×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Támogatás nélkül is megteszik

2021.02.22 - 17:25
Megosztás:
Támogatás nélkül is megteszik
Egyelőre elmarad a tervezett ütemtől a hazai oltási kampány, többnyire az oltóanyagok hiánya miatt / Fotó: MTI
A nyájimmunitás eléréséhez megfelelő mennyiségű oltóanyag kellene, hiszen hiába regisztrálja a családorvos a pácienseit az oltási platformon, ha nem tud oltási időpontot is kérni számukra.

A kormány és az egészségügyi minisztérium a háziorvosok segítségével szeretné meggyőzni a koronavírus elleni oltás fontosságáról a lakosságot, s ennek érdekében anyagi támogatást is biztosítanak az érdekelt orvosoknak. A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) is felhívást intézett a megyében dolgozó családorvosokhoz, miszerint várják őket szerződéskötésre, mely a koronavírus elleni oltás népszerűsítését, az érdekelteknek az oltási platformon való regisztrálását és az utánkövetési szolgáltatásokat foglalja magában. Mindezekért anyagi támogatás is járna a családorvosoknak. A szerződés értelmében a háziorvosok minimum 30 lejt (adóköteles összeg) kapnának minden páciensük után, akit felírnak a COVID-19 ellen beoltandók várólistájára, majd utólag is figyelik a beoltott állapotát. Az összeg 50 lejre nőhet, ha az illető családorvos oltásra alkalmas pácienseinek több mint fele jelentkezik oltásra, és 60 lejre, ha ez az arány a 60 százalékot is meghaladja. A szerződések kapcsán megkerestük dr. Călin Bumbuluţ családorvost, aki a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője is, aki elmondta, hogy ez a szerződési forma az állam egyik akciója, amely által szeretné elérni a koronavírus kapcsán a nyájimmunitást.

„A nyájimmunitás eléréséhez elsősorban megfelelő mennyiségű oltóanyagra van szükség, növelni kellene az oltóanyag-előállítás ütemét, hiszen hiába regisztrálja a családorvos a pácienseit az oltási platformon, ha nem tud oltási időpontot is kérni számukra” — mutatott rá a háziorvos.
„Mi eddig is bevezettük pácienseinket a regiszterbe, akinek tudtunk, időpontot is foglaltunk, és a beoltott személyek állapotát is követtük. Ezen tevékenységért nem kaptunk semmilyen támogatást, és nem is várjuk el, hiszen ez a feladataink közé tartozik. Az én pácienseim közül már 400-an megkapták az oltást, illetve időponttal rendelkeznek oltásra február végéig. A 65 évnél fiatalabb krónikus betegeket amúgy is csak a háziorvosuk tudja regisztrálni, mely feladatot eddig is, ezután is elvégezzük támogatással vagy anélkül” — mondta Bumbuluţ, aki kihangsúlyozta, hogy a bruttó 30 lej egyébként nem egy vonzó összeg azért, hogy meggyőzzék a bizonytalanokat vagy az oltáselleneseket arról, hogy márpedig oltassák be magukat. Hazánkban 10–15 százalék körüli azok aránya, akik nem akarják beoltatni magukat, míg 30 százalék körül van a bizonytalanok aránya, akik egyelőre kivárnak, és figyelik, kire hogyan hat az oltóanyag. A családorvos szerint ennek a csoportnak a meggyőzését reméli a kormány a családorvosoknak ajánlott, támogatásalapú szerződés által. „Mi ezután is folytatjuk a munkánkat, tudjuk, mi a feladatunk. Az oltási regisztrációs platformon olykor éjszaka is lessük a megüresedő helyeket, hogy mihamarabb elő tudjuk jegyezni oltásra a pácienseinket. Sajnos jelentősen csökkent az országba érkező oltóanyag mennyisége, és ilyen körülmények közepette nem biztos, hogy szeptemberre elérhető lesz a kitűzött cél, azaz a nyájimmunitás, melyhez a lakosság kétharmada meg kell hogy kapja az oltást. Amennyiben több vakcinát sikerül legyártani, akkor vélhetően április közepétől a teljes lakosság számára elérhetővé válik az oltás, és akkor mindenki saját maga regisztrálhat majd a platformon, ám hangsúlyozom, ehhez megfelelő mennyiségű oltóanyag szükségeltetik” — mondta a szakember.

Dr. Călin Bumbuluţ meglátása szerint a jelenleg engedélyezett mindhárom oltóanyag hatékony, és az oltást követően jelentősen csökkenthető a súlyos következmények kialakulása. Ám egyelőre egy hét alatt sikerül annyi személyt beoltani, amennyit a tervek alapján egy nap alatt kellene. Optimizmusra adhat okot, hogy Izraelben olyan gyógyszereket tesztelnek, melyek eredményesen alkalmazhatók a koronavírusos megbetegedések esetén, és az utolsó tesztelési szakaszt követően bevethetővé válhatnak. „A koronavírus-járvány leküzdésére az idő mellett széles körű oltásra és megfelelő gyógyszeres készítmény előállítására van szükség. Ugyanakkor minden ország át kellene értékelje egészségügyi politikáját, de a továbbiakban is fontos az egészségügyi előírások betartása, mint ahogy a távolságtartásra is oda kell figyelni a továbbiakban is. Egyelőre nem lehet tudni, hogy hat hónapra vagy egy évre van-e szükség a járvány felszámolásához, ám el kell érni, hogy ugyanolyan betegséggé váljon, mint az influenza. Azt követően majd a családorvosok is be fogják tudni oltani a pácienseket a koronavírus elleni oltóanyaggal, melyek nem igényelnek speciális tárolási körülményeket” — összegzett dr. Călin Bumbuluţ.

hirek/2021/februar/22/oltas-csaladorvos-calin-bumbulut.jpg
Dr. Călin Bumbuluţ / Fotó: www.facebook.com/uemoeu

Sógor Beáta

Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.
Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében
Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.