagnosztizált személyt regisztrálják a lakóhelye szerinti tüdőgondozóban. A páciens kezelőorvosa havonta fogja tájékoztatni a közegészségügyi igazgatóságot a kezelése menetéről, arról, hogy a terápiás rendnek megfelelően zajlott-e, illetve ha kihagyás, a kezelés befejezése vagy elhalálozás történt.

A rendeletnek a tavaly decemberi, Hivatalos Közlönyben való közzétételét követő 30 napon belül, tehát január második felétől a területi ügynökségek a közegészségügyi igazgatóságokkal együttműködési jegyzőkönyveket kötnek egy operatív keret létrehozására annak érdekében, hogy biztosítsák a tuberkulózisban szenvedő járóbetegek havi étkezési támogatásának kifizetését.

Nem szabad kihagyni a kezelést

Annak ellenére, hogy megfelelő kezeléssel a tuberkulózis leküzdhető, Románia Európa élvonalában szerepel a tbc-s megbetegedések és az ebből következő elhalálozások tekintetében. Szakszerű gyógyszeres és orvosi kezelés esetén a gyógyulás esélye száz százalék is lehet, a tapasztalat viszont mégis azt mutatja, hogy számottevő azoknak a száma, akik közömbösek, felületesek, nem tartják be a higiéniai szabályokat, kibújnak a gyógykezelés alól, és ezáltal a környezetükben tovább terjeszthetik a tébécé rettegett kórokozóját.

A cseppfertőzéssel terjedő tbc elsősorban a beteg ember családtagjait veszélyezteti, különösen akkor, ha zsúfolt lakásban élnek. Könnyebben elkapja a betegséget az, akinek a szervezete legyengült, valamilyen egyéb betegség rontja az ellenálló képességét, aki rossz körülmények között él, rosszul táplálkozik, rendszeresen fogyaszt szeszes italt. A tuberkulózis gyógyszerei megakadályozzák a beteg ember szervezetében élő baktériumok szaporodását, majd el is pusztítják őket. Ezért a fertőzés a legbiztosabban úgy előzhető meg, ha a beteg minden gyógyszerét minden alkalommal pontosan beveszi, ezzel is sokat tesz a gyógyulása érdekében. A megfelelő kezelés következtében a fertőzésveszély néhány hét alatt a minimálisra csökken. A fertőzőképesség időszakában a betegek arra szakosodott kórházi osztályokon fekszenek. A tuberkulózis kezelése Romániában ingyenes, a betegség pedig gyógyítható, ha a beteg betartja a gyógyszeres kezelési szabályokat.

A tuberkulózis elsődleges megelőzési formája a BCG-oltás. Minden egészséges újszülött, még a kis súlyúak és a koraszülöttek is az újszülöttosztályról való távozás előtt megkapják a BCG-oltást. Ha „megfogant” az oltás, a beadás helyén, a váll külső felén 4–6 hét múlva kicsi piros duzzanat jön létre. A duzzanat elfehéredhet, alatta genny képződhet, ami kifakadhat, és hegesen gyógyulhat. A hónaljárokban vagy a nyakon lévő nyirokcsomók enyhe duzzanata nem kóros. Akinek az oltást követően nem alakul ki heg, annak — tapasztalatok szerint — nem kell újraoltás.

Bumbuluţ Krisztina

APIA: igénylési határidő közeleg
A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
70 ezer euró vissza nem térítendő támogatás fiatal gazdáknak
A 41. életévüket be nem töltöttek pályázhatnak erre a vissza nem térítendő, 70 ezer eurós támogatásra. A pályázó mezőgazdasági szakirályú végzettséggel kell rendelkezzen: akár tanfolyammal, akár szakiskolai végzettséggel, egészen az szakirányú egyetemi végzettségig.
Magyar: kapjanak támogatást a húsmarha-tartók is!
Csak a tejelő szarvasmarhák után jár állami támogatás, miközben a húsmarha-tartók is legalább akkora bajban vannak, mint a tejtermelő szarvasmarhát nevelők. A 3/2003-as kormányrendelet csak a tejtermelő marhák után ítél meg támogatást, ezen akar változtatni Magyar Lóránd.