×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kevesebb kilencedik osztály indul

2021.01.31 - 07:55
Megosztás:
Kevesebb kilencedik osztály indul
Reális beiskolázási tervet igyekeztek megyei szinten kidolgozni, és nagyjából mindenhol jóváhagyták a tanintézmények javaslatait. A kilencedik osztályok száma csökken érezhetően.

Jóváhagyta a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség a 2021/2022-es tanévre szóló beiskolázási tervet, melyet továbbítanak a tanügyminisztériumhoz, tájékoztatta portálunkat Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelő. Az előre tervezetthez képest később került jóváhagyásra a beiskolázási terv, mivel a tanügyminisztérium január 21-én hozott rendelete értelmében a beiskolázási terv kidolgozásakor csökkenteni kellett a következő tanévben induló kilencedik osztályok létszámát. Az eddigi 28-as egységes létszámú osztályok helyett mostantól az elméleti líceumokban 26-ra, míg a technológiai, szakiskolai osztályok, valamint az elhivatottsági líceumok (sport, teológia, pedagógia, művészeti) esetén 24-re csökken a maximális diáklétszám egy-egy osztályban. „Reális beiskolázási tervet igyekeztünk kidolgozni, és nagyjából mindenhol jóváhagytuk a tanintézmények által kért osztályokat, csoportokat. A kilencedik osztályok jóváhagyásánál voltak gondok, hiszen az idei tanévben körülbelül 600 nyolcadikossal kevesebb végez, mint a tavalyi tanévben. Ilyen arányú gyereklétszám-csökkenés mellett csökkenni fog az osztálylétszám is. Az igényelt 92 kilencedik osztály közül 85-öt hagytunk jóvá, ám az eddigi évek tapasztalatai alapján valószínűsíteni lehet, hogy egy-két osztállyal kevesebb indul majd be, mint amit jóváhagytunk. Az idei tanévre vonatkozóan a 103 jóváhagyott kilencedik osztályból 101 indult el” — fogalmazott Kallós, aki elmondta, hogy a magyar tannyelvű osztályok esetében csak egyetlen osztállyal lesz kevesebb. Megtudtuk, hogy az osztályok létszámának csökkenése javított a korábbi beiskolázási tervben szereplő adatokon, hisz addig úgy tűnt, hogy az igényelt osztályok több mint húsz százalékát nem fogják tudni jóváhagyni. A kilencedik osztályok jóváhagyásakor igyekeztek betartani a szakosztályok és az elméleti osztályok közötti arányt. „A mostani tanévben a kilencedik osztályok 55,45 százaléka műszaki és szakoktatási osztály, 44,55 százaléka elméleti, a következő tanévben pedig 55,43 százalékra módosul a szakosztályok aránya az elméletihez képest. Igyekeztünk 55 százalék körül tartani az arányt, mivel egy európai uniós normatíva szerint 2024-re a műszaki és szakoktatás aránya el kellene érje a 60 százalékot” — magyarázta a főtanfelügyelő-helyettes. Kiderült, hogy összességében nem várható pedagóguselbocsájtás a kevesebb induló osztály miatt. A címzetes pedagógusoknak mindenképp katedrát kell biztosítani, ha nem is ott, ahol eddig. Ezenkívül idén szokatlanul sok, 140–150 pedagógus vonult nyugdíjba, így őket is pótolni kell. A legtöbben a koronavírus-járvány miatt, illetve a tavalyi évi magas nyugdíjpontérték miatt kérték a nyugdíjazásukat.

Sógor Beáta/Fotó:dreamstime.com

Kallós: Szatmár megyében mintegy 1800 magyar diák részesülhet érdemösztöndíjban
A 2023-24-es tanévben havi 450 lejre nőtt a tanulmányi ösztöndíjak értéke, sőt a jogosultak köre is bővült. Azzal kapcsolatban, hogy kik, és milyen tanulmányi eredményekkel, s pontosan mennyi pénzt kaphatnak, Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár elmondta, hogy nem csak az ösztöndíjak nominális értéke nőtt, hanem bővült azoknak a köre is, akik részesülhetnek ezekben a juttatásokban.
Anyanyelven a legkönnyebb tanulni
Az anyanyelven történő tanulás népszerűsítésére az RMDSZ idén kampányt indított Minden magyar gyerek számít címmel. Kallós Zoltán tanügyi államtitkár elmondta, hogy a gyermek azon a nyelven, amit a családban használ, sokkal könnyebben elsajátítja az ismereteket.
Márciusban várható döntés a tanügyben
Jelenleg mind a tanévszerkezet megváltoztatása, mind a tanév elején és végén történő felmérés felvetés.