1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON

Osváth Ricsi paralimpiai ezüstérmes kardban

2016.09.13 - 09:29

Megvan a második szatmári vívó-érem Rióban: Simona Pop párbajtőrvívó aranyérme után Osváth Richárd állhatott fel a dobogóra: a paralimpiai kerekesszékes kardvívók között a második lett.

A szatmárnémeti Osváth Richárd ezüstérmet szerzett a kerekesszékes vívók A sérültségi kategóriájának kard egyéni versenyében a riói paralimpia hétfői versenynapján. A Törekvés SE szatmárnémeti származású 31 éves vívója egész nap remekül teljesített, a fináléban viszont kifogott rajta az ukrán Andrij Demcsuk.

Az Osváthot Rióban segítő edző, a nyíregyházi Pákey Béla világklasszis kardvívónak jellemezte Demcsukot, aki igazolta is a hírét, ugyanis nagyon gyorsan és magabiztosan vívott, sorra adta a tusokat, így pillanatok alatt 10–3-ra elhúzott. A szatmári vívó mindent megpróbált, de erejéből csak a szépítésre futotta, az ukrán végül 15–8-ra nyert, Osváth pedig második helyen végzett.

„Bár elvesztettem a döntőt, nagyon boldog vagyok, nem is gondoltam volna, hogy el tudok idáig jutni a mai nap folyamán. Amikor május-június körül kiderült, hogy milyen csoportban leszek, azt mondtam, ez nagyon erős — nyilatkozott Osváth Richárd. — Aztán kicsit borult az, amit én gondoltam, hiszen az olasz ellen győzelemre számítottam, majd kikaptam, a címvédő kínait viszont nagy meglepetésre sikerült legyőznöm. Az a francia, akivel a negyeddöntőben vívtam, eddig mindig megvert, most valahogy sikerült meglepnem. És talán a tét megnyomta őt. Az elődöntő aztán felemás volt, a görög vezetett 9–6-ra is, izgalmakkal teli küzdelem volt, szerencsére többet hibázott, mint én, és éreztem, hogy most bele kell adni mindent. A csoportban kikaptam tőle, az ott tapasztaltakat viszont hasznosítottam az elődöntőben. A finálé aztán már sima volt, gratulálok az ellenfelemnek!”

A magyar sportoló azt mondta: a legjobban valószínűleg 16 hónapos Áron fia fog örülni az éremnek, amelyet hazavisz Rióból, ráadásul a medál rázásra hangot ad, így a kisfiú biztosan jól szórakozik majd vele.

A magyarországi küldöttség egyébként hét érmet szerzett eddig Rióban, három ezüstöt és negyedik bronzot. Ezzel az 55. helyen állnak az éremtáblázatban. Románia a 68. pozíciót foglalja el a cselgáncsozó Alex Bologa bronzérmének köszönhetően.

A szatmárnémeti születésű Osváth ígéretes vívó volt, bekerült a román válogatottba is, egy sérülés azonban kettétörte a pályafutását. Több műtét után egy 2008-as baleset óta nem tudja behajlítani a jobb lábát. A para-karrierje már Magyarországon indult: paralimpiai bronz- (2012, London, tőr), világbajnoki ezüst- és Európa-bajnoki aranyérmes. Most pedig immár paralimpiai ezüstérmes is. Kedden a saját fegyvernemében, a tőrvívásban is pástra állt.

Ez a szatmári vívás második riói érme, ugyanis a Steauánál küzdő olimpiai bajnok párbajtőrvívó Simona Pop is a Szatmárnémeti SK-nál nevelkedett.

Kapcsolat

Lehet szatmári vonatkozást találni az eddigi egyetlen román paralimpiai érmes cselgáncsozó, Alex Bologa életében is. A Zilahon született és a Szilágy megyei Nagyderzsidán (Bobota) élő riói bronzérmes vak sportolónak egyik edzője Gergely Tamás, akinek a felesége a szatmárnémeti származású, a Szatmárnémeti Unio SK egykori cselgáncsozója, Csókási Enikő.