×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Nehéz és rizikós éven vannak túl

2021.03.04 - 15:54
Megosztás:
Nehéz és rizikós éven vannak túl
Nagyon nehéz éven vannak túl a családorvosok: a hatóságoktól nem sok támogatást kaptak, a pácienseik ellátását azonban erejükön felül is elvégezték, sokszor a maguk egészségét is kockáztatva.

Már több mint egy éve kitört a koronavírus-járvány Romániában, ez alatt az idő alatt a családorvosok nap mint nap a barikádokon álltak pácienseikkel együtt, azon igyekezve, hogy megállítsák a gócpontok kialakulását, ellássák az akut és krónikus bántalmakban küszködőket, ápolva az újszülötteket, állapotos nőket és időseket. Egy nehéz és rizikós éven vannak túl, amelyik során a döntéshozók a legtöbbször megfeledkeztek az egészségügyi rendszer alapját képező családorvosokról — jelentette ki közleményében a Családorvosok Országos Szövetségének (SNMF) végrehajtó bizottsága.

Amint arról lapunk hasábjain is több ízben olvashattak, a járvány kitörése óta a háziorvosok több alkalommal is figyelmeztettek a rendszer hiányosságaira, annak szükségességére, hogy magukat és pácienseiket is megóvják. Beavatkoztak, amikor aberráns intézkedések születtek, amelyek nem szolgáltak volna az egészségügyi rendszer előnyére, sőt, amelyek növelték a lakosság megfertőződésének a kockázatát: például az országos elektronikus egészségbiztosítási kártya használata vagy a sportigazolások kibocsátása.

„Megfigyeltük, és továbbra is nyomon követjük a SARS-CoV-2-fertőzés-gyanús és fertőzött betegeket, megbeszéljük pácienseinkkel a COVID-19 elleni védőoltás időpontját, és amennyiben lehet, le is foglaljuk nekik — még akkor is, ha ezt csak éjszaka tudjuk megtenni, mert csak akkor van esély szabad helyet találni azoknak, akik különböző betegségekben szenvednek, és nem tartoznak a privilegizált kategóriákba, akiknek hozzáférésük van az oltások beütemezéséhez. Mi a hétköznapi emberek orvosai vagyunk, akik nem részesülnek kiváltságokban” — írják.

Mi az eredménye az elmúlt egy év harcának a gyilkos vírussal szemben? — teszik fel a kérdést, melyre rögtön választ is adnak: több száz áldozat a családorvosok és családtagjaik, a családorvosi rendelők személyzetének tagjai közül, a munkában és a küzdelemben megfáradt, kimerült orvosok és személyzet, akik felé a hatóságok semmilyen érdeklődést nem mutatnak.

Azt is kiemelik, hogy a háziorvosok nem részesültek kiegészítő forrásokban a védőeszközök, fertőtlenítőszerek beszerzéséhez, sőt, még azok sem, akik a gócpontok kellős közepén dolgoztak. A családorvosok nem részesültek kockázati ösztönző forrásokban sem, mert amikor elkészítették az erre vonatkozó rendeletet, megfeledkeztek róluk, és a mai napig sem javították ki ezt a hibát. Van viszont jelenleg egy rendelet, amely a COVID-19-betegek megfigyelésére kötelezi az orvosokat, és ami egyébként csak az orvosok megbüntetésére használható — szögezik le.

Érkezik a harmadik hullám

A pandémia harmadik hulláma készül lecsapni, ahhoz pedig, hogy megelőzzünk egy újabb katasztrófát, reális megoldásokra van szükség. A szakemberek szerint az egyik legfontosabb, hogy biztosítsák a családorvosi rendelők számára a megfelelő védőfelszereléseket, fertőtlenítőszereket. Ki kell javítani ugyanakkor a kockázati pótlékok jelenleg diszkriminatív rendszerét úgy, hogy az a családorvosokra is vonatkozzon. A háziorvosok szerint biztosítani kell a betegek számára a járóbeteg-rendelők zökkenőmentes működését és a nem COVID-19-ben szenvedő páciensek számára a szükséges kórházi ellátást. Végül, de nem utolsósorban a családorvosok a párbeszéd fontosságára hívják fel a figyelmet, kérve, hogy a hatóságok rendszeresen konzultáljanak a háziorvosokkal is.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: Getty Images

 

 

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust
A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében
Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Rövidesen háziorvosok nélkül maradunk
Néhány éven belül családorvosok nélkül maradhat Románia. Jelenleg több mint 500 hazai településen nincs háziorvos, a szakemberek 48%-a pedig 60 éven felüli. Sorra ürülnek a praxisok, és az elöregedés, valamint az utánpótlás hiánya miatt nincs, aki ezeket betöltse.