×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
12 °C
szitálás
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Zsírmáj — újabb civilizációs betegség

2020.07.15 - 17:00
Megosztás:
Zsírmáj — újabb civilizációs betegség
Az alkoholizmus és az elhízás áll az első helyeken a zsírmáj kialakulásának okai között, de van megoldás: életmódot kell váltani. Ebben belgyógyász, gasztroenterológus vagy táplálkozási szakértő segíthet — emelte ki dr. Cristian Costea gasztroenterológus.

A zsírmáj a trigliceridek túlzott felhalmozódása a májsejtekben. A fejlett nyugati országokban a lakosság 20–50 százalékát, az elhízottak 80 százalékát érinti. A legtöbbször egy egészségesebb életmódra való váltás segíthet ennek az újabb civilizációs betegségnek a legyőzésében, a megelőzés és időben történő felismerés révén ugyanis sokáig vissza is fordítható ez az elváltozás — üzente a lakosságnak a közösségi oldalán dr. Cristian Costea, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház gasztroenterológusa.

A zsírmáj betegséget két nagy csoportra oszthatjuk, a rendszeres alkoholfogyasztás miatt kialakult alkoholos szteatózis hepatisz alkotja az egyik csoportot. A másik csoport a nem alkoholos szteatózis hepatisz, aminek fő kockázati tényezője az elhízás, a kettes típusú cukorbetegség, a magas vérzsírszint és az ülő életmód. Ugyanakkor az alultápláltság, a túlzásba vitt diéta, az idült hasnyálmirigy-gyulladás és a más emésztőszervi betegségek miatti felszívódási problémák is hozzájárulhatnak a zsírmáj kialakulásához, illetve siettethetik azt.

A zsírmáj még előrehaladott állapotában sem jár sok, egyértelműen rá utaló tünettel, éppen ezért olyan alattomos — emelte ki dr. Costea. Jelentkezhet étvágytalanság, hányinger, gyengeség, fáradtság, hasi érzékenység, előrehaladott esetben sárgaság, vérzékenység, vizesedés, ugyanakkor megtörténhet, hogy olyan módon megnagyobbodik a máj, hogy az kitapintható.

A beteg részletes kikérdezésével, a kórelőzmény felvételével sokat meg lehet tudni a beteg életmódjáról, táplálkozási szokásairól és fizikai aktivitásáról, ezek sugallhatják a diagnózist is — magyarázza a gasztroenterológus. A laboratóriumi vizsgálatokban emelkedett májenzimek, magas koleszterin- és trigliceridszint észlelhető, a máj működését jelző enzimek szintje emelkedik. A hasi ultrahangvizsgálat sok esetben már elég is lehet a diagnózishoz, melyen jól látható képet ad az elzsírosodott máj.

Ha beigazolódik a gyanú, akkor a gyógyulás szempontjából a legfontosabb a kiváltó ok enyhítése vagy megszüntetése, például az alkoholfogyasztás abbahagyása. A nem alkoholos zsírmáj kezelésében elsődleges szerepe van a metabolikus betegségek — elhízás, magas vérzsírszint, inzulinrezisztencia, kettes típusú cukorbetegség — kezelésének. A másik fontos tényező az életmódváltás, a mediterrán étrend, D3-vitamin-pótlás, rendszeres fizikai aktivitás, lassú testsúlycsökkentés. A zsírmáj esetén a beteg gyógyulási esélye sokkal jobb, mint a súlyos szövetelhalással is járó gyulladásos májbetegségek esetén. Bár az elzsírosodás sokszor nagy mértékű, a zsír egész sejteket elfoglal, de a máj jól regenerálódik, ha az anyagcsere javulásával a zsír kiürül a májsejtekből.

Májrákot is okozhat

A májrák kialakulása mögött ma még többnyire a vírusos hepatitisz vagy a túlzott alkoholfogyasztás áll, ám 2030-ra várhatóan már a NASH — nem alkoholos eredetű zsírmáj és az abból kialakuló szteatózis hepatisz — okozza majd az ilyen típusú daganatok többségét — mondja dr. Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának igazgatója.

Habár a NASH egyre elterjedtebb, kialakulásának okai még mindig nem egyértelműek. A betegek vérében megnő a lipidek — például koleszterin vagy a trigliceridek — szintje, amihez gyakran társul diabétesz. Hátterében állhat az inzulinrezisztencia, az oxidatív stressz és a máj gyulladásos megbetegedése is. Önmagában csak az elhízás a 3–3,5-szeresére emeli a májdaganatok kialakulásának az esélyét, egyéb tünetekkel társulva pedig még ennél is nagyobb a kockázat. Diabéteszeseknél 2–4-szeres a májrák előfordulása.

A NASH gyakrabban alakul ki középkorú és túlsúlyos vagy elhízott emberekben, de gyermekeknél is megjelenhet, a férfiaknál és a nőknél körülbelül azonos arányban fordul elő. Mivel a tünetek többnyire már csak akkor jelentkeznek, amikor előrehaladott állapotban van a betegség, ezért mindenképpen a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt — mondja dr. Dank Magdolna. A budapesti egyetem onkológiai központjának igazgatója szerint fontos, hogy megszabaduljunk a májban felhalmozódott zsírtól, elérjük a normál testsúlyt, ehhez pedig életmódváltásra, egészségesebb táplálkozásra van elsősorban szükség.

Bumbuluţ Krisztina

Túlsúlyos lakosság
Az Európai Unióban élő felnőttek több mint fele túlsúlyos — közölte az Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Adatai szerint 2019-ben a felnőttek 53 százaléka volt túlsúlyos, 45 százaléka átlagos testsúlyú, 3 százaléka pedig sovány.
Egyre több a túlsúlyos és elhízott gyermek
Egyre több a túlsúlyos és az elhízott gyermek. Megtörténhet, hogy betegség áll a súlygyarapodás hátterében, ám ha a probléma okozója az egészségtelen táplálkozás, akkor sürgős életmódváltásra van szükség — magyarázta dr. Bzduch Márta diabetológus, gyermekgyógyász.
Szatmár a „legkarcsúbb” megyék között
Szatmár a „legkarcsúbb” megyék között szerepel Romániában, a statisztikák szerint mindössze 1568 elhízott lakost tartanak nyilván, míg a szomszédos Bihar megye az éllovas, ahol 27 418 elhízott személyről számolnak be. Ma van az elhízás elleni európai nap.