×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Tüdőrák — a megbújó ellenség

2021.02.08 - 15:01
Megosztás:
Tüdőrák — a megbújó ellenség
A tüdőrákos betegek gyógyulási és életesélyei leginkább attól függnek, hogy a tüdődaganatot melyik stádiumban fedezték fel / Fotó: MTI/Vajda János
Veszélyes és agresszív betegségként tartják számon a tüdőrákot, amely Romániában a férfiak között vezető rosszindulatú daganatos betegség. Hamarabb felismerve a kórt a betegek több mint felének esélye lenne a túlélésre.

A járvány idején egyre több tüdőrákos megbetegedés marad diagnosztizálatlanul — hívja fel a figyelmet a súlyos problémára a Romániai Rákbetegek Egyesületeinek Föderációja (FABC), a Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF), a Renaşterea Alapítvány és az MSD Románia.
Romániában a tüdőrák az első helyen áll a férfiak körében, mind az újonnan diagnosztizált rosszindulatú daganatos megbetegedések, mind a halálozások számát tekintve, de egyre gyakoribb megbetegedés a nők körében is. Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának becslései szerint a tüdőrák idehaza a rosszindulatú daganatos megbetegedések leggyakoribb oka, amely többnyire a 45–65 éves korosztályt érinti, és az összes rákos elhalálozás mintegy negyedét, 24,2 százalékát teszi ki.

Éppen ezért a FABC, a SNMF, a Renaşterea Alapítvány és az MSD Románia most közös erővel figyelmezteti a hatóságokat és a lakosságot. Az érintett szervezetek kiemelik: a tartós köhögés nemcsak a COVID-19 betegség egyik szövődménye, hanem a tüdőrák jele is lehet. Az egészségügyi szakemberek attól tartanak, hogy a tartósan köhögő lakosok azt feltételezhetik, hogy ez összefügg esetleg egy korábbi COVID-19 megbetegedéssel, és nem vizsgáltatják ki magukat, eközben pedig megtörténhet, hogy tüdőrákról van szó. 

„A tüdőrák gyakori daganatos betegség, amelyet sokszor túl későn, előrehaladott stádiumban fedeznek fel, amikor már nem vagy csak nagyon nehezen gyógyítható. Különösen a több évtizede dohányzók veszélyeztetettek, hiszen a tüdőrákos betegek közel nyolcvan százaléka erős dohányos, ezért nekik mindenképpen fontos lenne a rendszeres tüdőrákszűrés, de azoknak sem árthat a szűrés, akik nem füstölögnek. A betegség korai felfedezése ugyanis szó szerint életbevágó: a túlélési esély ugyanis rohamosan csökken a betegség előrehaladásával” — emelte ki Cezar Irimia, a FABC elnöke.

Romániában a tüdőrákot az esetek 80 százalékában későn diagnosztizálják, amikor már sajnos nagyon alacsony a túlélési esély. Olyan rákról beszélünk, amelyet nehéz korán felismerni a kezdeti banális tünetek miatt. Az embereknek meg kell érteniük, hogy mennyire fontos minden évben megelőző konzultációra eljutni, nem csak akkor, ha rosszul érzik magukat, és köhögés, rekedtség, zihálás, nyálban lévő vérrögök, étvágytalanság, fogyás áll elő — ezek ugyanis a tüdődaganat jelei lehetnek.

„A tüdőrák gyakran néma ellenség. A diagnózistól való félelem, aggodalom a kezelés költségei miatt, a műtéttől való félelem, a stigmatizálástól való félelem, hogy a tüdőrák egyenlő a halálos ítélettel, sajnos visszatartja a lakosokat attól, hogy időben orvoshoz forduljanak. A COVID-19-világjárvány, az új fertőzés tünetei, amelyek hasonlóak a tüdőrákéihoz, szintén egy újabb okot szolgáltattak arra, hogy a lakosok elodázzák az orvoshoz fordulást” — mondja dr. Dina Mergeani, a SNMF elnöke.

Amellett, hogy elodázzák az orvoshoz fordulást, és így későn diagnosztizálják a betegséget, a járvány a kórházi szolgáltatásokhoz való hozzáférést is korlátozta. A kórházi ellátások száma a járvány ideje alatt jelentősen visszaesett. Míg 2019-ben negyedévente átlagosan 16,7 ezer kiutalást jegyeztek az onkológiai osztályokon, addig 2020 első és második negyedévében 49, illetve 38 százalékkal esett vissza a számuk. 

