×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Mégsem lesz kötelező a kártyahasználat?

2020.09.30 - 08:11
Megosztás:
Mégsem lesz kötelező a kártyahasználat?
Megtörténhet, hogy idén mégsem lesz kötelező használni a családorvosnál és szakorvosok rendelőiben az elektronikus egészségügyi kártyát. A háziorvosok ígéretet kaptak erre vonatkozóan.

Amint arról beszámoltunk, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) hétfőn közölte: pár napon belül ismét kötelező lesz az elektronikus egészségbiztosítási kártyák használata az orvosi rendelőkben. A Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF) közleményben reagált a bejelentésre, melyben kifejti: a hazai háziorvosokat meglepte a kormány azon szándéka, hogy október elsejétől, csütörtöktől ismét bevezeti az egészségügyi kártyák használatát a rendelőkben történő konzultációk során. A páciensek biztonsága előbbre való kellene hogy legyen bármilyen működésképtelen informatikai rendszernél — emelik ki.

Az elektronikus egészségügyi kártyák használatát tavasszal a koronavírus-járvány romániai terjedésével függesztették fel. Azzal, hogy ezek használatát ismét kötelezővé teszik, jelentős kockázatnak teszik ki úgy a betegeket, mint az egészségügyi személyzetet — írják. „Mennyi a becsült haszon a hibásan működő számítógépes rendszer esetén? Ha folyton lelassul, leáll a rendszer, az megnyújtja a várakozási időt a rendelők várótermeiben, sorok jönnek létre a rendelők előtt. Ez az új módszer a járvány elleni harcra?” — teszik fel a kérdést a családorvosok. A szakemberek szerint a pandémia eleje óta egyszerű igazolás-előállítóknak tekintik őket, miközben a „jelentéktelen” háziorvosok jelentős terheket vesznek át a teljes egészségügyi rendszertől.

A háziorvosok képviselői felhívják a figyelmet, hogy az intézkedés megnövelheti a sorban állási időt a rendelőkben, növelheti a koronavírus- és más vírusos fertőzések veszélyét is, valamint az egészségügyi informatikai rendszer leállásához vezethet. A SNMF szerint ahhoz, hogy a kormány megoldhassa az egészségügyi rendszer problémáit, azokkal kellene konzultálnia, akik gyakorolják is a gyógyítást — lehet, hogy meglepődnének, hogy mennyi egyszerű, alkalmazható megoldást tudnának ajánlani. A párbeszéddel talán elkerülhetők lennének az olyan esetek, mint a COVID-19-betegek betegszabadságának kiadására vonatkozó eljárás, amelyet súlyos hiányosságokkal megalkotott jogszabályok alapján készítettek — írják a szakemberek.

A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) azt is bejelentette, hogy az egészségügyi kártya használata december 31-ig nem lesz kötelező sem távkonzultáció, sem a rendelőben vagy a lakhelyen végzett konzultáció esetében. Erről a CNAS és a miniszterelnöki kancellária vezetőivel tárgyaltak, akik biztosították őket a helyzet orvoslásáról.

Bumbuluţ Krisztina

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust
A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Éljenek az ingyenes vizsgálatok lehetőségével!
A 18-39 év közötti romániaiak számára adott a lehetőség, hogy ingyenesen vegyenek igénybe egy sor prevenciós egészségügyi szolgáltatást – hívja fel a figyelmet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS).
Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében
Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.