×
2024. 04 25.

Tizennégy gól két meccsen, kiestek a 2018-as vb-döntősök

2021.06.29 - 16:10
Egy délután alatt búcsúzott az Európa-bajnokságtól a 2018-as labdarúgó-világbajnokság két döntőse, Horvátország és Franciaország.

Előbbi búcsúja viszont nem jelent akkora meglepetést, mint a franciáké, hiszen a horvátokat a spanyolok győzték le, viszont Didier Deschamps szövetségi kapitány legénységét Svájc verte meg a bukaresti nyolcaddöntőben.
A két találkozó egyébként nagyon hasonlított egymásra, és egyik csapat továbbjutása sem volt sima ügy.
Előbb a horvátok és a spanyolok léptek pályára a koppenhágai Parken Stadion gyepén, és bár az ibériaiak kezdtek lendületesebben, mégis ők jegyezték az idei torna eddigi legnagyobb hibáját: Pedri 40 méterről küldte haza, kapusának a labdát, ám Unai Simón nem tudta átvenni a lasztit, amely így a kapuban kötött ki (1–0).
Az idei Eb-n ez már a kilencedik öngól volt – ez pontosan annyi, mint amennyi öngólt eddig összesen feljegyezhettünk az Eb-k történetében, az 1960 és 2016 között megrendezett 15 tornán.
A félidő végén viszont sikerült egyenlíteni (1–1), majd fordulás után fél óra alatt kétszer is betaláltak a spanyolok (1–3). Viszont lefújás előtt jött a slusszpoén: Mislav Orsic szépített, majd a ráadás percekben Mario Pasalic egyenlített (3–3).
Jöhetett tehát a kétszer 15 perces hosszabbítás, amit a horvátok ugyan nagy elánnal kezdtek, azonban az első felvonás végén a spanyolok ismét rúgtak két gólt, amire már nem jött válasz (3–5), így a vb-ezüstérmes horvátoknak itt ért véget az idei Eb.

Svájcnak most összejött

Sokan számítottak rá ezután, hogy pénteken, Szentpéterváron spanyol-francia párharcot rendeznek majd a negyeddöntők nyitányán, hiszen a világbajnok együttesnek azt a Svájcot kellett volna legyűrnie a bukaresti nyolcaddöntőben, amely a korábbi négy Eb-szereplése során csak egyszer, 2016-ban játszott a legjobb tizenhat között. Akkor a lengyelektől kaptak ki 11-es rúgások után.

franciak
Az „orosz rulett” az idei tornán is összejött Vladimir Petkovic szövetségi kapitány legénységének, viszont addig óriásit harcolt a csapata. A korai svájci vezető találat után a fordulásig kellett várni, hogy felpezsdüljön az élet a bukaresti arénában: előbb Hugo Lloris védett 11-est – a 35 éves kapus 2012 után védett ismét büntetőt a válogatottban –, majd három perc alatt Karim Benzema fordította meg az eredményt (2–1). A 75. percben Paul Pogba óriási góllal kettőt tett a két csapat közé (3–1), viszont a korábbi, koppenhágai meccshez hasonlóan itt is jöttek a hajrá percei: Seferovic ismét betalált, a rendes játékidő utolsó percében pedig Mario Gavranovic egyenlített (3–3).
A kétszer tizenöt perces ráadás viszont nem hozott újabb gólt, így – akárcsak öt évvel ezelőtt – Svájc csapata ismét 11-es párbajig vitte a nyolcaddöntős meccset. Ezúttal viszont Svájc volt a jobb: miután az első négy sorozatban mindenki eredményes volt, ellenben az ötödik körben a franciáktól Kylian Mbappé lövését Yann Sommer kivédte, így a svájciak történetük során első alkalommal jutottak tovább tizenegyesekkel (4–5) nagy tornán.
Így hát pénteken Svájc – Spanyolország negyedöntőt rendeznek majd Szentpéterváron. Petkovic csapatának ez lesz negyedik ország az idei Eb-n, ahol pályára lépnek: a „világjárók” kettőt játszottak, Bakuba, egyet Rómába, egyet Bukarestbe, holnap után pedig Oroszországba kell repüljenek.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, NYOLCADDÖNTŐ
Horvátország – Spanyolország 3–5 (1–1, 3–3, 3–5) – hosszabbítás után
G.: Pedri 20. (öngól), Mislav Orsic 85., Mario Pasalic 90+2., illetve Pablo Sarabia 38., César Azpilicueta 57., Ferran Torres 77., Álvaro Morata 100., Mikel Oyarzabal 103.

Franciaország – Svájc 3–3 (0–1, 3–3, 3–3) – 11-esekkel 4–5
Gólszerző: Karim Benzema (57., 59.), Paul Pogba (75.), ill. Haris Seferovic (15., 81.), Mario Gavranovic (90.)

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
1968 után ismét olasz siker az Európa-bajnokságon
Olaszország nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot: Roberto Mancini szövetségi kapitány együttese a torna vasárnapi döntőjében 1–1 után tizenegyespárbajban győzte le Anglia csapatát a londoni Wembley Stadionban. Angliának még mindig nincs Eb-győzelme.
Olasz-angol döntővel zárul vasárnap az Eb a Wembleyben
Olaszország nyitotta június 11-én, és Olaszország zárja július 11-én a Eb-t. Egy hónappal ezelőtt 3–0-ra verte a törököket Rómába, most az angolok ellen játsszák a döntőt Londonban.