×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
20 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Napelemek a tetőn: megoldás a magas villanyszámlára

2021.12.17 - 14:28
Megosztás:
Napelemek a tetőn: megoldás a magas villanyszámlára
Fotók: M-SYS Kft.
Nem spórolni kell ahhoz, hogy alacsony maradjon a villanyszámla, hanem napelemeket kell szerelni a háztetőre. Az egész megyében ilyeneket szerelő M-SYS-nél mondták el, hogy működő állami programban támogatást is lehet szerezni napelem-telepítésre.

Nagyot sokat drágult idén az energia, nem kivétel ez alól a villamos energia sem. Alacsony energiaárak mellett is normális dolog, hogy mindenki igyekszik spórolni, de amikor az egekbe szöktek az árak, pláne mindenki azon van, hogy minden tőle telhetőt megtegyen, hogy kevesebbet fizessen.

Takarékoskodás

Mindenki a legegyszerűbb módszerhez folyamodik, takarékos izzókat és háztartási gépeket igyekszik beszerezni. De a takarékoskodás nem csak annyiból áll, hogy nem égetjük a villanyt abban a szobában, ahol nincs senki, A++-os energiahatékonyságú a hűtőnk, a tévénk meg a mosógépünk, illetve mindennek a falidugóját kihúzgáljuk a konnektorból, amit nem használunk. Igazán jól nem akkor járunk, ha keveset fogyasztunk, hanem akkor, ha saját magunk elektromos áramot termelünk. Ez legegyszerűbben napelemrendszer telepítésével valósítható meg, a mai viszonyok között ez a leggyorsabb, legegyszerűbb, legolcsóbban kivitelezhető és legjobb megoldás, és akár több áram is előállítható ezzel a módszerrel, mint amennyit az adott háztartás elfogyaszt. Ettől környezetbarátabb energia ma nem létezik, ráadásul állami támogatásból lehet fedezni a rendszer kiépítése költségeinek tetemes hányadát.

Csináljuk áramot!

Arról, hogy miként működik ez a dolog, mennyi idő alatt lehet naperőművé tenni bármelyik házat Szatmár megyében, mennyivel esik vissza a hálózatról való áramfogyasztás, ha ilyennel van megtámogatva a háztartás, Majorcsák Zsolttal, a szatmári M-SYS Kft. társtulajdonosával beszélgettünk.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) által működtetett Zöld Ház program lényege, hogy áramfogyasztás szempontjából önellátóvá tegye a magánházakat. Egy erre való, 3 kWh-s rendszer telepítésének ára 24–25 ezer lej, amiből 20 ezer lejt az AFM fizet. A 4–5 ezer lej, amit a kedvezményezettnek kell kifizetnie, havi 200 lejes villanyszámla esetén 3 év alatt térül meg. Ezek szigorúan idei árak alapján végzett számítások, mert jövőre még magasabb áramárakra kell számítani. Hároméves megtérülés mellett a gyártói garancia 25 évre szól a hozam száz százaléka mellett, ami ennyi idő után 20 százalékot csökken, és ezen a szinten további hosszú éveket gond nélkül teljesít, karbantartási költségek, cserealkatrész-igény nélkül. Ami karbantartást igényel, az a minimum évi két alkalommal való lemosás és az évente egyszer szükséges revízió.

hirek/2021/december/17/m-sys-fekete.jpg


Ezek időszakosan beindított finanszírozási programok, amelyek következő fázisa még ebben a hónapban aktiválva lesz. A rendszer a háztetőre vagy földre telepített, egyenáramot termelő napelemszerelvényből, egyenáramból váltóáramot készítő inverterből és egy intelligens mérőeszközből áll, amelyik rendszer az Electrica-féle villanyáram-hálózatba is be lesz kötve a ház betáplálása után. A klasszikus villanyórát kicserélik egy két irányban mérni tudó mérőeszközre, így lesz meg a különbözet a bemenő és a kimenő áram között. Kimenő áram akkor lesz, ha a panelek több áramot termelnek, mint amennyit a háztartás elfogyaszt, és ezt a mennyiséget az Electrica kifizeti. A szolgáltatónak is szüksége van arra, hogy megújuló forrásokból létrejött áramot szolgáltasson, ezért manapság nincs megnehezítve az ilyenfajta együttműködés. Régen volt az, hogy igyekezett megnehezíteni az egyéni áramtermelők dolgát, és aranyárban adta a megtermelt energiát számoló órát, vagy bagóért vette meg az energiát. Mint ahogy régen volt az is, hogy csak új építésű tetőre lehetett kollektort felszerelni, mert az nagyon súlyos volt, mint ahogy a padlásnak is jó teherbírással kellett rendelkeznie. Most már bármilyen tetőre fel lehet szerelni a pehelykönnyűnek számító, 22,5 kilós lapokat, a padlásra sem kerül egy 50x50 centis doboznál több. A házban sincs szükség kábelezésre, nem törnek, fúrnak-faragnak semmit; ha minden előkészítő fázis sikeres volt, egy nap alatt végeznek, reggeli kezdéssel délutánra használatra kész a rendszer, úgy, hogy körülbelül maximum fél órát volt áram nélkül a ház. A papírmunka ennél jóval körülményesebb, az igénylés leadása után a maximum 12–18 hónapos kivitelezési periódus során több lépés van, amit együtt tesz meg a támogatott személy a kivitelező céggel. Az első lépés a támogatói kérelem jóváhagyása az AFM részéről, az utolsó pedig, hogy az Electrica emberei öt nap próbaüzem után kijönnek, átnézik, lemérik a rendszert, jóváhagyják a rendszerre csatlakozást, és megkötik a szerződést a fogyasztóból termelővé lett tulajdonossal.