„Sajnos, amint az már a múlt évben gyűjtött adatokból, felmérésekből kiderült, a járványnak jelentős negatív hatásai voltak a rákos betegek kezelésére, diagnosztizálásukra. Ezért arra kérjük 2021-ben a hatóságokat, hogy tegyék prioritássá a korai diagnózist, a kezelést, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést” — tette hozzá Cezar Irimia.

Életmód és szűrés

Száz Szatmár megyei lakosból hárman rosszindulatú daganatos megbetegedéssel küzdenek — ez rosszabb arány, mint a romániai átlag, derült ki az elmúlt heti rákellenes világnap kapcsán is. Megyénkben is a tüdőrák a vezető rosszindulatú daganatos megbetegedés a férfiak körében. A rákos megbetegedések egy része viszont megelőzhető, időben felismerhető, s ennek érdekében mi magunk is több módon tehetünk.

Az onkológusok szerint egészségi állapotunk 43 százalékban függ az életmódunktól, 27 százalékban az örökölt genetikai adottságoktól, 19 százalékban a környezettől, amelyben élünk, 11 százalékban pedig az egészségügyi rendszertől.

Az egyik legkárosabb tevékenység, amivel romboljuk az egészségünket, és teret engedünk a daganatos megbetegedéseknek, a dohányzás. Ez utóbbi nem kevesebb mint 40 százalékában függ össze a kialakult betegségekkel. A rendszeres alkoholfogyasztás szintén magas rizikófaktor, de azon személyek esetében is nő a daganatos megbetegedés kialakulásának esélye, akik sok sült vörös húst fogyasztanak.

Egy másik nem elhanyagolható rizikófaktor a mozgásszegény életmód és az elhízás — éppen ezért mozogjunk naponta legalább félórát! A gyerekeket rá kell szoktatni a mozgásra. A rendszeres sport nem csak az állóképességen javít, de segít megőrizni a gyerekek életkornak megfelelő testsúlyát, és egyúttal nagyon sok rossz szokás kialakulását is megelőzheti. Mindezek mellett pedig nagy hangsúlyt kell fektetni az egészséges táplálkozásra is.

A becslések szerint a rákos megbetegedések negyven százaléka megelőzhető. A kockázat csökkentése néhány egyszerű lépésből áll: változatos és egészséges étrend, a megfelelő testsúly megőrzése, rendszeres fizikai tevékenység (mozgás), az alkoholfogyasztás korlátozása, a dohányzásról való leszokás és a passzív dohányzás kiküszöbölése, a túlzott napozás mellőzése, illetve a védelem minden fertőzés ellen, amely rákot okozhat.
A magas halálozási rátának a legfőbb oka, hogy általában nagyon előrehaladott állapotban veszik észre a betegséget, akkor, amikor már szinte semmit sem lehet tenni kezelési szempontból. Az egészségünk védelme érdekében ne hanyagoljuk a rendszeres szűrővizsgálatokat!

A legtöbb — életmódunkból, környezetünkből adódó — daganatos megbetegedés tehát egészséges életmóddal megelőzhető, rendszeres szűrővizsgálatokkal, időben felfedezve pedig gyakran százszázalékosan kezelhető és gyógyítható.

Bumbuluț Krisztina

Ingyenes méhnyakrák-szűrés lesz Tasnádon!
Szeptember 28-án és 29-én a kolozsvári Prof. Dr. Ioan Chiricută Onkológiai Intézet révén ingyenes méhnyakrák-szűrést végeznek Tasnádon!
Harminc óvodás betegedett meg vírusos gyomorgyulladásban Aranyosmeggyesen
Harminc gyermek betegedett meg vírusos enterkolitiszban Aranyosmeggyes község óvodáiban, amelyekben ideiglenesen fel is függesztették a tevékenységet.
Az egészségügyi színvonal emeléséért
Rákszűrés a nagykárolyi kórházban — a kihívást az jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatások nem a megelőzésre összpontosítanak, a lakosság nincs tisztában az egészségügyi állapotával.