×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
15 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Publicisztika

Valami ellen, nem valamiért

2020.09.07 - 18:19
Megosztás:
Valami ellen, nem valamiért
Róbert hat éve él Budapesten. Ő is — mint nagyon sokan — azért ment át, mert minden irányból azt hallotta, hogy ott színvonalas egyetemen tanulhat, s amíg azt elvégzi, lesz ideje eldönteni, hogy visszajön-e vagy ott marad.

Már dolgozik, s azt mondja, jól keres, és még nem döntötte el, hogy visszajön vagy marad, vannak érvei mindkét változat mellett. Néhány napra hazajött egy családi eseményre. Volt szerencsénk hosszabban beszélgetni, betekinteni egy kicsit az énjébe és levonni apró következtetéseket.
— Amíg itthon voltam — emlékszik vissza —, ott kellett legyen a tudatomban, hogy Romániában élek, s ettől még lehetek magyar, de bizonyos korlátok között. A magyarok körében is már mielőtt elmentem, kezdett kialakulni a pártosodás, bár ez inkább a sértődöttek megnyilvánulása volt. Azok, akik nem juthattak pozíciókhoz vagy kiestek bizonyos pozíciókból, más utakon próbálkoztak. Azt hiszem, így van ez ma is, túl nagy jelentőségük nincs ezeknek a törekvéseknek. Odaát más a helyzet. A balliberálisok és a nemzeti keresztények állnak szemben egymással. Nem is lenne ezzel semmi baj, ha a demokrácia szabályainak megfelelően tennék. Ezt viszont a legnagyobb jó szándékkal sem tehetik. Nem tehetik, mert sem a balliberálisok, sem a nemzeti keresztények nem azok, aminek vallják magukat. A balliberálisoknak nem az a céljuk, hogy a baloldali és a kor elvárásainak megfelelő értékek mellett álljanak ki, hanem olyan Nyugatról beáramló, de ott sem bevált szokásokat és módszereket próbálnak magukévá tenni, amik nem illeszthetők hozzájuk, nem felelnek meg a méreteiknek. Hasonló a helyzet a jobboldalon is. Keresztényeknek vallják magukat azok, akik nem ismerik a keresztény értékeket, így nem tudják, miben kell hinni, az pedig, aki nem hisz a keresztény tanításokban, és nem azok szerint él, nem nevezhető kereszténynek.
Róbert látásmódja kezd kialakulni. Sokat segít ebben, hogy össze tudja hasonlítani az itt megélt dolgokat az ott tapasztaltakkal. Az ő véleményét nem az befolyásolja, hogy melyik médiaorgánumból mit zúdítanak rá, hanem az, amit személyesen megtapasztal a mindennapokban. Megjegyezte, hogy a médiában gyakran megjelennek olyan történetek, amikkel az utcán, a közösségekben nem találkozik. Nagy erővel irányítják és befolyásolják az embereket, konkrétan azokat, akiket befolyásolni lehet. Az viszont tény, hogy ha nem áll be tolni valamelyik oldal szekerét, akkor dolgozhat bármennyit, nem léphet előbbre. Ha beáll valamelyik oldalra, akkor teljesítheti a parancsokat addig, amíg igényt tartanak rá. 
— Bevallom, nem tudom eldönteni, hol lenne jobb, hol lesz előbb-utóbb lehetőség szakemberként, a politikától távol maradva, egyszerű szavazópolgárként élni. Én azt szeretném, ha a politikával a politikusok foglalkoznának, s a politika a megvalósításai által lenne jelen az életünkben, nem pedig a mindennapi elvárásaival. Én mint választó nem szeretnék egyik oldalra se állni, viszont arra szavaznék, akinek a munkássága a számomra megfelelő eredményeket hozza.
Róbert időben felismerte, hogy nem kultúraharc zajlik manapság, hanem egymástól eltérő kultúrák álarcai mögé bújt, az arcukat és személyiségüket elrejtő egyének hatalmi harca. Kultúrharc nem létezik, mert a kultúremberek tisztelik egymás kultúráját. Ha a másik fél alkotásai között találnak olyat, ami jelentéktelennek tűnik számukra, azon túlnéznek, és szó nélkül hagyják. Csak azok állnak egymással szemben, és igyekeznek leszorítani a kultúra palettájáról a másikat, akik nem rendelkeznek értékekkel, nem vállalják a megmérettetést. Akik értékeket képesek létrehozni, azok az általuk teremtett értékeknek megfelelően próbálnak élni, és arra törekednek, hogy példás életükkel másokat is ebbe az irányba vonzzanak. Nem hatalommal, hanem példaadással. A magyar történelemben nagyon sok olyan balliberális személyiség volt és van, akik lehetnek példaképek, érdemes követni őket, csak meg kell ismerni a munkásságukat. 
— Valami ellen, nem valamiért indulnak, és folytatódnak megmozdulások elég gyakran és elég sok helyen. Nemcsak közösségi szinten, hanem családi és baráti körökben is. Túl sok a szembefordulás akár két ember között is, és ez már nem hatalmi harc, nem kultúrharc, hanem a kultúra hiánya. Ez a hiány már annyira nagy, hogy a pótlása gondot jelent.

Elek György

 

Tudás- és érzelemmentesen
Az egyik hírportálon olvastam a napokban, hogy a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen megszűnik az esztétika kar, amit azzal indokolnak, hogy nincs rá igény, az ott szerzett diplomával nem lehet jól fizető álláshoz jutni.
A jónak tűnő középút áldozatai
Mindig tiszteltem azokat, akiknek volt mindenről saját véleményük, és abból nem engedtek, bármi történt.
Az otthon az, ahol élünk
Imre több mint húsz éve költözött be faluról városra. Ez idő alatt nagyon megváltozott olyan szempontból, hogy kissé idegenné vált számára a kerti munka, sőt, az udvarseprés és az ezekhez hasonlók is.