×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
7 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Könnyíteni a kis betegek és szüleik terhein

2021.03.23 - 10:23
Megosztás:
Könnyíteni a kis betegek és szüleik terhein
Fotó: cihanuniversity.edu
Rövidebb várakozási idő, pénzügyi támogatás és empátia — erre lenne a legnagyobb szükségük a rosszindulatú daganatos betegséggel küszködő romániai gyermekeknek és szüleiknek, derült ki egy, a témában eddig idehaza egyedülálló felmérésből.

A várakozási idő lerövidítésével történő gyors diagnosztizálás, a könnyen érthető, fontos információkhoz való hozzáférés, az egészségügyi szakemberek érzelmi támogatása és empatikus kommunikációja, a kezeléshez való folyamatos hozzáférés biztosítása, valamint az ezt követő utókezelés megoldása a romániai rákos gyermekek és szüleik legfontosabb szükséglete — mutat rá a témában egyedülálló tanulmány, amelyet a Dăruieşte Aripi Egyesület készített a Babeş–Bolyai Tudományegyetem kutatóival közösen.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a különböző típusú rosszindulatú daganatos megbetegedésekkel diagnosztizált gyermekek száma folyamatosan növekszik, a második leggyakoribb halálozási ok a gyermekek között úgy a fejlett, mint a fejlődésben lévő országokban. A rák bármely életkorban előfordulhat, de a betegség kisgyermekkorban és serdülőkorban a gyakoribb. A romániai gyermek-onkohematológiai klinikákon évente átlagosan 414 kiskorúnál diagnosztizálnak és kezelnek rákot, ami azt jelenti, hogy 100 ezer romániai gyermek közül 10 érintett. Romániában a rákos gyermekek túlélési aránya 69,1 százalékos, ami 10 százalékkal alacsonyabb, mint a nyugat-európai országokban.
Sajnos az elmúlt években több Szatmár megyei gyermeknek is meg kellett küzdenie ezzel a betegséggel. A szatmári közösség most éppen a kis Aidáért drukkol: a kétéves, óvári születésű kislány leukémiában szenved, gyógykezeléséhez pedig bárki hozzájárulhat. A szülők kétségbeesetten keresik a megoldást arra, hogy hogyan menthetnék meg a legkisebb családtag életét. Minden erejükkel e célért harcolnak, de egyedül sajnos nem tudnak megküzdeni a rájuk nehezedő anyagi terhekkel.

A gyermek és a szülő is szenved

A gyermekek onkológiai diagnózisa, kezelése és szenvedése nem csak a gyermeket, hanem az egész családjukat is érinti. A teljes folyamat, az első orvosi vizsgálatoktól a diagnózishoz vezető útig, kórházi ápolásig, kezelésig, az otthoni gondozás és a hosszú távú gyógyulás intenzív stresszforrás a gyermek és családja számára. Ezeknek a kihívásoknak a kezelése megnehezítheti a gyermek gyógyulásának folyamatát. A szülők krízishelyzetben való helytállása elengedhetetlen a gyermek kezeléséhez és gyógyulásához. Éppen ezért tartotta fontosnak az egyesület és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem a gyermekek és a szülők szükségleteinek meghatározását.
A 31 család bevonásával készült interjúk elemzéséből kiderült, hogy a szülők több nyomasztó szükségletet is azonosítottak a diagnózistól a hosszú távú gyógyulásig vezető út különböző szakaszaiban.
Szükségük van az érzelmi igényeknek megfelelő kommunikációra, az adott helyzet szempontjából releváns információkra, érthető módon anyagi támogatásra — arra, hogy gyermekek kezelése, annak folytatólagossága ne függjön a család anyagi helyzetétől, valamint olyan gyakorlati és adminisztratív problémák gördülékennyé tételére, mint a gyors diagnózis, a megfelelő kórházi hely biztosítása, a bürokrácia csökkentése például a különféle igazolások megszerzéséhez.

