×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Tesztelni kellene a lakosságot

2020.07.28 - 15:00
Megosztás:
Tesztelni kellene a lakosságot
A COVID-19-tesztekkel egyszerre minden érintett lakost le kellene tesztelni fertőző májgyulladásra is — kéri a Romániai Hepatitiszben Szenvedő Páciensek Egyesülete ma, a világnap apropóján.

A Romániai Hepatitiszben Szenvedő Páciensek Egyesülete (APAH-RO) ma, a hepatitisz elleni világnapon egy nagyon súlyos problémára hívja fel a figyelmet: a koronavírus-járvány miatt jócskán csökkent az elmúlt hónapokban a hepatitiszre letesztelt lakosok száma, ugyanakkor jóval kevesebben jelentkeztek kezelésre, mint az előző években. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár hepatitisz C elleni programjában közel 17 500 páciensnek biztosíthatnak kezelést, február–június között azonban csak 3558 páciens szerepelt a listáikon mint gyógykezelés alatt álló személy.

A Boston Consulting Group által nemrég publikált tanulmány szerint a világ legtöbb országa messze áll még attól, hogy felszámolja a hepatitisz C-t, vagy legalábbis megközelítse az Egészségügyi Világszervezet által kitűzött célokat. Most 29 országot vizsgáltak, amelyek közül, ha minden a tervek szerint alakul, tíz éri el a WHO által kitűzött csökkenést, Románia azonban nem szerepel az első tízben — teszi hozzá az APAH-RO. „A májbetegségben szenvedő betegek legnagyobb problémája jelenleg a kezeléshez való hozzáférés. A helyzet kritikus lesz. Egyre több és több

panaszt hallunk olyan betegektől, különösen a krónikus betegektől, akik nem tudják, hogyan kell információ hiányában cselekedni, mivel a hatóságok részéről nem érkezik folyamatos, pontos tájékoztatás. Arra biztatjuk a betegeket, hogy keressék fel orvosukat — gasztroenterológusukat vagy infektológusukat —, és keressék meg a kezeléshez való hozzáférés legjobb és legbiztonságosabb módját” — hangsúlyozta Marinela Debu, az APAH-RO elnöke a hepatitisz elleni világnap alkalmából.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2016-ban a következő célokat tűzte ki a hepatitisz elleni harcban 2030-ig: az előfordulás csökkenése 90 százalékkal, a hepatitisz C-ben szenvedők 80 százalékának kezelése, a májbetegségek miatti halálesetek 65 százalékkal való csökkentése. Románia azon országok közé tartozik, amelyek elkötelezték magukat e célok elérése mellett. Sajnos a Boston Consulting Group által végzett tanulmány szerint 29-ből csak tíz ország érheti el ezt a célt: Ausztrália, Kanada, Franciaország, Németország, Izland, Olaszország, Spanyolország, Svédország,

Svájc és az Egyesült Királyság — Románia nem. A tanulmányba bevont országokban a hepatitisz C-ben szenvedő emberek kevesebb mint 40 százalékát tesztelték. A kezelési arány nem elegendő a WHO céljainak eléréséhez, 2030-ra csak 55 százalékuk kezelése valósulhat meg a jelenlegi ütemben a kitűzött 80 százalék helyett. A célok elérése érdekében a diagnosztizált eseteknek 7 százalékkal kell növekedniük évente a 2015-ös kezdeti értékhez képest, miközben az évente kezelt személyek számának évi 25 százalékkal kell növekednie.

Az APAH-RO felhívja a figyelmet arra, hogy bár 2019 óta létezik stratégiai terv Romániában a hepatitisz C felszámolására, mégsem készült még el a páciensek országos regisztere. A szervezet szerint ahhoz, hogy a pácienseket korán lehessen diagnosztizálni, országos szűrőprogramra lenne szükség. Fontos lenne, hogy a lakosok jó kapcsolatot ápoljanak a családorvosukkal, hiszen ő az, aki a legjobban fel tudja mérni, mikor van szüksége a páciensének szakorvosi vizsgálatra.

Most, ebben a járványos időszakban, amikor tízezreket tesztelnek le a COVID-19 miatt, egyúttal hepatitiszre is le kellene tesztelni mindegyiküket — emeli ki az egyesület.

A krónikus fertőző betegek biztonsága ugyanakkor nagyban függ attól, mennyire elérhető a szakember és a kezelés — vizsgálatok, tesztek, gyógyszerek. Az egyesület ezért azt is kéri, hogy növeljék azoknak az orvosi központoknak a számát, ahol a betegek megkaphatják a kezelést. Az is jó lenne, ha nem csak a fertőző betegségekre szakosodott és a gasztroenterológus szakember írhatna fel kezelést számukra, hanem bővülne a sor például a belgyógyászokkal — teszik még hozzá.

Nem olyan rég ismert

A hepatitisz C kórokozója mindössze 1989 óta ismert, a fertőzöttek felénél nem is tudható, hogyan és mikor fertőződtek meg. Élhetnek közöttünk olyan vírushordozók, akik teljesen panaszmentesek, és emiatt nem is tudják, hogy fertőzöttek. Idővel azonban ők is beteggé válhatnak, illetve megfertőzhetnek másokat. A hatékony terápiához ezért első lépésként elengedhetetlen a hepatitisz C-fertőzés felismerése.

A közhiedelemmel ellentétben nem a közös tű, hanem a közös fecskendő használata — az abban megmaradt fertőzött vér — jelent komoly kockázatot ebben a csoportban. A kábítószer-élvezők 50–90 százalékánál mutatható ki hepatitisz C-fertőzöttség. A nemi úton történő fertőződés viszonylag ritka, de nem kizárható. A kórokozó az apró, akár szemmel nem is látható nyálkahártya-sérüléseken keresztül bekerülhet a véráramba. Fokozottan veszélyeztetettek, akik gyakran váltogatják szexuális partnereiket. Veszélyforrást jelentenek a közös használatú, nem kellően tisztán tartott, és apró sérülést könnyen okozó eszközök — akupunktúrás és tetováló eszközök, manikűrkészlet, borotva, fogkefe.

A heveny hepatitisz C az esetek döntő többségében spontán gyógyul, de sajnos ez az összes esetnek csak mintegy tizede. A krónikus gyulladás esetén nem lehet eléggé hangsúlyozni: a legfontosabb, hogy minél hamarabb kiderüljön, ha valaki fertőzött. Ekkor még idejében el lehet kezdeni a kezelést, amellyel a mai, korszerű terápiás lehetőségeknek köszönhetően akár tartós vírusmentességet lehet elérni. A korábbi kezelési módok 25–70 százalékos hatékonyságához képest ma már az esetek 90 százalékában hatékonynak bizonyul az eljárás, és a maradék esetek nagy részében is csökkenti a vírus szaporodását.

Bumbuluţ Krisztina

Egészségügyi minisztérium: az elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 15,32 százalék
Az egy nap alatt elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 15,32 százalék — közölte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Egészségügyi minisztérium: az elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 21,24%
Az egy nap alatt elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 21,24% - közölte pénteken az egészségügyi minisztérium.
Egészségügyi minisztérium: az elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 29,32%
Az egy nap alatt elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 29,32% - közölte vasárnap az egészségügyi minisztérium.