×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Kevés a korszerű szülészeti-újszülött osztály

2020.12.15 - 14:03
Megosztás:
Kevés a korszerű szülészeti-újszülött osztály
Unió-szerte továbbra is Romániában a legmagasabb a csecsemőhalandóság aránya. Kevés van a korababákat és egészségügyi problémákkal küszködő csecsemőket ellátó, megfelelő infrastruktúrával rendelkező kórházból, osztályból is.

A csecsemőhalandóság egy speciális korspecifikus halandósági ráta: minden, az élve születést követően, de az egyéves kor betöltése előtt bekövetkezett haláleset beleszámít. A halva született és a születésük évfordulóján meghalt gyermekek viszont nem számítanak bele a mutatóba. A csecsemőhalálozási arányszám az ezer élve születettre jutó, de egy éven aluli meghaltak arányát mutatja meg. Az Európai Unió országai közül továbbra is Romániában a legmagasabb a csecsemőhalandóság, ezer élve születésre hat elhalálozás jut, ez pedig majdnem a kétszerese az uniós átlagnak.
Romániában Tulcea (14,7‰), Botoşani (12‰), Szilágy (11,1‰), Călăraşi (10,4‰) és Krassó-Szörény (8,9‰) megyében a legmagasabb a csecsemőhalandóság. A vezető Tulcea megyében például ötször magasabb a csecsemőhalandóság, mint a fővárosban (3,3‰). Romániában ezer csecsemőből 6 nem éri meg az első születésnapját.
A csecsemőhalandóság egyébként jelentősen csökkent Szatmár megyében az elmúlt években. Míg 2015-ben ezer újszülött közül 8,4 nem érte meg az egyéves kort, 2016-ban pedig 10,4, addig a számuk 2019-re 1,7-re csökkent.
A koraszülött vagy egészségügyi problémákkal küszködő csecsemőknek márpedig akkor van a legnagyobb esélyük a túlélésre és felépülésre, ha a szülészet, ahol a világra jönnek, megfelelő felszereltséggel rendelkezik. A szülészetek és újszülöttosztályok műszerparkjának fejlesztésével nem csak a legkisebbek túlélési esélyei javulnak, de csökken a maradandó egészségkárosodás mértéke, gyakorisága, a koraszülöttek kevesebb szövődménnyel élhetik át a legkritikusabb heteket, biztonságosabb lesz a betegellátás.
A koraszülött vagy egészségügyi problémákkal küszködő újszülöttek ellátására — néhány kivételtől eltekintve — csak a megyeszékhelyek sürgősségi kórházaiban van lehetőség, intenzív terápiás részleg viszont csak összesen 14 romániai városban van a legapróbbak számára, és Szatmárnémeti nem tartozik ezek közé — áll az Egészségügyi Minisztérium adatsorában.

Három különböző szint

A létesítmények felszereltségétől függően és orvosi szolgáltatásai alapján a kórházakat, szülészeti-nőgyógyászati és újszülöttosztályokat három kategóriába sorolják. A szülészetek és újszülöttosztályok túlnyomó többsége a különböző városok kórházaiban található, és 1-es szintűek, ami azt jelenti, hogy minimális ellátást tudnak nyújtani a terhes nők és az újszülöttek számára: levezetik a természetes szülést, és az egészséges, időre született csecsemőket látják el. Vészhelyzet esetén császármetszés is elvégezhető, de csak ha a szükséges eszközök rendelkezésre állnak.
A problémás csecsemőket átszállítják a 2-es kategóriájú egészségügyi intézményekbe, vagy ha extrém koraszülöttekről, komoly egészségügyi problémákkal küszködő babákról van szó, akkor a 3-as besorolású egységekbe. A legtöbb megyében, így Szatmárban is egyetlen 2-es szintű szülészeti-nőgyógyászati és újszülöttosztály van — esetünkben a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban —, ugyanakkor van néhány kivétel is, ahol több városban is van, ilyen Bákó, Konstanca, Kovászna, Hargita, Hunyad, Neamţ, Suceava, Vaslui és a szomszédos Máramaros. Ezzel szemben Călăraşi megyében mindössze három 1-es szintű szülészet van, ezért a súlyos egészségügyi problémákkal küzdő călăraşi-i nőket és újszülötteket át kell szállítani egy másik megyébe, hogy megfelelő ellátást kaphassanak. Meg kell jegyezni, hogy az 1-es és 2-es szintű egységeket is két csoportba sorolják, a és b csoportba, Călăraşi megyében pedig a három egységből kettő 1a szintű, ami azt jelenti, hogy csak a szokásos munkaidőn belül működnek, és nem a nap 24 órájában — ügyelet tehát nincs. Szatmár megyében, a sürgősségi kórházban lévő egységek 2-es szintűek, a Nagykárolyi Városi Kórházban lévő 1b szintű, míg az Avasfelsőfalui Városi Kórházban levő 1a szintű.
A legbonyolultabb eseteket, amelyekben az újszülöttek túlélése a tét, csak az ország 14 nagyobb városában lehet kezelni: Bihar megyében — ide szállítják a Szatmár megyei újszülötteket is, ha nagy a baj —, Kolozs, Suceava, Maros, Iaşi, Temes, Szeben, Brassó, Bákó, Galaţi, Dâmboviţa, Dolj, Konstanca megyékben és a fővárosban.

Bumbuluţ Krisztina

 

Nem ellenőrzi már az igazságügyet az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság (EB) hivatalosan is lezárta a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) jelentette be pénteken az uniós testület bukaresti képviselete.
Enyhe tél, sok hóval – erre számítanak a meteorológusok
Egy öt-hat évente jelentkező globális időjárási jelenség újra felerősödéséből arra következtet a nemzetközi meteorológia, hogy enyhe, csapadékos tél lesz az idei, szárazabb hidegekkel a tavasz előtt.
M49-es gyorsforgalmi: 2026 végére elkészülhet a magyar-román összeköttetés
Sajtótájékoztatóval egybekötött terepszemlét tartottak a szatmárnémeti körgyűrűhoz is csatlakozó M49-es gyorsforgalmi út magyarországi szakaszán, Nyírmeggyesen. Lázár János magyarországi miniszter a frissujsag.ro-nak elmondta: készek a magyarországi elnökségi programban szerepeltetni Románia schengeni csatlakozását.