×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
7 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Közösség

Fél a kormány, de spórolna is

2020.11.21 - 13:02
Megosztás:
Fél a kormány, de spórolna is
Nincs szó szükségállapot bevezetéséről, mondta Ludovic Orban, és mondta ezt Klaus Iohannis is. De nem azért nincs szó erről a mostanitól nem sokban különböző közigazgatási állapotról, mert nem indokolt, hanem mert nincs rá pénz.

A kormány igyekszik ügyesen lavírozni az egészségmegőrzés, a betegszám alacsonyan tartása, illetve a takarékosság között, ha ugyanis szükségállapot lenne, akkor bértámogatást kellene adni a cégeknek, megint államilag finanszírozott technikai munkanélküliséget kellene lehetővé tenni, amit nem tart olcsó mulatságnak, pedig uniós támogatást kapott ennek finanszírozására. A tavaszi és az őszi esetszámokat összehasonlítva igenis indokolt lenne megint szükségállapotban, katonai rendeletekkel igazgatni a közállapotokat, azonban ez azt feltételezné, hogy nemcsak a vendéglátás, a turizmus és a mozik szorulnának állami támogatásra, de szinte az összes ágazat cégei és az ezeknél dolgozók is. Megint több alkalmazott dolgozna otthonról, tehát többen igényelnének #homeoffice támogatást, így ez is a kiadási oldalát növelné a költségvetésnek.
Szó mi szó, a mostani kormány szeret nagyokat ígérni, de soha nem adni. Az egészségügyiek és a pedagógusok is csak várják a veszélyességi pótlékot, az állami támogatást, a több mint egy hónapja kért és beígért mikrokölcsönöket pedig sok cég a mai napig nem kapta még meg.
Emlékezzünk vissza: a március közepétől május közepéig tartó országos érvényű szükségállapot idején sem volt nehezebb közlekedni, mint ma, amikor hol itt, hol ott vezetnek be karantént. Nincs szükségállapot, miközben a betegek száma sokkal magasabb, az egészségügyi kockázat nagyobb, mint tavasszal volt. A különbség a tavaszi és a mostani helyzet között — a betegszámtól eltekintve — a jogi besorolásban van: nem katonai rendeletek által megy az egészségvédelem, nem katonai rendeletek által van tönkretéve a gazdaság. Ha nincs katonai rendelet, sokkal kevesebb cég mondhatja, hogy állami támogatásra van szüksége a túléléshez, mert katonai rendeletben kötelezték arra, hogy függessze fel a tevékenységét. Nem hivatkozhat arra, hogy a kijárási korlátozások miatt, közvetett okokból kényszerült zárva tartani.

Princz Csaba