×
2024. 04 24.
Szerda
György
14 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Fontos a mezőgazdászok munkája

2020.09.22 - 10:36
Megosztás:
Fontos a mezőgazdászok munkája
A koronavírus-járvány ébresztett rá sokakat, hogy mennyire fontos a mezőgazdászok munkája — fogalmazott Nagy István, Magyarország agrárminisztere, aki múlt hét végén látogatott Szatmár megyébe.

Magyar Lóránd parlamenti képviselő és Pataki Csaba megyei RMDSZ-elnök meghívására pénteken Szatmár megyében tett látogatást Nagy István, Magyarország agrárminisztere. A küldöttségben elkísérte mások mellett Belánszky-Demkó Zsolt helyettes államtitkár, Telegdi Andrea külgazdasági attasé és dr. Sándor Tibor László mezőgazdasági szakdiplomata is.
A küldöttség útja a megyében először Érkávásra vezetett: egy kocatelepet látogattak meg, ahol 400 koca háromheti ciklusokban 650–700 malacot „termel”, és 25 kilósan adnak túl rajtuk — ám most egyetlen állatot sem értékesíthetnek a sertéspestis okán bevezetett karantén miatt, pedig egy modern és járványügyileg is tiszta telepről van szól. A látogatás kapcsán rövid beszélgetés zajlott a járványról és annak kezeléséről, összehasonlítva a romániai és magyarországi helyzetet.
Szatmár megyében a helyzet meglehetősen súlyos: körülbelül 60 gócpont található itt, a legveszélyeztetettebb területek pedig a Tasnád és Nagykároly környéki települések. A járvány megfékezésére hozott intézkedések több mint 50 000 sertés értékesítését lehetetlenítik el — ez a szám pedig folyamatosan nő.
„Értékesíteni csak az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság engedélyével és felügyeletével lehet. Csak olyan vágóhidakon lehet levágni a sertéseket, ahol hőkezelést tudnak biztosítani. Annak ellenére, hogy a farmok minden állatjóléti és biológiai biztonsági feltételt betartanak, az értékesítést teljesen ellehetetlenítik. Azon dolgozunk, hogy változtassanak a hatályban lévő szigorításokon, esélyt biztosítva arra, hogy megmaradjanak a kocatelepek és sertéshizlaldák Szatmár megyében” — vázolta a helyzetet Magyar Lóránd.
Magyarországon a járvány által veszélyeztetett területeken az állam felvásárolta a sertéseket, a gazdáknak pedig kártérítést adott, sőt, három évre előre kifizette a gazdákat, hogy azok ne tartsanak disznót. „A cél az volt, hogy csak telepeken legyenek sertések, ott, ahol betartják a biológiai biztonsági előírásokat. Ezeknek pályázati úton segítettünk, hogy valóban biztonságossá tudják tenni székhelyüket” — magyarázta Nagy István. A tárcavezető rámutatott arra is, hogy a betegséget terjesztő vaddisznók ügyét is komolyan kezelték, most pedig a szlovák határszakaszon a szomszéd országgal közösen tíz-tíz kilométer szélességben kiirtják a vaddisznókat, egy tiszta védelmi zónát létrehozva.
A miniszer a telep udvarán találkozott a helyi és környékbeli sertéstenyésztőkkel is, akik kérték: járjon közben, hogy változzanak az előírások, legalább a megyén belül lehessen kereskedni az egészséges sertésekkel. Magyar Lóránd beszélt az ez ügyben tett lépésekről, de a miniszter is kijelentette, hogy rövidesen egyeztetni fog a román szaktárcavezetővel, és közbenjár a gazdák érdekében.
A program folytatásában a küldöttség Nagykárolyba látogatott, ahol a miniszter és küldöttsége részt vett a Károlyi-kastély parkjában tartott gazdatalálkozón. Nagy István kiemelte: a koronavírus-járvány ébresztett rá sokakat, hogy mennyire fontos a mezőgazdászok munkája. Beszélt az Európai Unióban a következő hétéves ciklus kapcsán a gazdálkodókkal szemben támasztott követelményekről, amelyek teljesítése akár rövid távon is az élelmiszerek árának a növekedéséhez vezethet. 
A közelgő választások kapcsán elmondta: feladatunk, hogy egy jobb jövőt teremtsünk gyermekeinknek, az első lépés pedig a választásokon való részvétel, a véleménynyilvánítás. „Szavazni kell és jól dönteni. Ne hagyjuk másokra a döntést!” — mondta. 
Pataki Csaba megyei tanácselnök köszönetet mondott a miniszternek és Magyarország kormányának a falugazdász-hálózat létrehozásáért, amely nagyon jól működik Szatmár megyében. Felelevenítette a Magyar Lóránddal és Tóga Istvánnal közös munkát is, mely során létrejött a Szatmári Termék védjegy, és kijelentette: ezeknek a minőségi helyi termékeknek EU-s szinten is lenne piacuk. Kérte továbbá a nagykárolyiakat, hogy érezzék magukénak a Szatmári Termék védjegyes árucikkeket. 
Magyar Lóránd zárta a felszólalók sorát, megnyugtatva a gazdákat a gazdaságfejlesztési program kapcsán, amely a politikai viták és egyezkedések következtében még mindig nem indult el a Partiumban, de remélhetőleg ősszel már lehet majd pályázni a támogatásra.
 

Kártevőktől és fagyoktól tartanak a gazdák
Nem csak a városi zöldövezeteken hagyta ott a nyomát az enyhe tél és az ezelőtti nyárias április, a termőföldeken is „időutazás” történt: májusi állagot mutatnak a haszonnövények.
APIA: igénylési határidő közeleg
A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Sikerült gátat szabni a káros ukrán importnak
A gabonáról, a baromfiról, a tojásról, a cukorról és a mézről van szó — az Európai Bizottságnak be kell avatkoznia és le kell állítania az ukrajnai termékek behozatalát, amennyiben azok torzulást okoznak a hazai piacon.