Vélhetően Austinban ünnepel Hamilton

2019.11.01 - 11:33
Megosztas :
  • Vélhetően Austinban ünnepel Hamilton

A szezonzáró előtti második futamon minden bizonnyal megszerzi a Forma–1-es világbajnoki címet Lewis Hamilton.

Ehhez elegendő legfeljebb a 8. helyen befutnia, vagy az, hogy Valtteri Bottas nem nyeri meg vasárnap az Amerikai Nagydíjat. A brit az egyetlen, aki idén mindig pontot szerzett, szóval gyakorlatilag csak egy meghibásodás állhat az útjába.

Ugyanakkor az előző két évben úgy jött ki a lépés, hogy a korona megszerzésekor nem pezsgőzhetett a hivatalos ceremónián a dobogón, ahogy 2008-ban sem,

vagyis ötből három alkalommal a „színfalak mögött” volt az ünnep. Nem mintha ez bármit számítana a történelemkönyvekben, hiszen az egész éves szereplést díjazza a táblázat, de bizonyára Hamiltonnak is jobban ízlene a diadal kellemes friss emlékekkel.

A brit pilóta eddig szenzációs mérleget mutat fel az Egyesült Államokban: 2007-ben Indianapolis búcsújakor nyert, Austinban pedig a pálya 2012-es debütálása óta csak kétszer nem győzött (2013-ban és 2018-ban).

A texasi pályában van minden: szintváltozások, gyors és lassú kanyarok, átmenetek a kettő között, valamint egy jókora egyenes, ahol a Ferrari „lovacskái” galoppozhatnak a rejtélyes motorelőnyével. Univerzális autóra van tehát szükség a jó eredményhez, előzetesen nehéz megmondani, melyik csapat a favorit.

A Ferrari kétségtelenül fejlődött az elmúlt hónapokban, és arra mindenképp jó esélye nyílik, hogy szombaton legyőzze a Mercedest, amely a turbókorszakban időmérőn még veretlen ezen a helyszínen. A futamokat tekintve tavaly elvesztették a hibátlan mérleget, a Ferrari Kimi Räikkönennel legyőzte őket. Ebben fontos szerepe volt, hogy a piros autók jobban bántak az abroncsokkal, most is döntő tényező lesz, hogy ezen a téren ki teljesít jobban.

Az első szektor lendületes ívei szaporán aprítják a gumikat, és a tapasztalatok szerint nem mindenki képes, vagy nem akarja egyetlen kerékcserével megoldani a távot. Az előző három évben a dobogósok közül legalább az egyik kétszer járt a bokszutcában a futamon.

Milliós játszma

Habár a konstruktőri világbajnoki cím sorsa már eldőlt, azért még bőven van tétje ezeknek a futamoknak, főleg a középmezőnyben. Besűrűsödtek ugyanis a csapatok a táblázat 5–7. helyén, a Renault 73, a Toro Rosso és a Racing Point 64-64 ponttal áll. Dollármilliók sorsa múlik azon, hogy a trió tagjai hogyan teljesítenek a maradék három versenyen. Ráadásul a Renault-ra komoly önvizsgálat vár télen a mélyrepülés után, hiszen a tavalyihoz képest hátrébb esik a rangsorban, és távolodik a hosszú távú céltól, az élmezőnybe visszakerüléstől. A cseles technikai megoldásuk miatt kizárták az istállót a Japán Nagydíjról, ez nyilván nem jött jól, ahogy az sem, hogy a nyáron közel egy hónapig nem működött a szélcsatornájuk annak felújítása miatt.