×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Életmód

Tüsszög, köhög? — nyugi, „csak” allergia

2020.04.07 - 15:30
Megosztás:
Tüsszög, köhög? — nyugi, „csak” allergia
Kezdődik az allergiaszezon, egyre gyakrabban tüsszentik el magukat a fapollen miatt az arra érzékenyek. A náthás orrfolyás nem jellemző tünete a koronavírus-fertőzésnek, nem kell rá gyanakodni.

Ha folyamatosan tüsszög, viszket és csorog az orra, köhög is, és esetleg könnyezik, kipirosodok a szeme, akkor nagy valószínűséggel pollenallergiás. Még csak ezután kezd igazán beindulni a szezon, éppen ezért a pollenallergiás szatmáriaknak nem árt beszerezniük a kezelőorvosuk által ajánlott készítményeket, esetleg a patikákban vény nélkül is kapható antihisztaminokat, hiszen az allergiás tünetegyüttes csökkentése érdekében érdemes két héttel az allergiát okozó növény virágzása előtt elkezdeni a szükséges gyógyszerek szedését. A jelenlegi járványos időszakban ráadásul sokkal nehezebben elérhetők az orvosok, nem lehet csak úgy elmenni a bőrgyógyászatra vagy az allergológiai rendelésre, így nem árt felkészültnek lenni.

Jelenleg elsősorban a fák — például a mogyoró, nyír, éger, kőris, tölgy, szil — levegőbe jutó pollenjei, később az olajfa, nyárfa virágpora a legfőbb allergén. Nyáron többnyire a pázsitfüvek, illetve egyes gabonafélék, különböző gombaspórák okoznak sokaknak allergiát, augusztusban és szeptemberben pedig elsősorban a gyomok, az ürömfélék, az útifű, a csalán, kiváltképpen pedig a parlagfű a bűnös.

A pollen típusától függetlenül az allergiás reakció majdnem mindig ugyanolyan: a pollen egy immunológiai láncreakciót indít el. A szervezet természetes védekezőrendszere működésbe lép, és veszélyes anyagként ismeri fel a tulajdonképpen ártalmatlan virágport. Ez a hibás programozás nem marad következmények nélkül, mert a virágporral való következő találkozáskor a szervezet tévesen kórokozóként ismeri fel a pollent, és harcol ellene. Miközben az allergén az antitestekhez kötődik, bizonyos sejtek hisztamint szabadítanak fel. Ezek a hírvivő anyagok átjárhatóvá teszik az érfalakat a folyadékok, a fehérjék és egyes sejtek számára, ezzel duzzanatokat, kivörösödést, viszketést és tüsszögési rohamokat kiváltva. Többnyire az orr-garatüreg és a szemek érintettek. Emellett légszomj, gyomor- és bélrendszeri panaszok, migrén, fáradtság, alvászavar és depresszió is jelentkezhet. Aki az említett tünetektől szenved, minden esetben orvosi kezelést igényel. A tüneti kezelés eszközei a gyógyszerek (antihisztamin, kortizontartalmú orrspray).

A szénanátha ellentétben azzal, ahogy sokan gondolják, nem ártalmatlan, hanem krónikus betegség, amit komolyan kell venni. A vírusok vagy baktériumok okozta egyszerű náthával ellentétben az allergiás nátha nem múlik el egyszerűen. Kezelés nélkül elhúzódhat, és idővel allergiás asztma lehet a szövődménye. A szénanátha és az asztma gyakran egy életen át megmaradnak.

Pár jó tanács

Amikor elkezdődik a tavaszi virágzás, az allergiások lehetőleg ne tartózkodjanak túl sokat a szabad levegőn! Zápor után a leghasznosabb a szabad levegőn lenni, mert ilyenkor az eső megtisztítja a levegőt a pollenektől. Csak akkor szellőztessenek, amikor kevesebb a pollen mennyisége a levegőben: városokban reggel 6 és 8 között, vidéken este 7 és éjfél között. Amennyiben lehetséges, próbálják meg pollenmentesen tartani hálószobájukat! Az ablakokra szerelhető pollenszűrő háló a levegőben lévő szemcsék legalább 85 százalékát megszűri. Hagyják az egész nap viselt ruháikat a hálószobán kívül, és lefekvés előtt mossanak hajat! Ne tartsanak virágzó növényeket a hálószobában! Ha van kertjük, ne önök vágják a füvet, de ne hagyják elburjánzani a növényzetet! Száműzzenek minden növényt a lakásukból a kertbe, melyek még elviselhetetlenebbé teszik szénanáthájukat.

 

Bumbuluţ Krisztina

Ne hanyagoljuk el a parlagfűirtást!
A parlagfű-allergia tünetei általában nyár végén, kora ősszel jelentkeznek, amikor a parlagfű pollenje kezd elterjedni a levegőben. Időben pusztítsuk el a gyomnövényt, ugyanis irritálhatja a felső légutakat, ami az arra érzékenyeknél köhögéshez, ziháláshoz vezethet.
Parlagfű: ne hanyagoljuk az irtást!
A parlagfű irtása fontos és hasznos — legfőképp az allergiások, de nem mellékesen a pénztárca számára is, ugyanis aki az irtást nem végzi el, az borsos pénzbírságra számíthat.
Egyre több az allergiás megbetegedés
A hazai lakosság negyede szenved az allergia valamilyen formájától. Allergiás nátha, allergiás asztma, atópiás dermatitisz, ételallergia — nemcsak az európai országok polgárai körében, hanem idehaza is egyre gyakoribbak az allergológusok szerint.