×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
szórványos felhőzet
Egészség

Nem kezelhető antibiotikummal

2020.05.14 - 16:14
Megosztás:
Nem kezelhető antibiotikummal
A vírusfertőzések, többek között a COVID-19 nem kezelhető antibiotikummal. Antibiotikumot csak orvosi javaslatra szedjünk, ha ugyanis túlzásba esünk, az antimikrobiális rezisztenciához vezethet.

Antimikrobiális rezisztencia (AMR) akkor alakul ki, ha a mikroorganizmusok, például baktériumok és vírusok antimikrobiális szerek hatására megváltoznak. Ez a változás azt jelentheti, hogy ellenállóvá válnak a kezelésükre használt gyógyszerekkel szemben. Különböző mikrobiális szerek vagy antibiotikumok a baktériumok ellen, a vírusellenes szerek a vírusok ellen, a gombaellenes szerek a gombák ellen — és így tovább. Az antibiotikum-rezisztencia az antibiotikumok tartós túlfogyasztásának vagy helytelen alkalmazásának eredménye a humán- és állategészségügyben egyaránt.

Antibiotikummal nem kezelhető vagy előzhető meg egyik vírusfertőzés sem, a COVID-19-et is ideértve — hangsúlyozza ki friss üzenetében az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Éppen ezért nagyon fontos a megfelelő diagnózis. Vizsgálatokkal megállapítható, hogy vírus — például a COVID-19-et okozó új típusú koronavírus — vagy baktérium okozza-e a fertőzést. Ezzel jelentősen visszaszorítható a feleslegesen felírt és használt antibiotikumok mennyisége, ami pedig hozzájárul az antibiotikum-rezisztencia csökkentéséhez és a betegellátás optimalizásához.

Na de mikor adható antibiotikum COVID-19-betegeknek? A WHO kiemeli: egyes COVID-19-betegek esetében bakteriális társfertőzések alakulhatnak ki. Ilyenkor az orvosok a másodlagos bakteriális fertőzés kezelésére felírhatnak antibiotikumot.

A lakosság azonban soha ne gyógyszerezze magát antibiotikummal! — hangsúlyozzák. Rendkívül fontos, hogy betartsuk a kezelőorvosunk tanácsait. Ha nem érezzük jól magunkat, forduljunk orvoshoz, ne állítsunk fel öndiagnózist, és ne gyógyszerezzük magunkat antibiotikummal! Ne feledjük: csak akkor vegyünk be antibiotikumot, ha azt orvos írta fel!

Emellett pedig mindig ügyeljünk a higiéniára! A COVID-19-járvány idején különösen fontos a kézhigiénia, ennek érdekében mind otthon, mind az egészségügyi létesítményekben rendszeresen kezet kell mosni. Ha tüsszenteni vagy köhögni kell, azt a könyökhajlatba vagy zsebkendőbe tegyük, ez utóbbit használat után zárt tárolóba dobjuk ki! Ezáltal számos fertőzés terjedését hatékonyan csökkenthetjük, az antibiotikum-rezisztens mikroorganizmusok terjedését is ideértve.
 

Bumbuluţ Krisztina

 

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Még mindig napirenden a koronavírus!
Világszerte 632 428 873 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 600 114 – derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adataiból.
3 ezrelék fölött a megye fertőzöttsége
A legfrissebb tájékoztatás szerint Szatmár megyében az elmúlt 24 órában összesen 143 új koronavírusos esetet regisztráltak, ezzel pedig megyénk fertőzöttségi szintje átlépte a 3,04 ezreléket.