×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Igazságtalanság a Dreptăţii utcában

2020.07.04 - 08:42
Megosztás:
Igazságtalanság a Dreptăţii utcában
Háromemeletes lakóház épül Szatmárnémetiben a Miron Costin és Dreptăţii utcák sarkán, a Tisztviselőtelep földszintes, manzárdos magánházai közé, a közelben lakók lakossági fórumon szerették volna megtudni a városvezetéstől: le lehet-e állítani az építkezést?

A szatmárnémeti Tisztviselőtelepen földszintes, manzárdos magánházak közé kezdett el háromemeletes lakóházat építeni egy szatmárnémeti vállalkozó, a szomszédok és a közelben lakók megbeszélést kezdeményeztek a városháza illetékeseivel azzal kapcsolatban, hogy lehet-e tenni valamit, hogy az épület soha ne készüljön el. Az érintettek a polgármesterrel, a városmenedzserrel, a főépítésszel, a városi jegyzővel és tanácsosokkal oszthatták meg aggályaikat.

Régi tervek

A csütörtök délután a Titulescu téri parkban, a református templomnál megtartott, baráti hangnemben folyó beszélgetés végkövetkeztetése az volt, hogy a beruházás megállításáért semmit nem lehet tenni, az épület el fog készülni. Ám az ügy igen összetett, tizenkét évvel ezelőtt kezdődött, és sajnos messzemenőbb következményei is lesznek, minthogy emeleti szomszédokat kap az, aki nem úgy vett földszintes házat ott, hogy tömbházi szomszédai lesznek.

Az előzményeket Kereskényi Gábor polgármester vázolta az embereknek: a telekre készült övezeti városrendezési tervet (PUZ) 2008-ban hagyta jóvá a tanács, de az annak az évnek az őszén kitört pénzügyi válság miatt sokáig nem történt a telken semmi. Az akkor érvényes szabályozásnak megfelelően a PUZ-nak nem volt érvényességi ideje, így amíg a tulajdonosa vissza nem vonja azt, érvényben van. A területnek és a PUZ-nak időközben új tulajdonosa lett, de még mindig nem történt semmi, míg 2017 júliusában az építő egyszer csak megjelent a városházán, s építkezési engedélyt kért és kapott a 2008-as PUZ alapján. Akkor kezdett tisztogatási akcióba a régi PUZ-okat illetően a városvezetés annak érdekében, hogy az ilyen régi tervek ne legyenek érvényesek a mai körülmények között, a Dreptăţii utcait is érvénytelenítve. Az új vállalkozó beperelte a várost, hogy pár hónappal az építési engedély kiadása után milyen alapon vonja azt vissza, és a pert úgy Szatmárnémetiben, mint a nagyváradi fellebbviteli bíróságon is megnyerte. A kétéves pereskedés nyomán született ítéletet követően a váradi táblabíróság kötelezte a várost, hogy adja ki az építkezési engedélyt, így ezt muszáj volt megtenni, Kereskényi szerint hivatali visszaéléssel vádolták volna meg a polgármestert, és el is ítélték volna, ha ezt nem teszi meg, és az építkezés így is elkezdődött volna.

Nem illik oda

A szomszédban lakók kérdéseire válaszolva Kereskényi elmondta, hogy nem fogja semmissé tenni a PUZ-t, hogy tulajdonost váltott a telek, mert a dokumentum a telekre és a beruházásra szól, és nem tulajdonosra. Nem hozható fel döntő érvként az sem, hogy az új tulajdonos változtatott az eredeti terveken, mert csökkenteni lehet az emeletek számát meg a beépített területet is; ha fordítva lett volna, akkor lehetne támadni ezt az aspektust. A polgármester egyetértett az emberekkel, hogy az emeletes épület egyáltalán nem illik a városszövetbe, de ez az álláspontja sem segíti az ügyet, a városnak egyedüli lehetőségként az maradt, hogy rendszeresen ellenőrzi az építési folyamatot, hogy rendben zajlik-e, illetve hogy be lesznek-e tartva a parkolóhelyek számára és a zöldövezet méretére vonatkozó, a PUZ elfogadásakor, azaz 2008-ban érvényes előírások.

