×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Meghökkentő iskolanyitási forgatókönyv

2020.06.18 - 08:00
Megosztás:
Meghökkentő iskolanyitási forgatókönyv
Meghökkentő terv került nyilvánosságra az őszi iskolakezdéssel kapcsolatban: az osztályközösségek felváltva járhatnak majd iskolába, a többiek pedig addig online oktatásban vesznek majd részt. Az Egészségügyi Minisztérium szerint ez már nem időszerű.

Sokan megdöbbentek azon a vészforgatókönyvön, amely az Egészségügyi Minisztérium honlapjára is felkerült, és amelyet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) dolgozott ki arra az esetre, ha a 2020/2021-es tanévnyitásig, szeptember közepéig nem enyhül a koronavírus-járvány Romániában.

Erre reagálva szerda délelőtt azt írta közleményben az egészségügyi szaktárca, hogy sem az egészségügyi minisztérium, sem az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) nem hagyott jóvá olyan ajánlásokat vagy intézkedéseket, amelyeket a következő tanévtől kellene alkalmazniuk az oktatási intézményeknek. Az egészségügyi minisztérium képviselői leszögezik, hogy létezett ugyan egy „régi munkadokumentum” a tanévkezdésről, az abban foglaltak azonban már nem időszerűek a jelenlegi járványhelyzetben. Hozzáteszik, hogy az INSP a járvány alakulásának függvényében dolgoz majd ki intézkedéscsomagot a tanévkezdésről. Ha azonban újra felerősödik a koronavírus-járvány, valószínűleg ismét előveszik a már elkészített vészforgatókönyvet.

Rengeteg szülő, diák és pedagógus olvasta megdöbbenve a dokumentumot, az ajánlások között szerepel ugyanis, hogy szeptemberben csak felváltva járjanak iskolába az osztályközösségek, hogy a napi létszám az osztálytermekben legfeljebb 10–15 fő legyen, s a többiek addig online oktatásban vehetnek részt. Az iskolai tanórák 30 percesek lennének, naponta pedig legfeljebb négy órát töltenének az oktatási intézményekben a diákok. A tanintézményben tartózkodás ideje alatt minden tanulóra négy négyzetméternyi terület kellene hogy jusson, a padokat, melyekben csak egy tanuló foglalhatna helyet, megfelelő távolságra helyeznék el egymástól. A közegészségügyiek azt is javasolják, hogy a tanórák zömét — valószínűleg, mikor az időjárás is megengedi — a szabadban, friss levegőn tartsák meg. A maszkviselés ősszel nem lenne kötelező a diákok számára az órákon, ám javasolt lenne a szünetekben, ellenben a tanítóknak, tanároknak el kellene takarniuk az orrukat és a szájukat. Sportrendezvényekre, kulturális eseményekre a járványidőszakban nem kerülhetne sor az iskolákban.

Iskolai program

Az Országos Közegészségügyi Intézet ajánlása szerint a tanintézetek a rendelkezésükre álló terület függvényében kell megszervezzék a napi programot, beosszák az órarendet. Az iskolai tevékenységet — az osztálytermekbe való belépést, a szünetek idején a folyosón való sétát, a mosdó használatát — úgy kellene beosszák, hogy a különböző osztályok diákjai ne találkozzanak egymással.

Az iskolába való megérkezést is úgy kell szabályozni, hogy ne alakuljon ki tömeg a bejáratnál, tehát különböző időpontokban érkezzenek a diákok. A szülők, hozzátartozók nem kísérhetik be a gyermekeket az osztályba, tilos a belépés az iskola épületébe vagy udvarára.

Minden osztálynak más időpontban kezdődnének ezért a tanórái, például 15–20 perces csúsztatásokkal, hogy zökkenőmentesen elvégezhesse az egészségügyi személyzet a diákok járványtani szűrését. Ezzel a szünetek is különböző időpontokra tolódnának, így az iskolaközösségek tagjai nem találkoznának egymással.

