×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Hogyan étkezzünk helyesen kánikulában?

2021.07.12 - 16:54
Megosztás:
Hogyan étkezzünk helyesen kánikulában?
Fotó: freepik.com
Az ismét beköszöntő kánikulára való tekintettel Papp Evelin dietetikus szakmai véleményét kértük ki arról, mire figyeljünk leginkább ebben az időszakban ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket. A szakember készségesen számolt be a legfontosabb tudnivalókról.

A kánikula mindannyiunk szervezetét próbára teszi, azonban megfelelő táplálkozással, valamint odafigyeléssel könnyebben átvészelhető az olykor embertelennek tűnő hőség. Ennek kapcsán kértük ki Papp Evelin dietetikus szakmai véleményét és tanácsait. A szakember elsősorban kihangsúlyozta, hogy kánikulában egyáltalán nem ajánlott a szükségesnél hosszabb időt tölteni a napon, főleg a déli órákban, ugyanis ez hőségkollapszushoz, napszúráshoz vezethet. Ilyenkor, amennyiben lehetséges, maradjunk árnyékban, hűvösebb szobában, erdős részen! A szabadban főleg kora reggel, késő délután vagy a kora esti órákban ideális tartózkodni. A szakembertől megtudtuk, hogy a vízfogyasztást illetően két szélsőséges jelenség merülhet fel: a kiszáradás (folyadék- és elektrolitveszteség) és vízmérgezés (nagy mennyiségű folyadékpótlás sópótlás nélkül). Ebben a periódusban az étkezési szokásaink is változnak, az emberek többsége a nagy meleg hatására ösztönösen a könnyebben emészthető ételeket választja, melyek nem terhelik az emésztést.

hirek/2021/julius/12/etkezeskanikula.jpg
Fotó: Magánarchívum

A szakember kiemelte, hogy a megfelelő táplálkozás mellett fokozottan figyeljünk a folyadékfogyasztásra. „Elsősorban a folyadékfogyasztásra térnék ki, melyet csöppet sem érdemes elhanyagolni. Folyadékfogyasztásunk ilyenkor megnő a test hűtését szolgáló, nagymértékű izzadás miatt. Ezt a megnövekedett folyadékveszteséget folyamatosan pótolni kell. Már a testünk vízkészletének 1–2%-os vesztesége is problémát okozhat. Ez fejfájás, szédülés, koncentrációs zavar, izomgörcsök, fáradékonyság, nyugtalanság, szapora légzés formájában jelentkezhet. Az idős emberek, gyerekek, várandós nők, laktációs periódusban lévő nők tartoznak a legveszélyeztetettebb kategóriába. A gyerekek könnyen belefeledkeznek a játékba, az idősek esetében pedig az öregedési folyamatok révén csökken a szomjúságérzetük. Kínáljuk őket rendszeresen folyadékkal, figyelmeztessük őket a folyadékpótlás fontosságára, illetve helyezzük a poharukat/palackjukat jól látható helyre! Kismamák esetében a terhesség utolsó heteiben vizenyő alakulhat ki. Ilyenkor orvoshoz és dietetikushoz kell fordulni, és be kell tartani a szakemberek tanácsait. Az átlagos napi folyadékigény a 1,5–2 liter. Ez kánikulában minimum 0,5–1 literrel megnövekszik. A legideálisabb folyadéknak a szénsavmentes ásványvíz, cukor nélküli teák, természetes zöldség- és gyümölcslevek (cukorbetegek, inzulinrezisztensek vigyázzanak!) minősülnek. Folyadékbevitelünket gyümölcsinfúziókkal (tetszés szerint gyümölcsdarabokat helyezünk egy üvegedénybe, és hagyjuk állni 12 órát a hűvösön), hűtött gyümölcsteákkal, hideg gyümölcslevesekkel, smoothie-val (tejjel vagy növényi tejjel) növelhetjük. Étrendünket illetően fontos odafigyelni az idényszerűségre, a változatosságra és arra, hogy minél kevesebb feldolgozott élelmiszer kerüljön az asztalra. Remek választásnak bizonyulnak a könnyen emészthető, alacsony zsírtartalmú ételek, melyek nem okoznak plusz terhet számunkra. Néhány ideális példa: saláta friss zöldségekből joghurtalapú öntettel, gyümölcslevesek, zöldséglevesek, gyümölcssaláta, könnyű főzelékek, zöldségalapú, könnyű tokányok. Az egyszerűség és a funkcionalitás a cél, nem a bonyolult főztek. Figyeljünk oda, hogy tányérunk fele mindig zöldséget és gyümölcsöt tartalmazzon, a negyede megfelelő fehérjét (sovány húsok, halak, tejtermékek, szójatermékek), egynegyed része pedig összetett szénhidrátot (teljes kiőrlésű tésztát, kölest, hajdinát, édesburgonyát)!

Ami az étkezések időpontját illeti, a dietetikus elmondta, hogy nem létezik általános étkezési órarend, amely minden személynél működik. „Ilyenkor figyelembe kell venni az illető személy egészségi állapotát, életstílusát, energiaszükségletét. A túl nagy ételadagok nem kedveznek ebben a periódusban, igyekezzünk legalább a 3 főétkezést megtartani, esetenként 1–2 kisétkezéssel kiegészítve. Ezeket leginkább a dietetikus specialista szabja meg, nincs egy általános recept, amit mindenkinél kivétel nélkül alkalmazni lehet. Nem szeretek tiltólistás élelmiszereket megszabni. Ha arra fókuszálunk, hogy mit nem ehetünk, elfordítjuk a fejünket a rengeteg lehetőségről, hogy mennyi mindent ehetünk. A mértékletesség a kulcs, ami nagyon általános tanács, mégis mindenki esetében alkalmazható. Nagy meleg hatására igyekezzünk mellőzni a forró leveseket, zsíros ételeket, melyek nehezítik emésztésünket, fogyasztásuk után lefekvésre késztetnek. Az alkoholos italok fokozzák az izzadást, a vizeletkiválasztást, így növelik a folyadékveszteséget is. Minimalizáljuk ezeknek a fogyasztását, amennyire csak lehet! A koffeintartalmú italok mértékletesen fogyaszthatók, enyhe vízhajtó hatásuk ellenére is (megfelelő folyadékpótlással párosítva)” — összegzett a szakember.

Kallós András

 

 


 

 

Táplálkozás és tanévkezdés
A tanévkezdés egy újabb próbatétel elé állítja a szülőket, ami a gyermekeik táplálkozási szokásait illeti. A témával kapcsolatban Papp Evelin dietetikus szakmai véleményét kértük ki.
A táplálkozás és az egészség összefüggései
Magyar Lóránd a biogazdálkodás fontosságáról, valamint az egészséges életmód folytatásához szükséges élelmiszerek előállítási módszereiről nyilatkozott, s felhívta a figyelmet arra, hogy oda kell figyelni a címkén található információkra, mert megtévesztők lehetnek.