hirek/2021/december/17/m-sys-cserep-1.jpg

Magánházakra érvényes

A most decemberben induló finanszírozási időszak 30 ezer háztartás napkollektorának kiépítését fogja fedezni; aki belevágna, kizárólag az AFM által akkreditált cégeken keresztül valósíthatja meg a rendszert. Kezdésként egy telekkönyvi kivonatra, a tulajdonosok személyiigazolvány-másolatára és egy tulajdonlapra van szükség — ha elindul a folyamat, egyebek is fognak kelleni —; a lényeg, hogy egy cégnél jelezze a szándékot, aki napenergiát hasznosítana, mert felesleges munkát ró a cégek ügyintézőinek a nyakába, ha a rendszerbe töltésnél derül ki, hogy az illető neve már benne van a gépezetben. Fontos, hogy lakás célú magánház legyen az, amelyikre a napelemrendszer kerül, cégszékhely ne legyen oda bejelentve, ne legyen az ingatlannak adóhátraléka, és a tulajdonosoknak se legyen ki nem fizetett büntetésük vagy ki nem fizetett adójuk az ANAF felé.

Börvely jár az élen

Sokat fejlődött a program, amelyik egy teljesen valós, működő, élő és ténylegesen fizető program. Az M-SYS cégcsoport embereinek a tapasztalatai szerint ahogy telik az idő, úgy lesz egyre gördülékenyebb és egyszerűbb a folyamat. Sokat fejlődött a technológia is, nemcsak hogy kisebb súlyú szerkezetekkel dolgoznak, de hatékonyabbakkal is, két évvel ezelőtt, mikor indult a program, egy 200x100 centiméteres panel 290 W kapacitású volt, és ezzel a típusú panellel volt tervben a rendszerek kivitelezése, miközben ma már 450 W-os kapacitású panelekből kivitelezik a napelemrendszereket.

hirek/2021/december/17/m-sys-cserep.jpg


Jövőre is lesz Zöld Ház programja az AFM-nek, s az M-SYS-nél úgy számolnak, hogy Szatmár megyébe 4–6 ezer ház felszerelésére juthat támogatás. A szatmári települések közül eddig Börvely jár az élen, az itt élők közül látták meg a legtöbben a lehetőséget a napelemes rendszerben. Ebben a községben már 150 ház számít áramtermelőnek és nem fogyasztónak, s az igény a napelemes rendszerekre töretlen, folyamatosan továbbítja az igényléseket az AFM-hez az M-SYS innen.
Az M-SYS cégcsoport alkalmazottai azért dolgoznak nap mint nap, hogy egy élhetőbb, tisztább, környezetbarátabb megyében élhessünk. Az M-SYS mottója: Együtt erősebbek és versenyképesek vagyunk.

 

A napelemcellák működése

A napelemek fotovoltaikus cellák, melyek a fotovoltaikus jelenségen alapulva működnek. Fotovoltaikus jelenségnek nevezzük azt, amikor fény hatására az elektronok mozgásra gerjesztődnek, azaz alapállapotukból magasabb energiájú szintre kerülnek, és ennek következtében kissé szabadon áramolhatnak.
A napelem egy olyan eszköz, amely az elektromágneses sugárzást villamos energiává alakítja. Az energiaátalakítás alapja, hogy a sugárzás elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generál, amiket az elektromos tér rendezett mozgásra kényszerít, vagyis elektromos áram jön létre.
A napelemek vékony szilíciumlapkákból állnak, amelyeket aztán különböző hordozófelületekre visznek fel. A szilíciumlapkákba rétegesen meghatározott tulajdonságú atomok kerülnek, ezzel egy úgynevezett szennyezett félvezetőt létrehozva. Ezen atomok egy része elektrontöbblettel bír, másik részének elektronhiánya van a szilíciumhoz képest. Amikor a fényt alkotó fotonok egy olyan atommal ütköznek, aminek elektrontöbblete van, ezt kiütik, és elektronáramlást indítanak meg: egyenáram keletkezik. Az energia egyenáram formájában vezetéken keresztül az inverterbe érkezik, ami átalakítja a háztartásokban is felhasználható váltóárammá.

Princz Csaba

Szatmárnémeti: tucatnyi utcában kapcsolják le az áramot
A közvilágítás LED-esre cserélése, vagy egyes villamos-berendezések modernizálása miatt feszültségmentesítenek a villanyszerelők szerdától péntekig Szatmárnémetiben nagyon sok helyen.
Szatmárnémeti: nagyon sok helyen lesz áramszünet
Több mint ötven szatmárnémeti utca több száz háztartását érinti az Electrica Distribuţie bejelentése: 5 – 8 órán át nem lesz áram az előttünk álló hét adott napján.
Napkollektort a polgármesteri hivatalokra, paplakokra!
Az RMDSZ kormányzása alatt kidolgozott napelemprogram indul önkormányzatoknak, egyházaknak és civil szervezeteknek. Minimum 30 kW és maximum 200 kW telepíthető.