×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
2 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Nagyon keveset mozgunk — a fiatalok se eleget

2020.10.03 - 19:23
Megosztás:
Nagyon keveset mozgunk — a fiatalok se eleget
A romániai lakosság 63 százaléka egyáltalán nem mozog, ez pedig komoly egészségügyi következményekkel jár — derül ki a közegészségügyi igazgatóság által közölt statisztikából.

Az emberek negyede nem mozog eleget. Az Egészségügyi Világszervezet 168 ország 1,9 milliárd lakosának adatait összegezte, és arra jutott, hogy minden negyedik ember kevesebbet mozog a szükségesnél. A legrosszabb adatokat a gazdag országokban találták, ahol a mozgáshiány mellett az egészségtelen táplálkozás is problémát jelent.
Az Egészségügyi Világszervezet a gyermekek és a tinédzserek (5–17 éves korosztály) számára napi 60 perc mozgást javasol — mérsékelttől a magas intenzitásig —, míg a felnőttek számára legalább 30 perces napi fizikai aktivitást, hetente ötször.
Szomorú adat, hogy a fiatalok sem mozognak eleget: négyből egy felnőtt és ötből egy fiatal nem végez semmilyen testmozgást. Az Európai Unióban például csak a 11–15 év közötti fiúk 23 százaléka, a lányoknak pedig a 16 százaléka mozog rendszeresen.
Romániában nagyon magas azok aránya, akik egyáltalán nem sportolnak: a lakosság 63 százaléka semmilyen fizikai intenzitással járó tevékenységet nem végez — derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság által megosztott infografikából. A munkahelyén ellenben a romániai nők 28 százaléka és a férfiak 23 százaléka intenzív fizikai munkát végez.
Azok vannak a leginkább veszélyben, akik a rendszeres sport mellőzése mellett folyamatosan ülőmunkát végeznek. Az ízületek roncsolódása, lábfájás, visszér, keringési megbetegedések, aranyér és vastagbélrák mind-mind fenyegetik korunk dolgozó embereit és a monitor vagy a televízió előtt görnyedő fiatal és idősebb generációt egyaránt. A sok ülés következtében a térdinak is megrövidülnek, amin már csak orvosi beavatkozás segíthet.
A mozgáshiány negatív egészségügyi következményei különféle formában nyilvánulhatnak meg, a legismertebb példa a túlsúly, melynek szövődményei például ízületi problémák, porckopás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség vagy köszvény lehetnek. A mozgáshiány következtében nem feltétlenül alakul ki túlsúly, de következményei a normál testsúly megtartása mellett is jelentkezhetnek. A megfelelő erőnlét hiánya miatt ezekkel alvászavarok, fáradékonyság és a mozgásszervrendszer betegségeinek formájában találkozhatunk, miközben a mozgáshiány az immunrendszer egészére is negatív hatással bír — emelik ki a szakemberek.


Bumbuluţ Krisztina

 

KMTA – támogatás tehetséges fiataloknak
Nem csak az osztálynaplóban szereplő jegyek számítanak, az alapítvány felkarolná azokat is, akik tanulmányi, művészeti és sportversenyeken jó helyezést értek el, motiváltak, szorgalmasak, kitartóak, elkötelezettek.
Beindultak az ifjúsági programok
Itt a nyár, teljében az iskolai szünet is, a minden korosztálynak szánt szabadtéri fesztiválok és egyéb rendezvények mellett a fiataloknak szánt szakmai kiruccanások, tapasztalatcserét szolgáló utazások időszaka is zajlik.
„Mozgásra fel!” a Boldog Scheffler János Központtal
Három turnusban szervez nyári sporttevékenységeket „Mozgásra fel!” címmel a Boldog Scheffler János Központ.