Három dimenzió

A szülőkkel készített interjúk során kiderült, hogy a szükségletek három dimenzióra tagolódnak: orvosi, érzelmi és pénzügyi.
A szülők által érzett bizonytalanság és félelem mindenkiből mást vált ki: egyesek eszeveszett módon kezdik el keresni a válaszokat, megoldásokat, lelkiismeret-furdalásuk van azért, mert nem tudják gyorsabban, hatékonyabban mozgatni az egészségügyi rendszer kerekét. Éppen ezért megoldás lenne, ha leegyszerűsödne a bürokratikus ügyintézés, a gyermek rövid időn belül megfelelő helyen a számára szükséges kezelésben részesülne — ehhez viszont az egészségügyi szakembereknek egyfajta „egészségügyi térképet” kellene nyújtaniuk a szülőknek, amelyben a hasznos, lényegre törő információk vannak összegyűjtve a felesleges körök, lépések nélkül.
Az egymás után következő lépések tisztázásával értékes időt lehetne nyerni, emellett viszont az egészségügyi személyzettel folytatott kommunikációnak egyfajta érzelmi biztonságot kellene nyújtania. Ez a biztonságérzet segíthetne valamilyen szinten kontroll alatt tartani a helyzetet. A szülők nem tudnak megbékélni a diagnózis okozta sokk után, mert nehéz döntések sorozatával néznek szembe, amelyek meghozatalához időnként nincs meg a megfelelő tudásuk, mentális erejük. A gyermek és szülő számára egyaránt elérhető pszichológiai támogatás részben csillapíthatja ezt, egyértelmű irányt tudna mutatni a további lépésekhez.
Nagyon fontos szempont az egészségügyi személyzet és a szülők közötti kommunikáció. Ha a szakemberek röviden, homályosan — szaknyelven — fogalmaznak, az további stresszt jelent a szülők számára és ezzel a gyermeknek is. Elengedhetetlen a nyugodt, meleg, empatikus kapcsolat, hiszen a minőségi kommunikáció növeli a betegek és hozzátartozók bizalmát a rendszer iránt, elősegíti a kezelés betartását, csökkenti a diagnózissal és kezeléssel járó stresszt.
Az anyagi dimenzió az interjúk során a szülők által elmeséltek visszatérő témája. Legyen szó vizsgálatokkal kapcsolatos költségekről, a kórházi ellátás járulékos költségeiről, az anyagi stresszről, amit az okoz, hogy az egyik szülőnek fel kell hagynia az aktív munkakereső szereppel — ezek mind nagy hatással vannak egyes betegek és szüleik történetére.
A kiszolgáltatott csoportok azonosítása és a járulékos költségek — ellátás, szállítás, élelmiszer, ruházat — támogatása, a különféle igazolások megszerzésével járó bürokrácia egyszerűsítése és a támogatott kezeléshez való állandó hozzáférés biztosítása olyan módszerek, amelyekkel a pénzügyi teher gyorsan és jelentősen csökkenthető.
„Ez a jelentés nem azokról az igényekről szól, amelyek teljesülése után a rákos betegek történetei varázslatos módon boldogan végződő történetekké változnak. Ezeknek az igényeknek a kielégítése csak néhányat tesz kiszámíthatóbbá, elviselhetőbbé a fájdalmas utak közül” — szögezik le összegzésül a kutatás készítői.

Citáció: A rák bármely életkorban előfordulhat, de a betegség kisgyermekkorban és serdülőkorban a gyakoribb. A romániai gyermek-onkohematológiai klinikákon évente átlagosan 414 kiskorúnál diagnosztizálnak és kezelnek rákot, ami azt jelenti, hogy 100 ezer romániai gyermek közül 10 érintett.

Bumbuluţ Krisztina

 

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba
Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.
Ismét kötelező a védőmaszk viselése a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban!
Az utóbbi időben ismét elkezdett terjedni a COVID-19 vírus egy újabb variánsa, ami nem veszélyesebb, mint az eddigi variánsok, viszont rendkívül gyorsan terjed. Mivel Szatmárnémetiben és Szatmár megyében is megnövekedtek az esetszámok, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház úgy döntött, hogy óvintézkedéseket vezet be.
Fejlesztő foglalkozásokat tartanak gyermekeknek a kaplonyi Szivárvány Egyesületnél
A kaplonyi Szivárvány Egyesület fejlesztő foglalkozást hirdet 4-6 éves gyermekek számára, amelyekről természetesen nem hiányzik a játszva tanulás, a sok nevetés és önfeledt szórakozás sem.