×
2024. 04 24.
Szerda
György
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Maszk, higiénia, vitaminok, oltás

2021.01.28 - 15:04
Megosztás:
Maszk, higiénia, vitaminok, oltás
A már megszokott, cseppfertőzéssel terjedő szezonális betegségek ellen is véd a maszkhasználat / Fotó: Bumbuluţ Krisztina
A távolságtartásnak, maszkviselésnek és a higiéniára való fokozott odafigyelésnek van egy olyan pozitív hozadéka, ami talán sokaknak fel sem tűnt: a hagyományos, cseppfertőzéssel terjedő betegségek száma alacsonyabb, mint ahogy az előző években megszokhattuk.

A maszkviselés nemcsak a koronavírus-fertőzéstől védhet meg, hanem más, cseppfertőzéssel terjedő bakteriális betegségektől is, úgymint a tüdő-, hörgő-, gége-, arcüreg- vagy mandulagyulladás, de az influenzaszezonban is jelentős védelmet nyújt. Vannak olyan országok — például Japán —, ahol már a koronavírus-járvány előtti években is felismerték ezt, ott a lakosság a nagyon forgalmas helyeken, zsúfolt tömegközlekedési eszközökön és plázákban már jó ideje maszkot visel az influenzaszezonban.

Az Országos Közegészségügyi Intézet jelentése szerint január közepén Románia-szerte 31 126 akut felső légúti fertőzéses esetet vettek nyilvántartásba a családorvosok, ez 61,9 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt, és alig 2 százalékkal több, mint az ezt megelőző héten. Influenza miatti elhalálozást nem jegyeztek, viszont három igazolt influenzás megbetegedést regisztráltak. Pontosan egy évvel ezelőtt, január közepén 692 influenzás megbetegedésről tudtak az orvosok, és egy halálos áldozatot is követelt a vírus — a 2020-as szezon második áldozatát.

A szezonális megbetegedések száma tehát jelentősen csökkent a távolságtartásnak és maszkviselésnek, valamint a gyakori kézfertőtlenítésnek köszönhetően, de azt sem szabad elfelejteni, hogy egyelőre zárva tartanak az óvodák, iskolák, így a gyerekközösségekben sem terjedhetnek a légúti fertőzések, ahogy eddig.

Megfelelő táplálkozás

Az ősztől tavaszig tartó időszak a légúti fertőzések tipikus időszaka. Minél egészségesebb az immunrendszer, annál könnyebben kivédheti a kórokozók támadásait, ezért a megelőzés másik kulcsa az immunrendszer erősítése. Ennek érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag táplálkozásra és a tartós stressz elkerülésére.

Ilyenkor különösen fontos a vitaminok pótlása, hiszen kevesebb zöldséghez, gyümölcshöz jutunk, kevesebb a napsütéses órák száma, ezért a természetes D-vitamin-termelésünk is hiányos. A sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztása elsősorban C-vitamint szolgáltat, ami azáltal fokozza a szervezet ellenálló képességét, hogy növeli az immunrendszer részét képező fehérvérsejtek számát, és fokozza működésüket.

Sokkal hatékonyabb, ha a szükséges vitaminokat természetes formában juttatja szervezetébe, mint ha vitaminkészítményeket, étrend-kiegészítőket szedne. Változatos, kiegyensúlyozott étrend mellett nincs szükség táplálékkiegészítők szedésére a megfázás megelőzéséhez. A C-vitamin természetes formában hozzáférhető például brokkoli, narancs, paprika, petrezselyem, csipkebogyó, alma formájában, de a citrusfélékben is, ezért télen is érdemes sok narancsot, citromot, mandarint fogyasztani. 

A D-vitamin központi szerepet tölt be az immunrendszer aktivizálásában és szabályozásában, ugyanakkor az is feladata, hogy gondoskodjon róla, hogy az immunrendszer aktivitása ne forduljon a saját szervezet ellen. Élelmiszereink közül a halak, a tej és a tejtermékek, valamint a vargányagomba és a tojássárgája tartalmazza. Nyáron a nagy hőségben a fokozott izzadás miatt nagyobb a szervezet folyadékvesztése, télen viszont gyakran tartózkodunk zárt helyiségben, ahol száraz a levegő, amit gyakran érezhetünk a szánkon vagy az orrnyálkahártya kiszáradásán. Ez a szárazság is utat tud adni a fertőzések kialakulásának, ezért télen is oda kell figyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Aki el akarja kerülni a megfázást, az ne dohányozzon, és mondjon le az alkoholfogyasztásról! A nikotin és az alkohol ugyanis gyengítik az immunrendszert.

Mozgás és stresszcsökkentés

A szabadban, friss levegőn való mozgás, a rendszeres testedzés pozitív hatásairól sem szabad elfeledkeznünk, amely azáltal tartja fitten immunrendszerünket, hogy serkenti a vérkeringést, és stresszoldó hatású. Sportolás után öltözzünk át, és ne menjünk ki a hidegbe, különben könnyen megfázhatunk. Hideg időben öltözzünk rétegesen, de igyekezzünk elkerülni a kimelegedést és izzadást, mert a hidegben így nagyon gyorsan meg lehet fázni. A mérsékelt intenzitású, állóképesség-javító sportágak, amilyen a gyaloglás, futás, támogatják leginkább az immunrendszert.

A tartós stressz rontja az ellenálló képességet, ezért mindig szakítson időt a pihenésre, kikapcsolódásra, lazításra, stresszoldásra!
A rendszeres, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás erősítheti az immunrendszert. Aki hosszabb távon rosszul alszik, annak tartósan gyengül az ellenálló képessége. Az alvásigényünk egyénenként változó, átlagosan napi 7–9 óra alvásra van szükségünk éjszakánként. Ha alvásproblémái vannak, mielőbb kérjen orvosi segítséget!

Influenza elleni védőoltás

Az influenza megelőzésének legbiztosabb módja a védőoltás. Az influenza terjedése általában január–február folyamán válik hangsúlyossá, az előző szezonban például február közepére robbant be igazán az influenzajárvány. Éppen ezért most még mindig érdemes kérni a vakcinát, hiszen a beadásától számítva 2–3 hétre van szüksége a szervezetnek a megfelelő immunitás kialakításához.

Az influenza szövődményei — gyermekeknél gennyes középfülgyulladás, asztma fellángolása, lázgörcs, felnőtteknél bakteriális tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut fellángolása, agyi keringészavar, szívinfarktus, agyhártya- és agyvelőgyulladás, veseelégtelenség, anyagcsere-betegségek egyensúlyának felborulása — egytől egyig súlyos, életveszélyes betegségek, már csak ezért is érdemes kérni a védettséget adó oltást, ugyanakkor a SARS-CoV-2 okozta COVID-19-et könnyű összetéveszteni a sok esetben hasonló tüneteket mutató szezonális influenzával.
Január közepéig egyébként országszerte 1 938 814 személyt oltottak be influenza ellen az Egészségügyi Minisztérium ingyenes oltáskampánya keretében.

Bumbuluţ Krisztina

Közeleg a nyár, egyre több a meghirdetett szezonális munka
Noha még csak az év negyedik hónapjában járunk, máris 25%-kal nőtt a meghirdetett szezonális munkák száma. A legtöbb állást a turisták által kiemelten látogatott városokban hirdették meg.