×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
20 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Támogatás a munkavállaláshoz

2019.11.29 - 10:27
Megosztás:
Támogatás a munkavállaláshoz

Vidéken élő, hátrányos helyzetű Szatmár megyei fiatalok pályaválasztását és elhelyezkedését segíti elő az AGES Egyesület tegnap délután Szatmárnémetiben bemutatott projektje.

Az AGES Egyesület szervezésében tegnap a Szatmárnémeti Innovációs Központban zajlott a HEY! — A fiatalok elhelyezkedésének támogatása Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben elnevezésű pályázat bemutató rendezvénye.

A határon átívelő projekt átfogó célkitűzése a térségben a megnövekedett munkavállalási hajlandóság hiányára reagálni, amely főként a vidéki területeket, illetve kisvárosokat érinti, ahol a hátrányos helyzetű csoportok alacsony képzettségi szintje, a képzetlen munkaerő is rontja a foglalkoztatás esélyeit.

Az AGES Egyesület és magyarországi partnerszervezete, az Ötlet a Vidékért által kezdeményezett közhasznú program lehetőséget teremt a Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben élő, hátrányos helyzetű fiatalok fenntartható és minőségi foglalkoztatásának előmozdítására. Ehhez egy nagyszabású, 1000 fiatalt érintő munkaerőpiaci kutatást bonyolítottak le 500–500 fős mintán Szatmár megyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, amelynek eredményei alapján a foglalkoztatás határokon átnyúló hozzáférhetőségére vonatkozó stratégiát dolgoztak ki, különös tekintettel az ifjúságra és más érzékeny csoportokra. A projekt 30 hónapos időtartama alatt legalább 200 fiatal számára kíván pályaorientációs képzésekből, tájékoztatásból és tanácsadásból álló szakmai támogatást nyújtani, valamint elősegíti a munkaadók és a potenciális munkavállalók képzését és foglalkoztatását azáltal, hogy lehetőséget teremt a szakmai gyakorlatokon, állásbörzéken való részvételre és online kapcsolatépítésre.

Az átfogó kutatás kérdőívezés, interjúk és fókuszcsoportok alapján készült a két szomszédos megyében. A csütörtöki rendezvényen a Szatmár megyei adatokat mutatták be. A kutatási eredmények rámutatnak arra, hogy 100 alacsonyan iskolázott személy több mint fele inaktív, és ez nem romániai sajátosság, ugyanígy van máshol is az Európai Unióban. Látható ugyanakkor az is, hogy már az érettségi hatására is felére csökken az inaktivitás Romániában és az EU-ban is. Viszont az inaktivitás terén Románia mind az alacsonyan, mind a közepesen iskolázottak körében rosszabbul áll, mint az EU. Ha megnézzük a diplomásokat, azt látjuk, hogy még az EU-s átlagnál is jobban „megéri” diplomát szerezni Romániában, mert a felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében nálunk alacsonyabb az inaktivitás.

A kutatási eredmények lényeges következtetése, hogy a romániai fiatalok munkaerőpiaci helyzetét nézve nem a munkanélküliségi mutatókat kell figyelembe venni, mert ott jobban áll Románia, mint az Unió, hanem az inaktivitást, azaz a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő személyek, illetve a tartós munkanélküliek számát. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy az inaktivitás apáról fiúra/lányra „öröklődik”. Bár a munkaadók elvárásai csökkentek, és a munkahelyen történő szakképesítést is vállalják, magas fokú a munkaerő-fluktuáció. A vállalkozók diploma helyett elhivatottságot, lojalitást és megfelelő stressztűrő képességet várnának el, mutat rá a tanulmány, felhívva a figyelmet arra is, hogy jórészt az általános és elemi iskolai végzettséggel rendelkezők közül kerülnek ki azok, akik sosem dolgoztak.

A tanulmány eredményei alapján az AGES Egyesület az Ötlet a Vidékért magyarországi egyesülettel és a helyi partnerekkel (cégek és intézmények) közösen egy akciótervet dolgoz ki, melynek keretében olyan tevékenységsorozatot indít el, amelynek célja a vidéken élő, illetve a hátrányos helyzetű fiatalok pályaválasztásának és elhelyezkedésének elősegítése.