×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Sok a cukor a fagyiban

2020.08.11 - 10:41
Megosztás:
Sok a cukor a fagyiban
Tombol a nyár, nagy a hőség, ilyenkor pedig kicsik és nagyok szívesen frissítik fel magukat egy jégkrémmel vagy fagylalttal. A Fogyasztókért Egyesület (APC) nemrég azt vizsgálta, hogy mennyire egészségesek ezek a hűsítő édességek. 

A válasz: nem túlzottan. Összesen tizenhárom különböző típusú fagylaltot és jégkrémet vettek górcső alá, a szuper- és hipermarketekben kapható legnépszerűbbeket, melyeket kifejezetten a gyermekek számára kínálnak az üzletek. A cuki kis állatfigurás, színes csomagolású fagylaltok azonban átlagosan 5 kiskanálnyi cukormennyiséget tartalmaztak, tejszínnek — mely a hagyományos fagylalt alapja — alig volt nyoma bennünk, mindössze 0,06 százalék, a vízalapú fagyik gyümölcsléből szintén szerény 0,2 százalékot tartalmaztak, volt ellenben bennük 2–6 különböző adalékanyag, a citromsav pedig szinte nélkülözhetetlen alapanyaga mindegyiknek, tízből nyolc tartalmazta.

Az APC kiemelte, hogy az adalékanyagok széles skálájára bukkantak a fagyikban: tizenkilenc különböző adalék volt bennük, például az E-100, ami a kurkumin, egy sárga-narancs színű színezék, az E-120, azaz a valódi kármin, ami az arra érzékeny embereknél allergiaszerű reakciót válthat ki. Különösen a szalicilsavra és annak származékaira való érzékenység esetén fordulhat elő légzőszervi vagy bőrtünet az E-120-ra. Volt még bennük E-131, tehát patentkék színezék, propilén-glikol (E-1520), almasav (E-296), lecitin (E-322), karragén (E-407), ami gátolni tudja más tápanyagok felvételét, és fennáll a gyanú, hogy az arra érzékeny embereknél allergiás vagy allergiaszerű tüneteket válthat ki.

Mire figyeljünk fagyizáskor?

A fagylalt cukrászati technológiával, speciális fagyasztással, jellemzően a fogyasztás helyszínén készülő vendéglátóipari termék. Pasztőrözéssel vagy hideg eljárással, fagylaltporból, sűrítményből, pasztából, tejjel vagy vízzel készül, élelmiszer-adalékanyagok (pl. habosítók, sűrítők) és járulékos anyagok (pl. gyümölcs, dió, mandula, pisztácia, gyümölcskonzerv stb.) hozzáadásával. Mivel gyorsan romló élelmiszer, a fagylalt esetében is érdemes körültekintően vásárolni. Állandó hőmérsékletű, folyamatos hűtést igényel, már néhány Celsius-fok hőmérséklet-emelkedés is gyors olvadáshoz, a baktériumok szaporodásához és minőségromláshoz vezethet.
A fogyasztó távollétében csomagolt termékeken kötelező feltüntetni a termék pontos nevét, jól láthatóan a minőségmegőrzési időt, a tárolási hőmérsékletet, a termék összetevőit, többek között az allergén összetevőket is.
Ha fagyizóban vásárolunk, fontos, hogy az árusítópult környezete legyen rendezett, tiszta, pormentes, és a fagylaltpult biztosítsa a termék legalább -8°C-os hőmérsékletét és szennyeződéstől való védelmét. A jól működő adagolópultban a fagylalt állaga láthatóan nem túl lágy, nem olvadt. A fagylaltra közvetlenül ráhelyezett díszítések legyenek ehetők, ízlésesek és tiszták! Lényeges szempont, hogy folyó vizes kanálöblítőt vagy minden tégelyben külön adagoló eszközt, spatulát használjanak, és a leöblített kanalat ne a pultra helyezett szivacsra, törlőruhára ütögetve víztelenítsék. A jó minőségű fagylaltban nincsenek jégdarabok, mert azok a megolvadt fagylalt visszafagyasztásakor keletkeznek.

 

Még nagyobb hőség lesz
A következő napokban fokozatosan melegszik az idő, hétvégére akár 38 fok is lehet.
Kánikulai hőség lesz a következő napokban
Országszerte meleg időre, sok helyen kánikulai hőségre számíthatunk a következő napokban, a záporok, zivatarok kialakulásának esélye július 1-je után lesz nagyobb — derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 27-e és július 10-e közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kánikulai hőség jöhet októberben?
Bár az október a legstabilabb őszi hónap, amikor zömében napos időre kell számítani egyre csípősebb éjszakákkal és hajnalokkal, mégis megtörténhet, hogy a trópusi légtömegek hazánkba való betörésével akár 35–38 Celsius-fokig is felkúszik a hőmérő higanyszála.