×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Fél éve vannak nehéz helyzetben

2020.08.10 - 12:39
Megosztás:
Fél éve vannak nehéz helyzetben
Már több mint fél éve nehéz helyzetben vannak a pajzsmirigy-alulműködéssel küszködő romániai páciensek, továbbra is nagyon nehéz beszerezni az Euthyrox készítményt, amelyet napi rendszerességgel kell szedniük. Egyetlen forgalmazó van, de baj van az árpolitikával is.

Már több mint fél év telt el úgy, hogy alig-alig lehet beszerezni a hazai gyógyszertárakban a pajzsmirigyproblémákkal küszködő betegek számára nagyon fontos Euthyrox gyógyszert. Az alig tíz lejbe kerülő készítmény a koronavírus-járvány ideje alatt szinte teljesen eltűnt, elvétve bukkant csak fel a gyógyszertárakban. Éppen ezért sok patikában csak várólistákra feliratkozva lehet megvásárolni, és akkor is egy-egy levéllel adnak csak a betegeknek, akiknek márpedig napi rendszerességgel kellene szedniük a 25, 50 vagy 100 milligrammos készítményt. Akik megtehetik, például az olyan határ menti megyékben, mint Szatmár, Magyarországról vásárolják meg a gyógyszert, mások a feketepiacról szerzik be, akár tízszeres áron.

Közel félmillió romániai lakos szenved pajzsmirigyproblémáktól — derül ki az autoimmun betegségekben szenvedő páciensek egyesülete által közölt adatokból —, a legtöbbjük hónapok óta vadássza az Euthyrox készítményt a patikákban.

De miért is ennyire fontos ez a gyógyszer? Az Euthyrox tabletták hatóanyaga, a levotiroxin szintetikus pajzsmirigyhormon, amely a pajzsmirigy betegségeinek és működési zavarainak kezelésére szolgál. Hatása megegyezik a természetes módon termelődő pajzsmirigyhormonokéval. Alkalmazása hatásos például pajzsmirigydaganat esetén, mert megakadályozza a daganat növekedését, jóindulatú golyva kezelésére, vagy akkor, ha a pajzsmirigy nem termel elég tireoid hormont.

Az Egészségügyi Minisztérium által működtetett, a hiányzó gyógyszerek jelzésére készített honlapon — www.medicamentelipsa.ms.ro — napi rendszerességgel érkeznek a jelzések arról, hogy lehetetlen beszerezni a készítményt. Január folyamán 9 jelzés érkezett, februárban 25, márciusban már 1292 figyelmeztetés, áprilisban 504, májusban 261, júniusban pedig 66.

Mint kiderült, az egyik nagy probléma, hogy egyetlen forgalmazója maradt a gyógyszernek a piacon, a Merck gyógyszeripari vállalat romániai leányvállalata. Korábban négy volt, de három közülük visszavonult, így az összes teher a Merck nyakába szakadt — ennek az egynek kellene annyit beszállítania, amennyit korábban négynek, ha pedig ez nem sikerül, akkor nincs más, aki elláthatná a feladatot.

Ráadásul az országos gyógyszerügynökség szerint az Euthyrox-fogyasztás idén január–február folyamán jelentősen megugrott, 50 százalékkal több fogyott a készítményből, mint a tavalyi év azonos periódusában, ami szintén hozzájárult ahhoz, hogy tavasz folyamán kifogytak a készletek. Bár ajánlottak egy, a tablettákkal azonos hatóanyagú készítményt a pácienseknek, az Accu-Thyrox készítményt, a páciensek szerint ezt is nagyon nehéz beszerezni.

