×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
22 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Néptánc: hagyományőrzés és szórakozás

2020.03.09 - 12:38
Megosztás:
Néptánc: hagyományőrzés és szórakozás

Kása Zsolt Szatmárnémetiben is tevékenykedő néptáncoktatóval beszélgettünk a néptánc fontosságáról és értékeiről. Továbbá szó esett az ismét aktív felnőtt néptánccsoport tevékenységéről is.

Kása Zsolt több mint 10 éve foglalkozik néptáncoktatással, az ő életpéldája is igazolja, hogy a hobbink igenis lehet a munkánk. Elmondása szerint a néptánc, mint sok más ember életében, számára is hobbiként indult. Nem kellett azonban sok, hogy rájöjjön arra, hogy ő egész életében ezzel szeretne foglalkozni, így lett a hobbiból foglalkozás. „Véleményem szerint ha az ember igazán szeret valamit csinálni, akkor azt élete végéig űzni tudja akár foglalkozás szintjén is. Kitartó munka és odaadás szükséges hozzá” — vallja Kása Zsolt. Feleségével, Melindával a néptáncnak és a néptáncoktatásnak szentelték az életüket. Zsolt elmondása szerint napjainkban elengedhetetlen a hagyományaink őrzése és továbbadása, a néptáncoktató páros küldetésének érzi, hogy átörökítse, generációktól függetlenül éltesse az őseink által ránk hagyott értékeket.

A néptáncoktató elmondása szerint van még igény a néptáncra. Ezt tanúsítja a Szatmárnémetiben is működő aktív néptánccsoport, amely kisebb kihagyások után ismét fellendült, a résztvevők pedig lelkesen és odaadással próbálják ellesni a látványosabbnál látványosabb táncmozdulatokat. A táncoktatás fontosságát többgenerációs szálon fejtette ki Kása Zsolt. A felnőttek számára indított csoport lehetőséget kínál számukra a kikapcsolódásra és a mozgásra. Továbbá mivel a számukra kínált szórakozási lehetőségek igencsak hiányosak, ez egy remek alkalom arra, hogy együtt, közösségben szórakozzanak és tanuljanak. „A néptánc számomra újdonság. Nemrégiben csatlakoztam a csoporthoz, és magabiztosan jelenthetem ki, hogy egyáltalán nem bántam meg” — nyilatkozta lapunknak Szilágyi Norbert, a felnőtt néptánccsoport egyik lelkes tagja, aki elismerte, hogy mindamellett, hogy egy remek társaság fogadta, úgy érzi, rengeteget tanulhat. Elmondása szerint elsősorban azért csatlakozott a csoporthoz, hogy az alapoktól kezdve megtanulja a magyar néptánc fortélyait úgy, hogy eközben kulturáltan szórakozik és kapcsolódik ki. Az órák segítenek abban is, hogy színt vigyen a szürke hétköznapokba a zene és a tánc által — vallja.

A felnőtt néptánccsoport szívesen fogadja új tagjait. A jelentkezőket minden héten szerdán 19 órától várja a néptáncoktató páros a Kölcsey Ferenc Főgimnázium pincéjében.

A néptáncoktató kihangsúlyozta a néptánc és a népi hagyományok közösségépítő erejét is. „Feleségemmel számos vidéki közösségnek is tartunk néptáncórákat. Az órák hatalmas sikereknek örvendenek, hiszen nem kellett sok idő, amíg a közösségek elkezdték szervezni saját táncházaikat, ahol mindenki saját tudása szerint ropja a táncot. Az egyéni táncházak a továbbiakban vándortáncházzá nőtték ki magukat, növelve ezzel a környező falvak közötti együttműködést és közösségi jólétet. A vándortáncházakra számos közösségből érkeznek résztvevők, mint például Hadadról, Leléből, Bogdándról, Dobráról, Ákosról, Krasznamihályfalváról, Mikolából, Pusztadarócról, Óváriból és természetesen Szatmárnémetiből” — magyarázta Kása Zsolt.

A gyermekek és az ifjú generáció számára is sokat nyújthat a néptánc. Kása Zsolt úgy véli, a Röpike néptánccsoport által kínált programok által az ifjú generáció úgy testben, mint lélekben is sokat fejlődhet. Arról, hogy miben segít a tánc, a következőket mondta: „Szerencsére egyre több pedagógus és szülő látja, mennyire jó az, ha a gyermeke néptáncot tanul. Az egyik fő vonzereje a közösség. A kicsik esetében sokat segítenek a táncórák, hogy tudjanak alkalmazkodni a közösségekben, továbbá hogy lássák, milyen a közösségi élet az óvodán, iskolán kívül, de a tánc fejleszti a kapcsolatteremtő és akár a kommunikációs képességeiket is. Remek testmozgás, a számukra szervezett ügyességi játékok által pedig kiélhetik a gyerekkorral járó természetes erőfitogtatásokat is. Emellett ritmusérzékük és zenei hallásuk is fejlődik, mindez úgy, hogy közben megismerkednek a magyar hagyományokkal, népdalokkal és táncokkal, szóval egy magyar kulturális közegben fejlődnek és tanulnak. A tinédzserek számára is számos előnnyel járhat a néptáncoktatás. Bár számukra számos szórakozási lehetőség áll rendelkezésre, a néptánc mégis mindig valami pluszt tud kínálni. Számukra is érvényes minden olyan fejlődési lehetőség, mint a kicsiknél, talán még több. Mindamellett, hogy fejlődnek, az órák a párválasztásban, ismerkedésben is segíthetik a fiatalokat. Mindezek mellett javul a fizikai erőnlétük, és ez egy kiváló lehetőség a stressz levezetésére is” — magyarázta az oktató.

Akik kedvet kaptak a néptánchoz, és szeretnének beiratkozni a felnőtt néptánccsoportba vagy a Röpike gyerekeknek vagy fiataloknak szóló csoportjába, megtehetik Kása Zsoltnál a 0761.135.700-as telefonszámon, de a Facebookon is fogadja az üzeneteket.

Kallós András