×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
4 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Koronavírus: az antivirális szerek csak kezdetben jók

2020.12.14 - 08:40
Megosztás:
Koronavírus: az antivirális szerek csak kezdetben jók
Pontosította a szaktárca a COVID-19-betegek kezelési protokollját, a rendelet pedig nemrég megjelent a Hivatalos Közlönyben is. Ebből kiderül, hogy az antivirális szerek csak a kezdeti stádiumban hatásosak, az antibiotikummal pedig csínján kell bánni.

Pontosította ebben a hónapban az Egészségügyi Minisztérium a SARS-CoV-2-fertőzés és az ebből kialakuló COVID-19 betegség kezelési protokollját, a rendelet pedig megjelent a Hivatalos Közlönyben is. Erre azt követően került sor, hogy a minisztérium fertőző betegségekkel foglalkozó bizottsága a szaktárca COVID-19-cel foglalkozó tudományos bizottságának támogatásával felülvizsgálta a korábbi, még tavasszal megfogalmazott kezelési előírásokat. A változtatások során figyelembe vették a hazai koronavírusos esetek számának növekedését, azokat az eseteket, amelyekben súlyos szövődmények alakultak ki, valamint az új klinikai adatokat — tájékoztatott a minisztérium.

A pontosított kezelési protokoll kiemeli, hogy a tünetmentes SARS-CoV-2-fertőzötteknek semmilyen gyógyszeres kezelést nem kell adni. A fertőzöttek megfigyelése azonban rendkívül fontos, mert amennyiben változás áll be az állapotukban, súlyosbodik a betegség, már terápiás kezelésre is szükség lehet.

Antibiotikumra csak nagyon ritkán van szükség, ugyanis a koronavírus-fertőzés elvétve fertőződik felül baktériumokkal. Az otthon kezelt betegek esetében az antibiotikum szükségtelen lehet. Az azitromicin (és más antibiotikumok), illetve a kortikoszteroidok otthoni használata a COVID-19 betegség kezelésére gyakran túlkapásokhoz vezet, és negatív következményei lehetnek a beteg állapotára.

Javasolt a lázcsillapítás, az izomfájdalom csillapítása, nyugtató és altató hatású szerek alkalmazása, ha a beteg szorong, és álmatlanság gyötri. Az émelygés, hányinger kezelése is indokolt, gyomorvédők alkalmazása, illetve azok esetében, akik dohányoznak, javasolt ennek a káros szenvedélynek az abbahagyása.

Az antivirális kezelés annál hatékonyabb, minél hamarabb kezdik el, lehetőség szerint a tünetek megjelenése utáni első 7–10 napban javasolt, ha enyhe vagy közepesen súlyos tünetek jelentkeznek. Az alkalmazott vírusellenes szerek közül a remdesivir hatóanyagúak csak a közepes vagy súlyos-kritikus állapotban lévő COVID-19-betegeknek ajánlottak, miután a szakemberek mérlegelték a hatékonyságot és a kockázatokat. Szisztémás gyulladásban vagy oxigénterápiára szoruló betegek esetében kortikoszteroidok, főként a dexametazonnal való kezelés javasolt. Az immunmodulátorok — tocilizumab, anakinra, dexametazon immunszuppresszív dózisokban, valamint egyéb szerek — csak túlzott gyulladásos esetekben alkalmazandók, véralvadásgátlót ellenben minden kórházban kezelt COVID-19-betegnek kapnia kell.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: Reuters/Flavio Lo Scalzo

 

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Még mindig napirenden a koronavírus!
Világszerte 632 428 873 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 600 114 – derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adataiból.
3 ezrelék fölött a megye fertőzöttsége
A legfrissebb tájékoztatás szerint Szatmár megyében az elmúlt 24 órában összesen 143 új koronavírusos esetet regisztráltak, ezzel pedig megyénk fertőzöttségi szintje átlépte a 3,04 ezreléket.