×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Figyeljünk oda szívünk egészségére!

2021.09.26 - 08:09
Megosztás:
Figyeljünk oda szívünk egészségére!
A Szív Világszövetsége (WHF) kezdeményezésére 2000 óta a világon mindenütt egyszerre rendezik meg a Szív Napját, hogy felhívják a figyelmet a szív- és érrendszeri megbetegedések gyakoriságára, a mindennapi életben is megvalósítható megelőzésre.

A 1998-ban alakult Szív Világszövetség (World Heart Federation), az egyetlen szervezet, amely a keringési rendszer megbetegedéseivel összefüggésben az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) hivatalos munkakapcsolatot tart fenn. Emellett nemzetközi, regionális és nemzeti szinten is szoros együttműködésben dolgozik a kockázati tényezőkkel összefüggő halálozások megelőzése, a kezeléshez való hozzáférés javítása és a mellőzött egészségi állapotok felkarolása, végső soron e betegségek globális terhének megelőzése, kezelése és csökkentése érdekében.
Legismertebb kezdeményezése a szív világnapja, amelyet idén szeptember 26-án tartanak azzal a céllal, hogy a nem fertőző betegségekből eredő halálozások közel feléért felelős keringési betegségek számát és terhét csökkentendő közös cselekvésre hívják a közösségeket. A szív- és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető, elsősorban egészségesebb életmóddal, valamint rendszeres szűrővizsgálatokkal. A Szív Napján (szeptember utolsó vasárnapja) a világszövetség romániai tagjai, a Román Szívalapítvány és a Román Kardiológiai Társaság idén is felhívják a figyelmet a szív- és érrendszeri megbetegedések elleni harcra.
A keringési (kardiovaszkuláris) betegségek körébe tartozik minden szív- és érrendszeri betegség, beleértve az agyi vérellátással kapcsolatos problémákat is. A WHO becslése alapján évente közel 18 millió halálozásért tehetők felelőssé, ezzel a halálokok között az első helyen szerepelnek.
Romániában is a kardiovaszkuláris betegségek okozzák a legtöbb lakos halálát. Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) adatai szerint nőtt tavaly a keringési betegségekben elhunytak száma, 17 447-tel az előző esztendőhöz képest: míg 2019-ben százezerből 654,9 romániai halálát okozták a szív- és érrendszeri megbetegedések, addig tavaly 735,2-re emelkedett ez a szám. A magas vérnyomás 7649-cel több áldozatot követelt tavaly, mint 2019-ben, az infarktus 1292-vel több lakos haláláért volt felelős, míg az iszkémiás szívbetegségek 4521-gyel több romániai elhunytához vezettek, mint egy évvel korábban.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság összesítése a tavalyi elhalálozási okok felsorolásakor fő okként szintén a keringési rendszer betegségeit emeli ki, a keringési rendszeri, szív- és érrendszeri megbetegedések miatti elhalálozások előfordulása ráadásul az elmúlt években növekvő tendenciát mutat: 2018-ban százezer szatmáriból 601,3 halálát okozta, 2019-ben visszaesés jött, akkor százezer lakosra 571,6 ilyen jellegű halálesetet összesítettek, 2020-ban viszont már 671,3-at.

A szív egészségéért

Szívünk egészségéért iktassunk be a hétköznapokba minél több mozgást! Járjunk kevesebbet autóval, busszal, ahová lehet, gyalog menjünk! Figyeljünk oda az egészséges, változatos, vitamindús táplálkozásra, és használjunk kevesebb sót az ételeinkbe! A különböző élvezeti szerek is fokozhatják a szívbetegségek kialakulásának esélyét, ezért kerüljük a kávé, alkohol, cigaretta és drog használatát!
Törekedjünk az ideális testsúly megtartására! A felesleges kilók megsokszorozzák a szívbetegség és az agyvérzés kockázatát. Túlsúlyosaknál nagyobb a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásának veszélye.

Bumbuluţ Krisztina

 

Fontos a magas vérnyomás kezelése
Kardiológusok, neurológusok, diabetológusok és háziorvosok kongatják meg a vészharangot a magas vérnyomásos esetek elterjedtsége miatt Romániában. A felhívás pedig épp a hipertónia világnapján érkezik, amelyet minden évben május 17-én tartanak.
Szatmáron innen, Szatmáron túl…
A SZIV-projekt keretében március 24. és 27. között Szatmárnémetiben került sor a Szatmáron innen, Szatmáron túl… elnevezésű mobilitásra, melyen a szakmai fejlődésen túl a szívből jövő érzelmekre, a környezet megismerésére helyzeték a hangsúlyt.
Penészgombák: komoly bajt okozhatnak
A penészgombák olyan vegyületeket állítanak elő, amelyek egy része hasznos, mint az antibiotikum, azonban számos közülük káros egészségügyi hatással bír, ilyenek például a mikotoxinok. Élelmiszereinkben és otthonainkban egyaránt előfordulhatnak.