×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Közeleg a látás világnapja

2020.10.06 - 17:09
Megosztás:
Közeleg a látás világnapja
Romániában több mint tízezer személy küszködik vaksággal vagy nagyon súlyos látásproblémával. Évente legalább 95 ezer hályogműtétet végeznek, ami megoldás a szürke hályogra, de a zöld hályogra nem.

A látás világnapját (World Sight Day) minden év október második csütörtökén tartják. A Földön több mint 2,2 milliárd látássérült személy él, akik közül legalább 1 milliárd személy esetében megelőzhető vagy kezelhető lehetne a látássérülés.

Romániában több mint tízezer személy küszködik vaksággal vagy nagyon súlyos látásproblémával, ugyanakkor évente legalább 95 ezer személy esetében végeznek hályogműtétet. A Román Szürkehályog és Refraktív Sebészeti Társaság statisztikái szerint az 52–62 éves korosztály 5 százalékánál alakul ki szürke hályog, de túlnyomó részt az idősebb, 70 éven felüli személyek körében okoz problémát. Éppen ezért a 18–55 év közötti lakosoknak nem árt, ha kétévente egyszer elmennek szemorvoshoz, míg 55 éven felül évente egy alkalommal érdemes ellátogatni szakemberhez egy állapotfelmérésre, szűrésre.

Az egyik leggyakoribb szembetegség a szürke és a zöld hályog — utóbbi nem gyógyítható, de kezelhető, míg a szürke hályogra megoldás lehet a műtét.

A szürke hályog (katarakta) a szemlencse állományának elszürkülésével járó betegség, mely magyar nevét a betegség előrehaladtával a pupillán megjelenő szürke elszíneződésről kapta. Latin elnevezése, a cataracta vízesést jelent, mely a betegség során tapasztalható látásromlásra utal, ami azt az érzetet kelti, mintha a beteg vízfüggönyön át látná a világot. Az elszürkülés többnyire a lencsekéregben kezdődik, a homályok eleinte a lencse széli részén jelentkeznek, a látást alig befolyásolják, majd elérik a centrumot, és egyre zavaróbbá válnak. A lencse átlátszóságának csökkenésével a pupilla területe egyre szürkébbé, majd gyöngyház fényűvé válik. Akkor érdemes szürke hályogra gyanakodni, ha homályos lesz a látás, ami először kisebb dolgok kapcsán, például apró betűs írás olvasásakor tűnik fel. A korábbiakhoz képest rosszabbodik a látás a sötétben. Erősebb fényre van szükség az olvasás és más, precizitást igénylő tevékenységek végzéséhez. Az éles fényekkel, illetve visszatükröződésekkel szemben érzékenység lép fel. Gyakran kell a szemüvegen, illetve kontaktlencsén változtatni, valamint a színek elhalványulnak, elsárgulnak.

A szürke hályog egy viszonylag jól kezelhető szemészeti probléma. Kezdeti fázisában korrigálható szemüveggel, illetve a fényérzékenység ellen sokat segíthet egy jó minőségű napszemüveg. A szürke hályog gyógyítása azonban sok esetben csak műtét segítségével lehetséges. A rendszerint altatás nélkül végzett beavatkozás során a szemlencse eltávolításra kerül, a helyére pedig műanyag vagy szilikon anyagú lencsét helyeznek. Az eljárás teljesen fájdalommentes, a műtét előtt szemcsepp segítségével érzéstelenítik a szemet, így a műtét alatt a beteg semmit sem érez, a beavatkozás pedig kevesebb mint fél órát vesz igénybe. A szürkehályog-műtét árát egyébként támogatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, viszont a lencsék közül csak a legolcsóbbakat számolja el a biztosító, így azok, akik jobb minőségűt szeretnének, ennek árát saját zsebből kell hogy kifizessék.

Zöld hályog — a második leggyakoribb

A zöld hályog (glaukoma) a látóideg rostjainak fokozatos pusztulásával járó betegség, a súlyos látásromlás második leggyakoribb oka. A Földön mintegy 65 millió ember szenved ebben a betegségben, csaknem 6,7 milliónyian mindkét szemükre vakok, és további 6 millió ember szenved másodlagos glaukoma miatt. A fejlett egészségüggyel rendelkező országokban is csupán a glaukomás betegek felét diagnosztizálják helyesen, a világ elmaradottabb vidékein pedig valószínűleg ennél is sokkal rosszabb a helyzet. A fel nem ismert esetek nagy számáért elsősorban a panaszok késői jelentkezése okolható.

A zöld hályog ugyanis lassan, alattomosan, szinte panaszmentesen jelentkező betegség. Bármennyire fájdalmatlan és a páciens számára eleinte jelentéktelennek tűnő panaszokkal jelentkezik, kezeletlenül súlyos látásromlást, a látótér beszűkülését, végül akár teljes vakságot is okozhat. A betegség által okozott látásfunkció-károsodás visszafordíthatatlan, végleges, azt gyógyítani már nem lehet, csak megelőzni — régen, pár évtizeddel ezelőtt ráadásul szinte minden esetben vaksághoz vezetett.
Jó hír, hogy manapság ez már koránt sincs így. Idejében, cseppekkel, illetve műtéti módon kezelve a betegséget a látásfunkciók megőrizhetők, és a beteg továbbra is végezheti munkáját, autót vezethet, életminősége változatlan maradhat.

Bumbuluţ Krisztina
 

Ma van a méhek világnapja
Ahhoz képest, hogy az ökoszisztéma számára a méh az egyik legfontosabb rovarfaj, csak 2018 óta van világnapjuk, pedig ők az egyedüli rovarfaj, amelynek tagjai ételt gyártanak az embernek.
Családorvosok – mindig készen, hogy segítsenek
A családorvosok mindig vigyáznak ránk — ez a családorvosok idei világnapjának témája, hiszen egyrészt központi szerepük van az egészségügyi ellátórendszerekben, másrészt ők azok, akik születésünktől fogva ismerik minden egészségügyi gondunkat, bajunkat.
Madarak napja — most kivételesen beltérben
A szabadtéri tevékenységnek egyáltalán nem kedvező idő miatt a Kossuth-kerti Zöld Házban tartották meg a madarak világnapi rendezvényüket a madarászok és az iskolai madárbarát csapatok.