×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Hétfőn kezdődik a gyerekek tesztelése

2021.12.04 - 11:24
Megosztás:
Hétfőn kezdődik a gyerekek tesztelése
Fotó: realitatea.net
Kezdődik a gyerekek noninvazív tesztelése. Szatmár megyében kilenc oktatási intézmény kivételével az igazgatótanácsok teljes mértékben a szülőkre bízták a nyáltesztek elvégzését, melyek eredményét azonban közölni kell, akár pozitív, akár negatív.

A Mikulás hazánkban nem csak ajándékot hoz a gyerekeknek, hanem kezdetét veszi a noninvazív tesztelés is az iskolások és óvodások körében, mellyel kapcsolatosan még mindig rengeteg a megválaszolatlanul maradt kérdés. Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő elmondta, hogy az elmúlt hét végén megérkeztek a nyáltesztek Szatmár megyébe is, a vidéki iskolák képviselői hétfőn, a városi iskolákéi csütörtökön vették át a teszteket, melyeket aztán egy útmutatás alapján szereltek össze, tegnap pedig minden gyereknek a tanintézményből való távozáskor két darab tesztkészletet adtak egy használati útmutató és megfelelőségi tanúsítvány, illetve beleegyező nyilatkozat kíséretében. Minden tanintézménynek a vezetőtanácsa határozta meg, hogy ezeket a teszteket otthon vagy az oktatási intézményben végzik-e majd el jövő héttől hétfőnként és csütörtökönként. Szatmár megyei viszonylatban a csedregi és a magyargéresi tanintézményekben született az a határozat, hogy ők végzik a tesztelést, míg hét intézményben vegyesen zajlik majd, egyes osztályok diákjait az iskolában, másokat pedig otthon, a szülők tesztelnek majd. Abban az esetben, ahol az iskolában tesztelnek, a szülőknek egy jóváhagyási nyilatkozatot kell kitölteniük, az otthoni tesztelés esetén nyilvánvalóan erre nincs szükség.
A nem invazív tesztek nyálalapúak, használatuk sem fájdalommal, sem egyéb kellemetlenséggel nem jár; ugyanakkor nagyon fontos, hogy a tesztet ébredés után, éhgyomorra végezzék el. A tesztek eredménye kb. 15 perc után válik leolvashatóvá. Arra vonatkozóan sincs pontos szabályozás, hogy a teszteredményt mikor és kinek kell jelenteni, ám a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség szintjén azt a döntést hozták meg, hogy a teszt elvégzése után a szülő e-mailben vagy telefonon kell értesítse a gyerek óvónőjét, tanítóját, osztályfőnökét a teszt eredményéről, akkor is, ha pozitív, és akkor is, ha negatív. Amennyiben a teszt eredménye negatív, a gyermeket lehet közösségbe küldeni, azonban pozitív eredmény esetén az oktatási intézmény értesíti a közegészségügyi igazgatóságot (DSP), mely megszervezi a PCR-teszt elvégzését. Természetesen a gyerek online oktatásra áll át. Amennyiben a hivatalos PCR-teszt eredménye negatív, a gyermek visszatérhet az
óvodába/iskolába. Amennyiben a teszt eredménye pozitív, vagy nem történik meg a PCR-tesztelés, a nyálteszt elvégzésétől számított 15. napon lehet visszatérni az óvodába/iskolába. Amennyiben a hivatalos PCR-teszt pozitív, két hétre az egész csoport/osztály áttér az online oktatásra. Ha nem végeznek PCR-tesztet, akkor csak az illető diáknak kell otthon maradnia, a többi, negatív nyálteszttel rendelkező diák fizikai jelenléttel folytathatja tanulmányait. A szülőnek jogában áll úgy dönteni, hogy nem szeretné, ha gyermeke tesztelve lenne. Ebben az esetben egy román nyelvű, kézzel írt nyilatkozatot (Declaraţie pe propria răspundere) szükséges megfogalmazni és elküldeni a gyermek pedagógusának. Ebben az esetben a kiosztott teszteket bontatlanul kell visszaküldeni az oktatási intézménybe.
A nyálteszt elvégzése nem bonyolult, rövid időn belül bárki belejöhet, a kérdés viszont az, mennyi értelme van a teszt elvégzésének, ha azt nem végzik el a teljes közösségen, illetve felmerült az a kérdés is, mennyire biztosak ezek az eredmények, hiszen több ember kezén is átmentek ezek a tesztek, mire a gyerekeket végül le lehet velük tesztelni. Arra sem sikerült eddig konkrét választ kapni, hová kerülnek az elvégzett tesztek. Az oktatási intézmény ugyanis csak abban az esetben kért speciális tárolóedényt ezeknek, ha az intérményben tesztelnek, másképp nem kérték az elhasznált tesztek begyűjtésére alkalmas speciális gyűjtőedényeket. A teszteket azonban mégsem lenne szerencsés a háztartási hulladékba dobni, de egyelőre a hatóságok sem kaptak hivatalos értesítést arra vonatkozóan, mi is legyen ezzel a típusú hulladékkal.

Sógor Beáta

 

40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
„Mesterséges intelligencia, csináld meg a házim!”
Az AI, az interneten elérhető mesterséges intelligencia elterjedésével újabb kihívás elé került az oktatás. Mekkora probléma az, ha nem a gyerek csinálja meg a házi feladatot, hanem egy algoritmus? – dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót kérdeztük a jelenséggel kapcsolatban.