×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Van, ahol online iskola lesz

2021.11.06 - 10:58
Megosztás:
Van, ahol online iskola lesz
A legtöbb Szatmár megyei iskolában, óvodában jelenléti oktatással folytatódik a tanév hétfőn, Fotó: rohealthreview.ro
Hétfőn folytatódik a tanév, Szatmár megyében az iskolák, óvodák 77,94 százalékában jelenléti oktatás lesz, ezekben a munkaközösség oltottsági aránya elérte legalább a 60 százalékot.

Az ügyvivő oktatási és az ügyvivő egészségügyi miniszter közös, pénteki határozata értelmében a jelenléti oktatásra vonatkozó döntést minden iskolában az igazgatótanács hozza meg, majd tájékoztatja erről a megyei tanfelügyelőséget. Az igazgatótanács abban az esetben rendelheti el a jelenléti oktatásra való áttérést, ha az iskola teljes személyzetének legalább 60 százaléka be van oltva. A döntést mindig a pénteki adatok figyelembevételével kell meghozni a következő hétre vonatkozóan, a tanfelügyelőség honlapján közzétett és hetente frissített információk alapján, írja az Agerpres. November 8-án tehát jelenléti oktatással folytatódik a tanítás minden olyan iskolában, ahol a személyzet átoltottsága eléri a 60%-ot. Ahol ennél alacsonyabb a személyzet átoltottsága, ott online folytatódik az oktatás hétfőtől. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter sajtótájékoztató keretében mondta el, hogy a líceumok munkaközössége körében a legnagyobb arányú a beoltottság, ezeket az óvodák munkatársai követik, a legrosszabbul pedig az általános iskolák állnak. Szatmár megyében is aktualizálták tegnap délig a beoltottsági arányaikat az oktatási intézmények, s ennek értelmében Szatmár megyében a 127 állami oktatási intézmény közül 27-ben nem érte el az alkalmazottak beoltottsága a 60 százalékot, így ezekben jövő héten online oktatás zajlik majd. Online tanulnak majd jövő héten többek között a megyeközpontbeli Draga Mea, a Voinicelul, a 14 Mai, 11-es számú, a 13-as számú, a nagykárolyi 1-es számú, az erdődi napközi programú óvoda, a szatmárudvari Lótusz Virág heti programú óvoda kisgyermekei, az Avasfelsőfalui Elméleti Líceum, az Erdődi Műszaki Líceum, az alsószpori Petru Cupcea Műszaki Líceum, az egri Csűry Bálint, a batarcsi, a kálmándi Dr. Joseph Szolomayer, a csaholyi, az avasújfalui, a nagykolcsi, a csomaközi, a kisgércei, a szatmárpálfalvai, a piskolti, a sződemeteri, a szokondi, a dobrai Györfi Endre, a nagytarnai, a vámfalui és az óvári általános iskola diákjai.
Az adatokból kiderül, hogy a megyénkben működő oktatási magánintézmények mindegyikében meghaladta az oltottsági arány a 60 százalékot, a Dariu Pop Szatmár Megyei Pedagógusok Háza közösségének körében pedig 100 százalékos. Kiderül az is, hogy vannak olyan oktatási intézmények, ahol éppen csak eléri a 60 százalékot a beoltottsági arány, de ez már azt jelenti, hogy a diákok jelenléti oktatásban tanulhatnak.
A legmagasabb oltottsági rátával megyénkben a Tasnádi Napközi Programú Óvoda (96,43%), a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum (90%), az apai Vasile Lucaciu Általános Iskola (89%), az Elisa Zamfirescu Műszaki Líceum (88,52%), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium (88,04%), Ion I. C. Brătianu Műszaki Líceum (87%) és a Mihai Eminescu Főgimnázium (86,76%) munkaközössége rendelkezik, ezek esetében nem is volt kérdés, hogy milyen módon kezdődik az oktatás november 8-án. Összességében az Avas térségében nagyobb azon oktatási intézmények aránya, melyekben nem érte el az alkalmazottak körében az oltottsági arány a 60 százalékot, de a tanfelügyelőség bízik abban, hogy a tanügyi alkalmazottak folyamatosan kérik majd az oltást, és jövő héten már tovább csökken azon intézmények száma, ahol online oktatás zajlik. Az alacsony beoltottságú intézmények között olyanok is vannak — pl. Dobrán —, ahol több pedagógus is átesett a betegségen a közelmúltban, így ők nem kérhetik a vakcinát, de aki teheti, az igyekszik beoltatni magát, hogy a gyerekekkel együtt visszatérhessen az iskolába, a jelenléti oktatáshoz. Természetesen minden egyes oktatási intézményben a továbbiakban is be kell tartani az egészségügyi előírásokat, kötelező a maszk viselése, a távolságtartás és a szellőztetés.

A Szatmár megyei tanintézetek oltottsági arányát tegnap délután aktualizálták, s a listát a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapján, a satmar.ro oldalon, a Covid-19 információk fülnél lehet áttanulmányozni. Nagy felháborodást keltett, hogy az oktatási intézmények alkalmazotti közösségének átoltottságától tették függővé, melyik iskola, óvoda kezdhet hétfőn fizikai jelenléttel, az érintettek egy része úgy véli, kötelezővé tették számukra az oltakozást, de olyanok is voltak, akik ennek hírére most döntöttek az immunizálás mellett. A tanügyi szakszervezet is hevesen bírálja a meghozott döntést, inkább azt látná járható útnak, ha mind az alkalmazottakat, mind a diákokat legalább kéthetente, ingyenesen, tömegesen tesztelnék, nem csak azokat, akiknek tüneteik vannak.

Sógor Beáta

40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
„Mesterséges intelligencia, csináld meg a házim!”
Az AI, az interneten elérhető mesterséges intelligencia elterjedésével újabb kihívás elé került az oktatás. Mekkora probléma az, ha nem a gyerek csinálja meg a házi feladatot, hanem egy algoritmus? – dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót kérdeztük a jelenséggel kapcsolatban.
Adrian Cozmának már az iskola sem szent
Utcára tenne sok száz óvodást és sok ezer diákot a parlamenti képviselő csak azért, hogy elérje: Szatmárnémetiben a város ne bérbe vett, történelmi magyar egyházi tulajdonban lévő épületekben működtesse az oktatást.