×
2024. 04 29.
Hétfő
Péter
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Magyar: szövetkezniük kellene a fiatal gazdáknak

2021.02.05 - 14:15
Megosztás:
Magyar: szövetkezniük kellene a fiatal gazdáknak
Magyar Lóránd / Fotó: Czinzel László
Magyar Lóránd, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnöke a 2021–27-es pályázati ciklus kétéves átmeneti időszakának lehetőségeiről, a gazdák megmaradásának feltételeiről tájékoztatott.

Románia új EU-s pályázati ciklusba, a 2021–27-es ciklusba lépett — tájékoztatott Magyar Lóránd, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnöke. A koronavírus-járvány miatt egyetlen EU-s ország sem készítette el a nemzeti vidékfejlesztési tervét. Romániában ezt ezentúl nem nemzeti vidékfejlesztési tervnek fogják hívni, hanem nemzeti stratégiai tervnek. Az EU-s irányelv az, hogy az időszakok között van egy átmeneti időszak, ez az n+2 év, most ebben a kétéves átmeneti időszakban vagyunk (2021–22). Mivel nem készült el a nemzeti stratégiai terv, a régi szabályok szerint történnek a kiírások a két év költségvetéséből, amihez még hozzáadódik az az összeg, amit Románia kapott a koronavírus okozta károk helyreállítására. Lesznek kiírások a fiatal gazdák kategóriában, lesznek kiírások a farmok modernizációjára, lesz támogatás a nem mezőgazdasági tevékenységekre (ebből az alapból készültek el az agropanziók, különböző műhelyek stb.). Ugyanúgy folytatódnak az APIA-s kifizetések, ezen a területen minimális emelkedések is lesznek.

Magyar elmondta, hogy két év áll az EU-s országok — köztük Románia —rendelkezésére, hogy elkészítsék a nemzeti stratégiai tervüket. Ennek kidolgozásában részt vesznek az RMDSZ szakemberei is, hogy tapasztalataikkal és ismereteikkel segítsék a bizottság munkáját. A mezőgazdasági minisztériumban Barabás Antal államtitkár fog felelni az állattenyésztésért. Folytatni kellene azokat a támogatásokat, amelyek a koronavírus-járvány miatt indultak be az elmúlt év márciusától májusig. Volt egy támogatás a sertéstenyésztőknek, a szárnyastartó gazdáknak és a szarvasmarha-tenyésztőknek. Ezek az ágazatok most a mélyponton vannak, főként a sertéstenyésztés. Németország nem tud sertéshúst szállítani Kínába, emiatt rohamosan zuhant a sertéshús ára. Ugyanígy gond van a szárnyas- és szarvasmarha-tenyésztés terén is, hiszen az alapanyagok és az üzemanyagok ára emelkedett, az eladási árak pedig csökkentek. Ezeken a területeken is szükség lenne támogatásokra.

Magyar rávilágított, hogy nagyon sok programot indított el még a szociáldemokrata kormány, majd a liberális kormány idején fogadtak el törvényeket a végrehajtáshoz, ehhez viszont pénzre lenne szükség, ami ott kellene hogy legyen a költségvetésben. Külön program kellene ahhoz, hogy a gazdálkodó tenyészállatokat vásároljon. Romániában mind a szarvasmarháknál, mind a sertéseknél nagyon alacsony szinten van a genetikai állomány, ezért támogatásokra lenne szükség, hogy az állattartók tenyészállatokat vásárolhassanak.

Az elkövetkező két év átmeneti időszakában a régi szabályok szerint történnek az EU-s kiírások. A fiatal gazdáknak megvan a negyven-ötven ezer eurós támogatás, de ez csak arra elegendő, hogy átvegyék egy-egy gazdaság irányítását, és a továbbiakban ők foglalkozzanak vele. A cél viszont az lenne, hogy valamilyen szinten kezdjenek el együtt gondolkodni, előrelépni ugyanis csak közösen tudnak. Erről már sokat beszéltek, ez kellene hogy legyen a perspektíva. A 4.1-eskiírásnál — ami a farmok felszerelését segíti elő —, ha nem szövetkezeti formában pályáznak, esélyük sincs a pozitív elbírálásra. Fontos ugyanakkor az is, hogy a pályázatban szerepeljen valamilyen terméknek a feldolgozása. Egy fiatal gazda nem tud egyedül mezőgazdasági termékeket feldolgozni, nem lesz lehetősége a gabonatárolásra, szárításra stb., ha nem közösen vállalkoznak. Ezt a fiatal gazdák az elkövetkező egy évben nem fogják felismerni, de ugyanerről fog szólni a következő vidékfejlesztési terv is, amire már kell készülni. Ha a fiatal kisgazdák nem lépnek, akkor a nagyok, akik terjeszkednek, földeket vásárolnak fel, birtokukba veszik az összes földet. Ha a fiatalok szövetkezeti formában gondolkodnának, akkor nem vennének tíz traktort, hanem vennének egyet, ami hatékonyabb, mint tíz kis teljesítményű.

Szövetkezeti formában a földterületek se lennének felparcellázva, hanem egy darabban lehetne azokat megművelni. Vásárolhatnának közösen egy kombájnt, építhetnének tárolókat, szárítókat stb. Azt a plusz pénzt, amit a tárolással és a szárítással nyerhetnének, most mind elviszik a nagykereskedők, akiktől a kisgazdák vetőmagokat, vegyszereket stb. vásárolnak azzal a megkötéssel, hogy nekik adják el a terményt.

Elek György

Kártevőktől és fagyoktól tartanak a gazdák
Nem csak a városi zöldövezeteken hagyta ott a nyomát az enyhe tél és az ezelőtti nyárias április, a termőföldeken is „időutazás” történt: májusi állagot mutatnak a haszonnövények.
APIA: igénylési határidő közeleg
A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Sikerült gátat szabni a káros ukrán importnak
A gabonáról, a baromfiról, a tojásról, a cukorról és a mézről van szó — az Európai Bizottságnak be kell avatkoznia és le kell állítania az ukrajnai termékek behozatalát, amennyiben azok torzulást okoznak a hazai piacon.