×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Magazin

Kikapcsolódás videojátékokkal?

2020.04.08 - 17:30
Megosztás:
Kikapcsolódás videojátékokkal?
A videojátékok már évtizedek óta gyermekek millióinak nyújtanak remek szórakozási lehetőséget, fontos azonban a szülők megfelelő tájékozódása erről a kikapcsolódási formáról.

Évek óta megszámlálhatatlan vita témája a videojátékok hatása a gyerekekre. Számos szakember fejtette ki véleményét az ügyben, ki a jótékony, ki a negatív hatásokról számolt be. A vélemények kereszttüzében pedig ott van a szülő, aki sok esetben nem tudja, hogy a videojátékokkal kapcsolatban mi a legjobb választás. Nagyon fontos, hogy a gyermek a korának megfelelő videojátékokkal kapcsolódjon ki. Az igazság az, hogy mind a pozitív hatásokról beszámoló, mind a negatív hatásokat erősítő és véleményt alkotó tábornak igaza van bizonyos szinten, és egy adott ponton nézeteik találkoznak. A találkozási pont ebben az esetben a videojátékokra szánt időben és a játékok besorolásának ellenőrzésében mutatkozik meg.

A gyermekek megfelelő nevelés és odafigyelés nélkül könnyedén eltévednek a virtuális világban, másrészt nem szabad olyan videojátékokkal játszaniuk, amelyek témáját az életkoruknál fogva félreértelmezhetik. Szerencsére egyáltalán nem nehéz mit sem sejtő szülőként megfelelő játékot választanunk a gyermekünknek. Az Egységes Európai Játékinformációs Rendszer, azaz a PEGI (Pan European Game Information) egy elektronikus játékokhoz használt korhatár- és tartalombesorolási rendszer Európában. A rendszert az Interactive Software Federation of Europe (ISFE) fejlesztette ki. Célja a kiskorú játékosok védelme az életkoruknak nem megfelelő tartalmat hordozó elektronikus játékoktól. A rendszert 2003 áprilisában vezették be, és 29 országban alkalmazzák. A bolti vagy digitális vásárlás esetén mindig fel van tüntetve a játékok PEGI-besorolása. Dobozos játékszoftver beszerzése esetén a PEGI jelzéseit a doboz elején vagy hátulján találjuk, digitális vásárláskor pedig a termék adatlapján lesznek az erre utaló jelzések. Fontos megemlíteni, hogy a PEGI életkori besorolásait az erőszak, a káromkodás, az általános félelemkeltés, a meztelenség, a droghasználat, a hátrányos megkülönböztetés ábrázolása, a szerencsejáték, továbbá a többjátékos mód megléte alapján állapítják meg, semmi közük sincs a nehézségi fokhoz. A kimondottan gyermekek számára készült játékok szerencsére könnyen felismerhetők a borítójuk alapján, így ezzel nem lehet probléma. Csupán arról van szó, hogy egy átlagos sakkjátékot életkortól függetlenül mindenki számára ajánlhatónak tart a PEGI, ám egy hároméves számára nem feltétlenül ez a legjobb választás. A PEGI (Egységes Európai Játékinformációs Rendszer) esetében a játék borítójára több tájékoztató jelzés kerülhet, ezek közül a kötelező darabot csak az életkori besorolás (3, 7, 12, 16, 18) jelenti. Ezen túlmenően a fentebb felsorolt tényezők is külön jelölést kaphatnak.

Nagyon fontos, hogy a szülő felügyelje a játékok borítóján és az adott termék internetes áruházfelületén található jelzéseket vásárlás előtt. Olykor azonban nem elégséges a jelzések ellenőrzése. Figyeljük meg, mit szeret a gyermek annyira az adott játékban, beszélgessünk róla, sőt, akár csatlakozhatunk is. Az is elengedhetetlen, hogy szabályozzuk a gyermekek videojátékokkal töltött idejét, ne engedjük, hogy csak azzal töltsék a szabadidejüket!