×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Huszonhat szakmát lehet kitanulni Szatmár megyében

2020.07.03 - 15:36
Megosztás:
Huszonhat szakmát lehet kitanulni Szatmár megyében
Huszonhat szakmát lehet kitanulni a 2020/2021-es tanévtől a Szatmár megyei szakközépiskolákban magyar vagy román nyelven, hároméves képzésen vagy duális oktatásban — derül ki a Szatmár Megyei Oktatásfelügyeleti Forrásközpont tájékoztatásából.

Ezekben a napokban, július 2–8. között kell kitölteniük a nyolcadikosoknak a középiskolai jelentkezési űrlapokat. Minden bizonnyal a legtöbben már eldöntötték a szüleik segítségével, hogy hová jelentkeznek, de ha mégsem sikerült valamelyik oldalra billenteni a mérleg nyelvét, jó tudni, hogy azok, akik egy mesterséget szeretnének elsajátítani, nem kevesebb mint 26 szakma közül választhatnak.

A Szatmár Megyei Oktatásfelügyeleti Forrásközpont honlapjára — www.cjraesm.ro — is kikerült tájékoztató szerint a nyolcadikat végzett diákok a következő szakmákban tanulhatnak tovább: pék-cukrász, szakács, eladó, konfekcióipari munkás, műszerész, gépösszesszerelő és -karbantartó, elektromechanikus: kereskedelmi berendezések telepítése és javítása, elektromechanikus: ipari gépek telepítése és javítása, műszerész: kereskedelmi, élelmiszeripari gépek javítása, telepítése, karbantartása, elektronika-automatizálás, fodrász-borbély-manikűrös, szerelő, lakatos: fém épületelemek készítése, általános lakatos, ökologikus mezőgazdasági dolgozó, szállodai dolgozó, mezőgazdasági műszerész, autószerelő, CNC-gépkezelő, felszolgáló, hentes, tejfeldolgozó munkás, hegesztő, általános asztalos, kárpitos, kőműves.

A felsorolt szakmák közül magyar tannyelven a szatmárnémeti Constantin Brâncuşi Faipari Líceumban 14 helyre várják az asztalos szakma iránt érdeklődő fiatalokat, az Elisa Zamfirescu Műszaki Líceumban 14 helyre jelentkezhetnek azok, akik textilipari munkásoknak tanulnának, 14 helyre pedig azok, akik a fodrász-manikűrös-pedikűrös szakmát tanulnák ki, az Unio–Traian Vuia Műszaki Líceumban egy 28 fős osztály indul, amelyben autószerelőket képeznek, a George Emil Palade Élelmiszeripari Líceumban pedig három magyar osztály is lesz: pék-cukrász képesítést szerezhet az egyik osztályban 28 diák, a másikban ugyanennyien tanulhatják ki az elektronikus-műszerész szakmát, míg a harmadik osztály osztott, ebben 14-en szakosodhatnak hús- és halfeldolgozásra, 14-en pedig tejfeldolgozásra.

Nagykárolyban a Iuliu Maniu Műszaki Líceum szintén több szakmát kínál a leendő középiskolásainak: 14 diák szakács-, 14 pedig pincér-felszolgáló képesítést szerezhet, míg a másik osztályban műszerésznek lehet tanulni. A Simion Bărnuţiu Műszaki Líceumban textilipari munkásokat (14 hely), lakatosokat (14 hely), mezőgazdasági szerelőket (14 hely), autószerelőket (14 hely) és CNC-gépkezelőket (14 hely) képeznek, valamint asztalosokat (14 hely) oktatnak. A Tasnádi Műszaki Líceumban is indul egy fél magyar osztály: itt 14 helyet hirdettek meg leendő lakatosok számára.

Duális oktatást négy középiskola kínál magyar nyelven a nyolcadikosaink számára. A Constantin Brâncuşi Faipari Líceumban 15 helyet hirdettek meg kárpitos szakon, a nagykárolyi Iuliu Maniu Műszaki Líceumban 14 helyre várják a leendő pékek-cukrászok jelentkezését, a Simion Bărnuţiu Műszaki Líceumban 14 hely van lakatosok, 14 pedig CNC-gépkezelők számára, valamint a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumba is lehet jelentkezni mechanika-elektronika-automatizálás, valamint elektronikai műszerész szakra.

Te melyiket választanád?

Mitől értékesebb manapság a szakiskolában megszerzett tudás, mint régebben? Mert ma már nemcsak iskolapadban, hanem valós munkakörnyezetben is tanulnak a fiatalok — például a duális program keretében. A szakmát tanuló diákok tehát már nem csak a könyveket bújják, és az elméleti tudásban lesznek a szakmájuk mesterei, hanem kész szakemberekként, gyakorlati tudással felvértezve kerülnek ki az iskolából.

Ráadásul a szakma megszerzését követően nagy valószínűséggel állásuk is lesz. A diákok a duális rendszerben sokszor már a képzés során állásajánlatot kapnak a gyakorlati oktatásnak helyet adó vállalattól. Ez persze érthető is, hiszen a diák egy-egy vállalatnál tanulja ki a szakmát, ugyanakkor a vállalat közegében is otthonosan mozog a képzés végére — ez pedig komoly előny a vállalatnak és a diáknak egyaránt.

A hagyományos szakközépiskolai képzés keretében a tanulók az alaptantárgyak mellett az adott szakma elméleti és gyakorlati ismereteit tanulják meg. A tanulók a képzési időszak végén — a vizsgakövetelmények teljesítése esetén — a szakiskolában államilag elfogadott, okleveles szakképesítésre tesznek szert. A szakiskolai tanulók ugyanakkor a IX–XI. évfolyam teljesítése és a szakképesítés megszerzése után érettségi bizonyítványt is szerezhetnek, ha továbbtanulnak.

Bumbuluţ Krisztina

Fokozódhat a madárinfluenza-járvány
A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Tűzoltó karrierre vágysz? - Most jelentkezhetsz!
A Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség november 5-ig várja azon fiatalok jelentkezését, akik pályafutásukat a belügy s azon belül is a Sürgősségi Helyzetek Országos Felügyelőségénél, illetve alegységeinél szeretnék elkezdeni vagy éppen folytatni — és természetesen a jelentkezési felhívás változatlanul érvényes a hölgyekre is, hiszen 2019 óta előttük is megnyílt a tűzoltó szak.
Babaelőadást mutat be a Brighella Bábtagozat
Szeptember 2-án 11 órai kezdettel az 1-4 éves gyermekeket és családjukat várják az Iparosotthon bábszínházi termébe, ahol a Harag György Társulat Brighella Bábtagozata az évad első bemutatóján egy babaelőadást tár a nagyközönség elé.