 

Baj van az árpolitikával

 

A Hotnews hírportál információi szerint Románia legnagyobb gyógyszerforgalmazója és második legnagyobb gyógyszergyártója, a Terapia Cluj importálni szeretett volna egy, az Euthyrox készítménnyel azonos, generikus gyógyszert az Amerikai Egyesült Államokból, de a hatóságoktól, azaz a gyógyszerügynökségtől nem kapott semmilyen választ a felvetésére. Dragoş Damian, a gyógyszerforgalmazó ügyvezető elnöke szerint bár a hatóanyag azonos, levotiroxin, az árpolitika miatt nem engedélyezték az amerikai készítmény romániai forgalomba kerülését, mert az nem kifizetődő. 2015 óta ugyanis idehaza a legolcsóbbak a gyógyszerek az Európai Unióban — akkor azért döntöttek az árak csökkentése mellett, mert több orvosság ugyanolyan drága volt Romániában, mint a gazdaságilag sokkal erősebb nyugat-európai országokban. Damian elmondása szerint a gyógyszer, melyet hatalmas mennyiségben gyártanak az államokban, nagyjából 20 lejes áron kerülhetne itthon piacra, a Romániában elfogadott ár viszont 9–10 lej, így nem érné meg behozni.

Dragoş Damian felháborítónak tartja, hogy a gyógyszer nem jut el a betegekhez, és azt mondja, az Euthyrox-hiányról a kaotikus szabályozások tehetnek. „Az árpolitika, a vényköteles módszer, a gyógyszertári kiadási módszer, az, hogy készleteket halmoznak fel a betegek, mert nem bíznak a rendszerben, az egészségügyi miniszterek pedig nem veszik észre, hogy egy 25 lej alatti árú gyógyszer esetében már nem kérhetnek clawbackdíjat — ezek együttesen vezettek a mostani helyzethez” — mondta a vezérigazgató.

„Azt is elmondtam Roxana Stroe asszonynak (az Országos Gyógyszerügynökség korábbi igazgatója, május 20-ig — szerk. megj.), hogy behozhatom a gyógyszert, de ahhoz, hogy költséghatékony legyen, nagyjából 20 lejbe kerülne egy dobozzal. Azt gondolom, hogy a romániai betegek erre rögtön azt mondták volna: Hozd már holnap! De nem tudom, mert nem engedélyezik” — tette hozzá. Van ugyanis egy olyan szabályozás, amely szerint a generikus gyógyszer ára az innovatív termék árának 65 százaléka kell hogy legyen, tehát nem 9, hanem csak 6 lej körüli áron lehetett volna forgalmazni.

A vezérigazgató szerint némely olcsóbb termékek esetében áremelésre lenne szükség, hogy fedezhessék valamelyest az elmúlt években megemelkedett gyártási költségeket. Mint kiderült, már egy éve kéri az Egészségügyi Minisztériumot, hogy növelje az intravénásan adható gyógyszerek árát 2 lejjel, de azóta sem kapott választ. „Az adrenalin például alapvető gyógyszer, jelenleg egy tíz ampullát tartalmazó doboz valamivel több mint 12 lejbe kerül. Kértem, hogy növelhessük 15 lejre az árát, de egy év alatt sem kaptam választ. Megvan rá a jogunk, hogy visszavonjuk a készítményt a piacról, de nem tesszük meg, mert nem vagyunk felelőtlenek. Ha az olcsó adrenalin eltűnne a piacról, holnap ezer páciens halna bele a gyógyszerhiányba” — magyarázta Damian.

Bumbuluţ Krisztina

A betegek életét kockáztatják
Nyílt levélben fordult a politikusokhoz a Krónikus Betegek Szövetsége, melyben felrótta, hogy Romániában a többi európai országban kapható gyógyszerek alig fele szerezhető be. A hazai krónikus betegek sokszor arra kényszerülnek, hogy más országból, magasabb költségekkel hozassák el a kezelésükhöz szükséges készítményeket.
Jó a kapcsolat, kölcsönös a bizalom
A lakosok bíznak a családorvosaikban, szilárd a kapcsolatuk választott orvosukkal — summázta az SNMF annak a felmérésének az eredményeit, melyet az elmúlt hetekben végzett.
Ments életet: moss kezet! — a kézhigiéné fontosságára figyelmeztetnek
„A másodpercek életet mentenek — tisztítsd vagy fertőtlenítsd a kezed!” mottóval a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottai nemcsak munkaközösségük, hanem a páciensek és a lakosság figyelmét is a kézhigiéné fontosságára kívánják felhívni.