×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Kérjék a HPV elleni védőoltást!

2021.03.08 - 16:33
Megosztás:
Kérjék a HPV elleni védőoltást!
Továbbra is kérhetik tinédzser lányaik számára a szülők a méhnyakrákot is okozó humán papillomavírus elleni védőoltást a családorvosoktól. Idén 40 ezer dózis oltást szereznek be.

Tízből nyolc nő élete során legalább egyszer megfertőződik a HPV (humán papillomavírus) valamelyik törzsével. Romániában évente nagyjából 3300 nőnél diagnosztizálnak a HPV által okozott méhnyakrákot, s a páciensek több mint fele elveszíti a harcot a betegséggel — közölte az Egészségügyi Minisztérium. „Ők anyák, lányok, nővérek, nagymamák, barátnők vagy feleségek. Most itt az ideje, hogy róluk beszéljünk, nem csak számokról, statisztikai adatokról. Beszélni kell a kezelésről, de ami a legfontosabb, a megelőzésről” — emeli ki a szaktárca, hozzátéve, hogy éppen ezért 2021-ben is folytatódik a humán papillomavírus (HPV) elleni országos immunizálási kampány. Mint megtudtuk, 40 ezer dózis HPV elleni védőoltást szerez be a minisztérium a 11–14 év közötti romániai lányok beoltására. Azokról a tinédzserekről van szó, akiknek a szülei igényelték lányuk immunizálását a családorvosaiktól. A szakemberek kihangsúlyozzák, hogy az oltás opcionális, ugyanakkor a fiatal lányok szülei továbbra is kérhetik a vakcinát, amiben a háziorvosok segítenek nekik.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már korábban elfogadott egy globális stratégiát, melynek célja, hogy 2020–2030 között felgyorsítsák a méhnyakrák elleni küzdelmet, a betegség felszámolását. A világméretű stratégia célul tűzte ki többek között azt, hogy 2030-ra a 15 év alatti lányok 90 százalékát immunizálják a HPV elleni oltással, valamint azt is, hogy a méhnyakrákkal diagnosztizált nők legalább 90 százaléka megfelelő kezelésben részesüljön.

Védőoltás és szűrés

A HPV a humán papillomavírus rövidítése. Több mint száz típusa van, és ismereteink szerint ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot, a térítésmentesen biztosított vakcina ezek közül a leggyakoribb típusok ellen véd.

A HPV-fertőzés nagyon elterjedt: élete során az emberek 50–80 százaléka átesik valamilyen HPV-fertőzésen — és a legtöbbjük nem is tud róla. A HPV-fertőzés átvihető szexuális előjáték, valamint hüvelyi, anális és orális aktus során. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve azok, akik védekezés nélkül létesítenek szexuális kapcsolatot, illetve akik gyakrabban cserélgetik a partnereiket.

A HPV-fertőzés általában tünetmentes, átmeneti jellegű, és az esetek legnagyobb részében egyáltalán nem okoz megbetegedést. A vírus legtöbbször 1–2 év alatt magától eltűnik a szervezetből. A nők igen nagy százaléka esik át HPV-fertőzésen, de többségüknél mégsem alakul ki kóros elváltozás, illetve méhnyakrák. Ugyanakkor az erősen rákkeltő HPV-típussal történő megfertőződés esetében átlagosan minden 10 ember közül egynél hosszú éveken keresztül észrevétlenül fennmarad a HPV-fertőzés a szervezetben — ez pedig magas kockázatot jelent a méhnyakrák kialakulása szempontjából. Fontos tudni, hogy a HPV-re a megfertőződés után nem emlékszik az immunrendszer, így ugyanazt a HPV-típust többször is el lehet kapni, akár ugyanattól a partnertől is.

A HPV úgy okoz daganatot, hogy a vírus bejut a méhnyak felszíni sejtrétegébe, ahol ritkán akár évekig is megmaradhat anélkül, hogy bármilyen problémát okozna. Ezt követően azonban előfordulhat, hogy különösebb közvetlen kiváltó ok nélkül elkezd kóros átalakulásokat előidézni a sejtekben. Ezt nevezzük rákmegelőző állapotnak. A méhnyakrákszűrés nemcsak a daganatot, hanem a rákmegelőző állapotot is fel tudja ismerni. Ha ez időben megtörténik, akkor az elváltozást sikeresen lehet gyógyítani. Ha ez elmarad, akkor a kóros elváltozásból rosszindulatú daganat alakulhat ki, ami súlyos betegséghez és halálhoz vezethet. A rákmegelőző állapottól a rosszindulatú daganat kialakulásáig akár 5–10 év is eltelhet, amely idő alatt a kóros elváltozás még időben felfedezhető.

Az oltás hatására az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot ellene, ezáltal a szervezetünk képes lesz kivédeni a fertőzést. A HPV elleni védőoltás tehát képes megelőzni a fertőzést a vírus azon típusai esetében, amelyek megtalálhatók a vakcinában. A HPV elleni oltóanyagok a méhnyakrák elsődleges megelőzésére szolgálnak, a meglévő HPV-fertőzést vagy az ezzel összefüggő kóros állapotokat megszüntetni, meggyógyítani nem képesek — éppen ezért a szűrés sem elhanyagolható. Minden 25 éven felüli nő számára javasolt, hogy rendszeresen keresse fel nőgyógyászát, és vegyen részt méhnyakrákszűrésen akkor is, ha HPV elleni védőoltásban részesült.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: The Associated Press

 

 

Tinilányoknak ingyenes a HPV elleni oltás
Továbbra is kérhetik tinédzser lányaik számára a szülők a méhnyakrákot is okozó humán papilloma vírus elleni védőoltást a családorvosoktól. 2022-ben közel 1350 ízben éltek a lehetőséggel.