×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Itt a palántaültetés ideje, bőséges a felhozatal

2020.05.26 - 16:10
Megosztás:
Itt a palántaültetés ideje, bőséges a felhozatal
A szatmárnémeti élelmiszerpiacokon nagy választékban, aránylag elfogadható áron lehet zöldség- és fűszernövény-palántákat vásárolni. Talán a világjárvány hatása, hogy idén kisebb az érdeklődés, mint a kínálat, a palántákat nevelők a csődtől tartanak.

Folyamatban van a palánták ültetése, melyeket egyesek megvásárolnak, mások maguk nevelnek arra alkalmas helyeken (melegágyakban vagy fóliasátrakban, üvegházakban). Ezeket úgy emelik ki a talajból, hogy a gyökereken maradjon egy kevés föld is. Ebben az időszakban a zöldség-, fűszer- és gyógynövény-, valamint virágpalánták kiültetéséről kell gondoskodni. Horváth József szatmárnémeti kertész elmondta, hogy számos zöldségféle és virág hozzászokott térségünk időjárásához, ahol az évszakok rendszeresen váltják egymást, és a vegetációs idő évente átlagosan csupán kétszáz napig tart. Régebben általános volt az úgynevezett szabad gyökerű palánta ültetése. A tápkockás palántákat kezdetben gyepkockában nevelték, manapság hat-tíz centiméter átmérőjű műanyag cserepekben, dobozokban nevelik fel. Ennek nagy előnye az, hogy kiültetéskor a palánta gyökérzete az azt körülvevő talajjal együtt kerül a helyére, s a gyökerek nem sérülnek meg, így gyorsabban és erőteljesebben növekednek tovább az új helyükön. A családi kertekben ma már egyre többen tápkockás palántákat nevelnek apró cserépben, műanyag edényben vagy összegyűjtött műanyag poharakban. A gazdaboltokban egyre több helyen lehet vásárolni ötven-hatvan palánta nevelésére alkalmas műanyag tálcákat. A palántaneveléshez biztosítani kell a szükséges hőmérsékletet (nappal 18–22 Celsius-fok, éjszaka 16–18). Az érzékeny szervezetű palánták nagyon megszenvedik a hirtelen hőmérséklet-változást, a huzatot.

Kóka Mihály tíz évvel ezelőtt még hat üvegházban foglalkozott palántaneveléssel és zöldségtermesztéssel. Az elején jövedelmező volt, de miután az aprozárokban és a bevásárlóközpontokban megjelentek az olcsó zöldségek, visszaesett az eladás, majd kezdett ráfizetéses lenni a dolog. Ma már csak családi vállalkozásként működteti a cégét, nem tud foglalkoztatni még alkalmi munkásokat sem. Palántanevelésre csak friss, fertőzésektől mentes, tápanyagban gazdag, laza kerti földet használ. Minden edénybe egy vagy két magot tesz, s a magokat két-három centiméter vastag földréteggel borítja be. A nagyon apró magvakat egy vékony homokréteggel takarja, míg a nagyobb magok öt centiméteres védelmet kapnak, és azokat rendszeresen öntözi. Az edényeket a magok kikeléséig alufóliával takarja be, hogy megvédje azokat a kiszáradástól.

A szatmárnémeti élelmiszerpiacokon nagy választék van a palántákból. Az árak is reálisak, bár a palántákat nevelők számára minden befektetés kockázatos. Nagy Ilona fűszernövényeket válogatott; azt mondja, a zöldségpalántákat már kiültette öt-hat áras kiskertjébe. Szereti bebiztosítani magát, főként most, hogy a legbölcsebbek sem látnak előre, hogy megjósolják, mi lesz ősszel. Az a biztos, ami ott van a kertben. Ha úgy alakulnak a dolgok, hogy az üzletekben is lesz minden, annak csak örülni lehet — mondja.

Elek György

Ideális az időjárás a palántaültetéshez
A palántanevelők és kertészek szerint a mostani, változékony időjárás a legalkalmasabb a palánták szabad földbe ültetésére. Sokan csak fagyosszentek után ültetik ki a paradicsomot, paprikát. A szálra árult palánták közül egyik sem kerül két lejnél többe.
Kezdődhet a háztáji palántanevelés
Február végén kezdik elvetni a magokat fedett, fagytól védett, világos helyen azok, akik saját nevelésű palántát ültetnének. Az üzletekben kapható általános virágföldek nem jók palántanevelésre. Kertészektől kértünk tanácsot arra vonatkozóan, hogyan kell ezt jól csinálni.
Egy-két lej a palánták ára
Itt lenne a nagy palántázási szezon, ha nem lenne ennyire hűvös az idő és nem lenne ennyire felázva a talaj.