×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
15 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Felvilágosítás és tervezett gyermekvállalás

2020.09.28 - 15:10
Megosztás:
Felvilágosítás és tervezett gyermekvállalás
Több ezer abortuszt végeztek el az idei évben Romániában, az első negyedév hivatalos adatai szerint ezer érett nőre 8,7 terhességmegszakítás jutott. Hétvégén, a fogamzásgátlás világnapján a felvilágosításra, a tervezett gyermekvállalásra irányult a figyelem.

A világszerte évente bekövetkező 208 millió terhesség 41 százaléka nem tervezett, és a 25 év alatti férfiak és nők legalább 2/3-ánál előfordult már szexuális úton terjedő betegség. Ezen kíván változtatni a fogamzásgátlás 2007-ben életre hívott és minden évben szeptember 26-án megtartott világnapja, amelynek célja, hogy minden korosztály tisztában legyen a fogamzásgátlás fontosságával és az összes elérhető módszerrel. 

A világnaphoz kapcsolódó programokban részt vevő szervezetek és a csatlakozó közel 70 ország aktivistáinak célja, hogy minden gyermek akkor szülessen meg, amikor szülei tervezik és felkészülten várják. Ez elsősorban megfelelő felvilágosítással érhető el: azáltal, hogy a fiatalok megbízható forrásból — egészségügyi szakemberektől, hiteles weboldalakról — szerzik be ismereteiket, amelyek nem mítoszokon, hanem tényeken alapulnak, valamint hogy tisztában vannak a fogamzásgátlás lehetőségeivel, amelyek közül még időben kiválasztják a számukra legmegfelelőbbet.

A nem kívánt terhesség elkerülése a fiataloknál kiemelten fontos, hiszen vizsgálatok bizonyítják, hogy a tinédzserkorú anyák gyermekei nagyobb valószínűséggel szenvednek hátrányokat későbbi életük során fejlődési nehézségek, viselkedési zavarok és gyengébb iskolai teljesítmény formájában. A terhességmegszakítás pedig nem csak súlyos lelki megpróbáltatást jelent, de számos egészségügyi kockázatot hordoz magában a nő későbbi gyermekvállalására nézve.

Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint hivatalosan 9350 terhességmegszakítás történt Romániában az idei első negyedévben, ami jóval alacsonyabb szám a tavalyi év azonos periódusához képest, amikor 13 826 nő ment keresztül rajta. Ez azt jelenti, hogy 2020 első három hónapja során ezer nemzőképes romániai nőre 8,7 terhességmegszakítás jutott, míg tavaly ez a szám még 12,7 volt.

Szatmár megyében a közegészségügyiek kórházakból és nőgyógyászati rendelőkből begyűjtött adatai szerint az év első három hónapjában 121 terhességmegszakítás történt, eggyel több, mint 2019 azonos periódusában. Az abortuszok közül idén 26 történt kérésre a hivatalos információk szerint. Ez azt jelenti, hogy ezer érett (15–49 év közötti) Szatmár megyei nőre 1,4 terhességmegszakítás jutott idén.

Tervezhető gyermekvállalás

Egy vizsgálat szerint a fogamzásgátlók évente 188 millió nem kívánt terhességet akadályoznak meg, ami 112 millióval kevesebb abortuszt, 1,1 millióval kevesebb csecsemőhalált és 150 000-rel kevesebb anyai halálozást jelent. A legfontosabb azonban az oktatás, a testtel, szexualitással, fogamzásgátlással kapcsolatos ismeretek átadása, az iskolapadban eltöltött évek száma ugyanis fordítottan arányos a korai terhességek előfordulásával.

Mindemellett azonban azt is meg kell említeni, hogy becslések szerint évente 33 millió nem kívánt terhesség a fogamzásgátlók hibájából vagy a nem megfelelő használatukból ered. Tehát a fiataloknak nem csupán ismerniük kellene a különböző fogamzásgátló módszereket, hanem életvitelüknek megfelelően ki kellene választaniuk a számukra legmegfelelőbbet, amelynek alkalmazása nem jelent nehézséget a mindennapok során.

