×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
14 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Egészség

Nyári hűlés? — a légkondicionáló berendezés is okozhatja

2020.07.07 - 09:57
Megosztás:
Nyári hűlés? — a légkondicionáló berendezés is okozhatja
Nyári hűlések? Igen! A legtöbb esetben a nem megfelelően használt légkondicionáló berendezések okozzák, ha túl nagy a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között. A klíma zárt rendszere kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának.

A klímaberendezések használata az elmúlt években már mindenütt megszokottá vált. Ahogy beköszöntött az igazi nyári meleg, a legtöbb szatmári, aki csak tehette, bekapcsolta otthon a klímaberendezést, vagy rögtön maximumra húzta, ha beült a forró járművébe. A nagy bevásárlóközpontok és üzletek is így tettek, hétvégén szinte „megütötte” a betérőket a hatalmas hőmérséklet-különbség, ha például betértek a plázába. Márpedig a túl magas hőmérséklet-különbség miatt akár egy „szép” kis hűlést is begyűjthetünk csorgó orral, fájó torokkal — nyilatkozta az állami rádiónak dr. Macrina Mihai, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.

A szakember azt tanácsolja, hogy nyáron a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség semmiképp se legyen több 8–10 foknál. Tehát ha kint átlagosan 35 fok körül alakul a hőmérséklet, javasolt 25–27 fok közötti értékre állítani a hűtést. Ezt az egészségügyi és a munkavédelmi előírások is egyértelműen megfogalmazzák: a külső és belső hőmérséklet közötti különbség nem lehet több 10 Celsius-foknál.

Ha egy forró nyári napon kicsit megizzadunk a kinti levegőn, majd belépünk a légkondinak köszönhetően kellemesen lehűtött helyiségbe, nem nehéz elképzelni, hogy igen könnyen meg is fázhatunk. Ugyan a megfázás — nevével ellentétben — egy fertőzéstípus, egyes vírusok a hidegben könnyebben terjednek. A hűvös levegő kiszárítja az orr belső felületét, a légkondi által kibocsátott hideg levegő tehát ugyanúgy dehidratálja az orrnyálkahártyát, így sebezhetőbbé teszi a fertőzésekkel, a vírusok elszaporodásával szemben. Így a légkondicionáló berendezések fogékonyabbá tehetik szervezetünket a fertőzésekre, meghűlésre, megfázásra, náthára is.

Szintén nagy probléma, hogy a légkondicionáló berendezések nem mindig kerülnek megfelelően karbantartásra, így szennyeződések lephetik el őket. A káros baktériumokat, fertőzéseket a légkondi továbbítja és forgatja a levegővel, melyet mi mindenféle szűrés és védekezés nélkül, észrevétlenül belélegzünk — így könnyen megbetegedhetünk.

Ha tehát a klíma légtisztító és -szűrő rendszere nem kellően tiszta, zárt rendszere kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának. Igen ritka, de annál veszélyesebb lehet a legionellosis és a szisztémás gombafertőzés, melyek kórokozói a légkondicionáló rendszerében megtelepedve és a levegőbe jutva okozhatnak megbetegedést.

A gombafertőzés még gyakoribb lehet, mint a legionellosis. Sokszor egyszerre több gombafaj okozza a betegséget. Ebben az estben is főleg a legyengült szervezetek, a krónikus betegségben szenvedők vannak kitéve a fertőzés okozta súlyos tünetek jelentkezésének. A gombák spórája a légutakba jutva főleg alsó légúti megbetegedést és tüdőgyulladást okoz.

 

Bumbuluţ Krisztina

 

Felmérés: a romániaiak több mint fele szerint a klímaváltozást nem az ember okozta
A romániaiak fele (53 százaléka) úgy véli, hogy a klímaváltozás természetes jelenség, nem emberi tevékenység okozta - derül ki egy felmérés szerdán közzétett adataiból.
Nem elégségesek az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló nemzeti vállalások
Hat évvel ezelőtt a világ szinte valamennyi országa elkötelezte magát az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett, ígéreteik és vállalásaik azonban együttvéve sem elegendőek ahhoz, amire a bolygónak szüksége lenne a veszélyes túlmelegedés elkerüléséhez - írja az AFP.
Michel: az EU megerősítette elkötelezettségét amellett, hogy Európa 2050-re éghajlatsemleges kontinens legyen
Az Európai Uniós tagállamainak vezetői megerősítették a klímavédelemmel összefüggő, nagyratörő közös céljaik melletti elkötelezettségüket, köztük, hogy Európa 2050-re éghajlatsemleges kontinens legyen - közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben, a tagállami csúcsvezetők kétnapos csúcstalálkozóját követően kedden.