A könyvtárhasználatra vonatkozóan például azt ajánlja a közegészségügy, hogy a diákok csak egyenként keressék fel a helyiséget, és csak arra az időre, ameddig kikölcsönöznek vagy visszaszolgáltatnak egy könyvet — az olvasószobát ne használják!

Szabályok az osztálytermekben

Az osztályközösségek tagjai közül 10–15 tanuló — de legfeljebb az osztály fele — vehet részt az iskolai tanórákon. Minden diákra 4 négyzetméternyi terület kell hogy jusson, s ugyanennyi az óraadó tanárra is. Ha a helyi járványhelyzet megengedi, növelhetik a diáklétszámot, de egy padban akkor is csak egy tanuló foglalhat helyet. A kettészakított osztályokban a csoportok összetételét nem lehetne változtatni, a diák nem válthatna csoportot vagy osztályt. A tanuló nem ülhetne más padba sem, mint amit kijelöltek számára. A padok között 1,5 méteres távolságot kell tartani.

Nem szervezhetnek iskolai klubokat, különböző tevékenységeket sem, amelyeken 3 tanulónál több venne részt. A közegészségügy betiltaná a kísérletek végzését a természettudományi órákon. Ezt azzal indokolják, hogy kémiai, fizikai vagy biológiai kísérletek végzése közben a gyerekek „szoros interakcióra” kényszerülnek, és ez kerülendő a járvány idején.

Szünetekben az adott osztályközösség tagjai közül legfeljebb hárman játszhatnak együtt, az osztálytársak nem érinthetik meg, nem ölelhetik meg egymást, nem oszthatják meg egymással az uzsonnájukat, de a telefonjukat, tabletjüket sem adhatják kölcsön, csakúgy, mint az írószereiket vagy játékaikat.

Javaslatok ingázóknak

Az iskolába és az iskolából történő szállítást úgy kell megszervezni, hogy a buszok fele kapacitással járjanak, és a hallgatókat oly módon kell ültetni, hogy az utasok közötti távolság legalább 1,5 méter legyen. Ebből a célból például a buszok számát kellene kiegészíteni — írja az intézet. Az iskolába vezető úton a diákoknak el kell takarniuk az orrukat és az arcukat, és be kell tartaniuk a járvány megfékezésére hozott megelőző óvintézkedéseket. A buszokat minden út után alaposan ki kell szellőztetni.

Támasz a diákoknak

Azt írja az Országos Közegészségügyi Intézet, hogy a szülőknek és a tanároknak támogatniuk kell a diákokat ebben a nehéz helyzetben, el kell magyarázzák nekik, hogy teljesen természetes, ha idegesek, izgatottak, fejfájást vagy szomorúságot éreznek.

Azt tanácsolják, hogy magyarázzák el a gyermekeknek, hogy az iskolába való visszatérés után semmiképpen sem szabad megbélyegezni azokat, akik esetleg átestek a koronavírus-fertőzésen. Mindenkinek meg kell értenie, hogy a vírus bárkit érinthet etnikai hovatartozástól, életkortól, nemtől vagy szüleik anyagi helyzetétől függetlenül.

A pedagógusok és a szülők személyesen nem, csak telefonon vagy elektronikus úton kommunikálhatnak egymással.

Bumbuluţ Krisztina

Lázári iskolakezdés: oktatásban is az itthon maradás
Hármas együttdolgozásra szólított fel a jó tanulmányi előmenetel érdekében a lázári polgármester, a helyben való iskoláztatást szorgalmazta a hétfői tanévnyitó ünnepségeken a lázári iskolaigazgató.
INSP: a január 10-16. között diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek 57 százaléka nem volt beoltva
A január 10-e és 16-a közötti héten igazolt új koronavírusos esetek 40,4 százalékát Bukarestben, illetve Kolozs, Temes, Suceava és Brassó megyében regisztrálták — közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A friss koronavírus-fertőzöttek 71,6 százaléka nem volt beoltva
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) csütörtök esti tájékoztatása szerint a december 13-19. közötti héten a koronavírus halálos áldozatainak a 71,6 százaléka nem volt beoltva.