×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Hátrányosan érintette a pandémia a gyerekeket

2021.04.26 - 20:00
Megosztás:
Hátrányosan érintette a pandémia a gyerekeket
A pandémia a meghozott elszigetelődési intézkedések által súlyosbította a gyerekek pszichológiai problémáját és a gyermekbántalmazást, derül ki a Gyerek Telefonja Egyesület sajtóközleményéből. A bántalmazottak többsége lány — jelentették.

Az ingyenesen hívható 116 111-es számra telefonáló gyerekek 52,8 százaléka pszichológiai tanácsadást kért, míg 46,8 százalékuk családon belüli erőszakot és gyermekbántalmazást jelzett. A bántalmazás áldozatainak 51,3 százaléka lány, 48,7 százaléka fiú. A pandémia idején a 116 111-es segélyhívón jelzett esetek komplexitása miatt fokozatosan több időbe telt egy-egy hívás esetén a segítségnyújtás, így a 2019-es évben tapasztalt 10–15 perces átlagos hívásidő tavaly 30–45 percre nőtt. Tavaly a Gyerek Telefonja Egyesület a gyerekeknek és szüleiknek 322 537 perc ingyenes, pszichoszociális és jogi tanácsadást nyújtott. A segélykérők legalább három problémát soroltak fel, melyek esetén hosszú távú, pszichoszociális és/vagy jogi tanácsadást kértek. A gyerekek 67,4 százaléka félelem, szorongás és depresszió miatt, 63,11 százaléka kapcsolatkialakítási nehézség, egy csoporthoz való tartozás szükségessége miatt, 29,8 százaléka a magányosság érzése miatt, 23,5 százaléka a mindennapi rutintevékenységben bekövetkezett változások okozta zavar miatt, 32,1 százaléka a támogató személyek hiánya miatt, 18,7 százaléka pedig a világjárvány idején történő iskolába járás okán kért támaszt. A kiskamaszok és kamaszok 68,3 százaléka a pszicho-érzelmi szükségeiről beszélt másokkal (nem a családjukhoz tartozó felnőttekkel, rokonokkal, más gyerekekkel/osztálytársakkal, szomszédokkal, pedagógusokkal), 14,6 százalékuk csak a segélyhívón mondta el gondját, 13,4 százalékuk nem akart erről a kérdésről beszélni, és mindössze 3,7 százalékuk beszélt erről szüleivel.

A családon belüli erőszak és a gyermekbántalmazás aggasztó méretet öltött a pandémia idején, azaz az egyesület által felkarolt esetek 46,8 százalékát tették ki, míg 2019-ben az esetek alig 18,48 százalékát. A gyerekek bántalmazója 53,4 százalékban mindkét szülő volt, 28,7 százalékban az egyik szülő vagy az egyik szülő élettársa, 13,5 százalékban egy felnőtt, 4,5 százalékban egy másik gyerek. A bántalmazott gyerekek 51,3 százaléka lány, 48,7 százaléka fiú volt, s leginkább a 0–6 éves, a 10–12 éves, illetve a 13–15 éves kategóriából kerültek ki. A segélyhívót tárcsázó, bántalmazott gyerekek 30,7 százaléka fejezte ki abbeli szándékát, hogy elhagyja otthonát, ettől remélve, hogy megszabadul a bántalmazástól.

Zaklatás és számítógépes zaklatás

A pandémia idején a regisztrált esetek 30,7 százaléka zaklatásra, számítógépes zaklatásra vonatkozott. Ebben az esetben a legérintettebb korosztály a 13–15 éveseké, melyet a 10–12 éveseké követ. A bántalmazások 54,1 százaléka az online térben valósult meg az online oktatás eredményeként, 33,2 százaléka az iskolában/óvodában, míg 9,8 százaléka közterületen.

Tanulási nehézségek

2020 márciusa és májusa között a gyerekek és tinédzserek az online oktatásra való átállásban kértek szakszerű segítséget, illetve az online zaklatás kezeléséhez. Az online oktatás nem csak a tanulásban okozott nehézséget, hanem a társakkal való találkozás hiánya is komoly problémákat okozott. Az egyesülettől segítséget kérők 20 százaléka állította, hogy nem rendelkezik a megfelelő technikai felszereléssel az online tanórákon való részvételhez, ezáltal pedig igazolatlan hiányzásokat, jelentős tananyagbeli lemaradást halmozott fel.

Ugyanakkor ezen gyerekeknek segíteni kellett a pedagógusoktól kapott feladatok elvégzéséhez, melyeket soknak és nehéznek véltek. A betelefonálók azt is elmondták, hogy nem tudják feldolgozni a leadott tananyagot, nem tudnak megfelelően koncentrálni, és hiányolták a társakkal, tanárokkal való fizikai találkozást.
Ezen felül a képességvizsgára, illetve érettségire készülő gyerekek egy része komolyan tartott attól, hogy nem tudja sikeresen teljesíteni az előtte álló feladatot. Sok gyerek a vakációban nem találta fel magát, nem tudta, mit is csináljon a megváltozott életstílusban a pandémia idején.

Egészségügyi problémák

A világjárvány idején megfigyelhetővé vált, hogy megnövekedett az orvosi problémát felvető telefonhívások száma, mint a koronavírusról való tájékozódás, a biztonsági előírások betartása, a gyerekek jogai a különböző orvosi ellátások kapcsán. A beérkezett hívások 12,3 százaléka volt köthető orvosi problémához, kérdéshez.

Jogi tanácsadás

A segélykérők 55,3 százaléka családi problémával kapcsolatban, 27,7 százaléka a gyerekek jogai kapcsán, 10,8 százaléka a különböző juttatások/gyerekpénz kapcsán kért jogi tanácsadást. A Gyerek Telefonja Egyesület képviselői közleményükben kihangsúlyozzák, hogy a pandémia idején egy sajátos probléma ütötte fel fejét: az elvált szülők esetén a kiskorú gyerekek láthatósága elég gyakran terítékre került, hol a láthatásra jogosult szülő, hol egy hozzátartozó kérdezte, milyen szabályok vonatkoznak a kapcsolat fenntartására az egészségügyi előírások betartása mellett. A közlekedésben bevezetett megszorító intézkedések okán az elvált szülők gyerekei gyakran nem találkozhattak azzal a szülőjükkel, amelyikkel nem élnek egy háztartásban, s emiatt az elhagyatottság érzése kerítette őket hatalmába.
A segélyhívóra érkezett kérések 35,3 százaléka városi, 28,4 százaléka vidéki környezetből érkezett, a hívók 36,3 százaléka pedig nem árulta el, honnan telefonál. A legtöbb hívás Munténiából (25,1%), Moldvából (22,3%), Erdélyből (16,6%), Olténiából és a Bánságból (11,3%) érkezett, míg 24,7 százalék nem mondta, honnan származik.

Cătălina Surcel, a Gyerek Telefonja Egyesület vezérigazgatója kihangsúlyozta, hogy nehéz időket élünk, amit a gyerekek sokkal nehezebben értenek meg, dolgoznak fel, mint a felnőttek, így a pandémia első számú áldozatai a gyerekek, akik nemcsak az elszigetelődés miatt kerültek veszélybe, hanem a mentális egészségük miatt is. Surcel felhívja a hatóságok figyelmét arra, hogy a gyerekek mentális egészségére fokozottan kell figyelni, s meg kell találni a módját annak, hogy az érintettek megkaphassák a megfelelő pszichológiai segítséget.

Sógor Beáta

Szatmári áldozata is van az influenzának
Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Növekszik a megbetegedések száma
Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.
Sok a beteg gyerek Szatmár megyében
Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.