A nők ma már jóval aktívabb életet élnek, mint 100 vagy 50 évvel ezelőtt: tanulnak, dolgoznak, karriert szeretnének ugyanúgy, ahogy családot és gyermeket is. Ugyanakkor a fogamzóképes kor is több évtizeden át tart — miért ne férnének bele mindezek együtt? A fogamzásgátlás tehát nem arról szól, hogy a párok ne vállaljanak gyermeket, hanem arról, hogy a gyermekáldás tervezhető legyen, és felelős döntésen alapuljon.

Az életünk más területein igyekszünk előrelátón tervezni: szeretnénk jó szakmát választani, amihez hosszú éveken át elvégezzük a megfelelő iskolákat, képzéseket, karriertervet állítunk fel. Igyekszünk megtakarítani, befektetjük a pénzünket, gondoskodunk a gyermekeink jövőjéről, ahogy előbb-utóbb párt is hosszú távra választunk. Életünk egyik legfontosabb területén, a szexualitás és a családtervezés terén is érdemes hosszú távon gondolkozni.

A fogamzásgátlók terén pedig ma már olyan módszerek is elérhetők, amelyek akár több évre megoldják a nem kívánt terhesség elkerülésének problémáját, ráadásul oly módon, hogy az nem igényel napi, heti vagy havi odafigyelést. A módszerek tehát rendelkezésre állnak, már csak az kell, hogy a fiatalok belássák: a jövőjüket ezen a téren is maguk írhatják.

Segítség karnyújtásnyira

Sok tinédzser nem szereti megosztani az intim élettel kapcsolatos kérdéseit, aggályait a felnőttekkel, viszont van egy hely Szatmárnémetiben, Tasnádon és Nagykárolyban is, ahol szakemberektől lehet tanácsot kérni bizalmasan.

Szatmárnémetiben már évek óta működik a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház égisze alatt a családtervezési központ, a „Family Planning” kabinet (Gheorghe Lazăr u. 1–2. szám), ahol bárki bizalmasan szerezhet be információkat a helyes fogamzásgátlási módszerekről, családtervezésről, szexuális egészségről. Még kevesebben tudják, hogy Tasnádon, a Zorilor u. 21. szám alatt is szakember várja hétköznapokon azokat a személyeket, akik tudni szeretnék, hogyan előzhetik meg a nem kívánt terhességet vagy például a szexuális úton terjedő betegségeket, mindazokat, akik felelősségteljesen kívánnak szexuális életet élni, Nagykárolyban pedig a városi kórházban szintén működik családtervezési rendelés.

Bumbuluț Krisztina

Kelemen: belefoglaltuk a kormányprogramba a gyermekvállalást ösztönző javaslatainkat
Az RMDSZ politikájának középpontjában immáron három évtizede a romániai magyarok érdekvédelme és tágabban vett jóléte áll. Ezen az eltökéltségünkön nem változtatott sem a romániai politikai helyzet alakulása, sem a koronavírus-járvány okozta nehézségek. Sőt, a kialakult nehéz helyzet csak tovább bátorított bennünket abban, hogy a legalapvetőbb köteléket, a közösségünk támpillérét jelentő családokat erősítsük — fogalmazott Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Ezer lejjel stimulálná a gyermekvállalást
Városi szintű elképzelés van születőben Szatmárnémetiben: PNL-s fiatal tanácsos szeretné, ha minden megszületett gyerek után ezer lej támogatást kapnának a helyi költségvetésből a szülők.
Felkészületlenek még a gyermekvállalásra
Reproduktív egészség — te döntöd el, mi a jobb neked! mottóval a reproduktív rendszerhez kapcsolódó fizikai, mentális és társadalmi jólétre irányítja a figyelmet a közegészségügyi hatóság.