×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
3 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Szívelégtelenség: óránként egy áldozat

2021.06.29 - 16:00
Megosztás:
Szívelégtelenség: óránként egy áldozat
A szívelégtelenség egy rendkívül aluldiagnosztizált betegség Romániában / Fotó: Getty Images
Hiába érintett a felnőtt lakosság 5 százaléka, és az elkerülhető halálokok között vezető, mégsem összpontosítanak Romániában a szívelégtelenség megelőzésére és korai diagnózisára.

Romániában létezik a betegeknek egy „láthatatlan” kategóriája, azoké, akik hirtelen elhunynak anélkül, hogy az egészségügyi rendszer vagy akár ők maguk is mérlegelnék a riasztó jeleket: a szívelégtelenségben szenvedőké. A szívelégtelenség egy rendkívül aluldiagnosztizált betegség Romániában, pedig a statisztikák szerint évente mintegy 44 ezer esetet vesznek nyilvántartásba. Kettőből egy szívelégtelenségben szenvedő felnőtt elhalálozik a diagnózistól számított öt éven belül.

A prevenciós programok és szűrővizsgálatok hiánya miatt a szívelégtelenségben szenvedők 10 éves túlélési esélyei alig érik el a 20 százalékot. Óránként 5 új esetet vesznek nyilvántartása az orvosok, 12 beutalás történik emiatt és egy elhalálozás. Az országos szinten folyamatban lévő felmérések szerint gyors beavatkozásra lenne szükség, hiszen olyan sok szívelégtelenségben szenvedő romániai van, amennyi felér Kolozsvár, Jászvásár és Temesvár összlakosságával.

A felnőtt lakosság 4,7 százaléka érintett, főként az aktív, 45–65 év közötti korcsoport, 30 százalékuk pedig csak akkor kerül kórházba, amikor a betegség már igen előrehaladott állapotban van. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai alapján az elkerülhető halálesetek tekintetében Romániában az első helyen találjuk a szívelégtelenséget, az esetek 80,1 százalékában ez a halál oka, míg az uniós átlag 68 százalék.

A riasztó adatok múlt héten egy parlamenti fórumon hangzottak el, amelyen részt vettek a Román Szívgyógyászati Társaság, a Román Kardiológusok Alapítványa, a Háziorvosok Országos Szövetsége és a Krónikus Betegek Egyesületeinek Szövetsége, az AstraZeneca támogatásával. A résztvevők rámutattak, hogy a jelenlegi szabályozási keret inkább az előrehaladott betegek kezelésére összpontosít, anélkül, hogy a szívelégtelenség megelőzésére, a korai diagnózisra és arra a lehetőségre összpontosítana, hogy a kezdeti fázisban alkalmazható új terápiás lehetőségeket felajánlja a betegeknek. Az új esetek azonosítását akadályozza a célzott szűrési és diagnosztikai programok hiánya — állapították meg. Azt is hozzátették, hogy az egészségügyi ellátás költségei sokkal magasabbak, ha a páciensek állapota előrehaladott, hiszen ez komplexebb kezelést, illetve kórházi ellátást igényel.

Tízből kilencen nem tudják

„A szívelégtelenség egy komplex bántalom, amely sok esetben együtt jár olyan társbetegségekkel, mint a diabétesz vagy a krónikus vesebetegség. Sokszor nem elég nyilvánvalók a tünetek sem, ami oda vezet, hogy tízből kilenc beteg nincs a tudatában annak, hogy szívelégtelenségben szenved” — közölte dr. Ovidiu Chioncel, a Román Szívgyógyászati Társaság elnöke.

A szívelégtelenség tipikus esetben krónikus betegség, lassan, fokozatosan alakul ki. Mivel a szív nem tud megfelelő mennyiségű vért pumpálni a szervezetbe, nem ürül ki elég gyorsan a vér, megnehezedik a vér visszaáramlása a szervezetből a szívbe, emiatt pedig a májban, a hasban, az alsó végtagokban és a tüdőben panghat a vér. Innen kapta ez a betegség „a pangásos szívelégtelenség” nevet. A pangó vér légszomjhoz, fáradtsághoz és a bokák bedagadásához vezethet. Ahogy a szervezet megpróbálja kompenzálni a szív csökkent pumpafunkcióját, további tünetek is kialakulhatnak. A szív elkezd egyre gyorsabban verni, izomzata megvastagszik, és a kamrák jobban kitágulhatnak, hogy több vért tudjanak befogadni. A kamrák károsodása miatt előfordul, hogy a szív már nem szinkronban ver, ezáltal tovább csökken a szervezet vérellátása.

A krónikus szívelégtelenség tünetei az alábbi panaszok lehetnek: fáradtság és gyengeség, mozgáskor vagy súlyosabb esetekben már nyugalomban is jelentkező légszomj, csökkent fizikai terhelhetőség, folyamatosan fennálló köhögés, zihálás, fehér vagy rózsaszín, véres festenyzett köpet, a lábszárak, bokák és lábak duzzanata, hirtelen hízás a folyadék visszatartása miatt, étvágytalanság és hányinger, koncentrációs zavar, szabálytalan szívverés.

Azok, akik szívelégtelenségre utaló tüneteket észlelnek, minél hamarabb forduljanak orvoshoz! Más szív- és tüdőbetegségek szintén okozhatnak a szívelégtelenségre utaló tüneteket. Azok esetében, akiknek már ismert a szívelégtelensége, a tünetek súlyosbodása vagy újabb tünetek kialakulása azt jelenti, hogy betegségük romlott, vagy nem reagálnak a kezelésre, ilyenkor sem szabad hanyagolni az orvoshoz fordulást.

Bumbuluţ Krisztina

Nem ellenőrzi már az igazságügyet az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság (EB) hivatalosan is lezárta a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) jelentette be pénteken az uniós testület bukaresti képviselete.
Enyhe tél, sok hóval – erre számítanak a meteorológusok
Egy öt-hat évente jelentkező globális időjárási jelenség újra felerősödéséből arra következtet a nemzetközi meteorológia, hogy enyhe, csapadékos tél lesz az idei, szárazabb hidegekkel a tavasz előtt.
M49-es gyorsforgalmi: 2026 végére elkészülhet a magyar-román összeköttetés
Sajtótájékoztatóval egybekötött terepszemlét tartottak a szatmárnémeti körgyűrűhoz is csatlakozó M49-es gyorsforgalmi út magyarországi szakaszán, Nyírmeggyesen. Lázár János magyarországi miniszter a frissujsag.ro-nak elmondta: készek a magyarországi elnökségi programban szerepeltetni Románia schengeni csatlakozását.