Perelnének

A helyszínen kiderült, hogy az emberek perelni akarnak, de az ügynek ebben a fázisában már semmi dolguk a kőkemény alapokon álló építkezési engedéllyel, a várost kell támadniuk, hogy miért adta ki az építkezési engedélyt. A lakók pénzt gyűjtöttek, ügyvédet fogadtak, de Kereskényi szerint veszíteni fognak. A városnak törvényben előírt kötelessége lesz minden erejével védekeznie a támadás ellen, és a vállalkozó kezében lévő fellebbviteli bírósági döntést, amelyik kimondja az építkezési engedély kiadásának kötelező voltát, nem lesz ami überelje.

Nem megfelelő

A polgármester elmondta, hogy ma már másképp áll a helyzet, mint 2008-ban; például mióta ez a városvezetés van, egyetlen olyan városrendezési tervet sem hagyott jóvá, amelyik magánházak közé szánt emeletes házról szólt. Az utóbbi években igyekeztek élni azzal a lehetőséggel, amit a megvalósíthatósági tanulmány nyújt, azaz hiába indokolták a beruházók, hogy szükség van az épület megépítésére, és támasztották ezt alá érvekkel és bizonyítékokkal, a városi urbanisztika a „most” vagy „ott” határozószókkal kísérve, a „nem tartjuk megfelelőnek” indokkal elutasította az ilyeneket. Érvényességi időt kaptak a PUZ-ok is, a beruházás nagyságától, bonyolultságától függően 3–4 évre érvényesít ilyeneket a város.

Négy helyett három emelet

Megkérdeztük a vállalkozót is, aki a Dreptăţii utcai tömbházat építi, s ő elmondta, hogy távol áll tőle mindenféle rosszindulat a szomszédokkal szemben, nem azért épít, hogy valakiknek rosszat tegyen, hanem csak a jogait érvényesíti. Elmondta azt is, hogy az ő kifejezett kérésére változtattak a PUZ-on, mielőtt az építésbe fogott volna, így 4 emelet helyett csak 3 lesz felhúzva, 18 lakás helyett 15 lesz az épületben, 40 százalék helyett 34 lesz beépítve, és 180 négyzetméter zöldövezet helyett szinte 300 lesz. Azt is elmondta, hogyan lehetséges az, hogy 2008-ban megengedték a magánházak közé a tömbházépítést: akkor még érvényben volt az általános városrendezési terv (PUG) — ami most nincs, és ezt a hiányt pótolják PUZ-okkal —, amelyik eléggé megengedő volt a társasházépítést illetően, és meglehetősen kétértelmű, különféleképpen értelmezhető meghatározásokkal volt tele.

Elindul a lavina

Szóval az emeletes ház a Dreptăţiin meg fog épülni, és sajnos egy megállíthatatlan folyamatot fog elindítani. Ahogyan a jogban, úgy a városépítészetben is létezik a precedens fogalma. Ahol van emeletes ház, oda egyszerűbb építési engedélyt szerezni egy másik emeletes ház megépítésére, úgyhogy ha a városvezetés nem vigyáz, megállíthatatlanul el fog kezdődni a magánházakból álló Tisztviselőtelep emeletes házakkal való teleépítése.

Princz Csaba

Lakóközösségek: tömbházszigetelésre fel!
Szatmárnémeti lakótársulási vezetőkhöz intézett felhívást kedden a városvezetés: a hónap végéig lehet jelentkezni a tömbházszigetelési programba.
Helyi adók terén is drágult az élet
Egyik Szatmár megyei településen sem emelték az adókat, mégis többet kell fizetnünk. Az adótörvénykönyv mondja ki, hogy annyival kell emelni minden évben automatikusan a helyi adókat, mint amennyi az infláció.
Nem törhet be a rendőr se csak úgy!
Csak nehézkesen lehet szabályos körülmények között megoldani egy-egy problémát, ami lakók között merül fel, tömbházakban. Még mindig nehéz az együttélés az osztatlan közös tulajdonokban.